Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PILNE! Zaskakująco dobre dane PMI dla przemysłu w Polsce za grudzień 2022, jednak ekonomiści podzieleni co do interpretacji odczytu

|
selectedselectedselected
PILNE! Zaskakująco dobre dane PMI dla przemysłu w Polsce za grudzień 2022, jednak ekonomiści podzieleni co do interpretacji odczytu | FXMAG INWESTOR
PILNE! Zaskakująco dobre dane PMI dla przemysłu w Polsce za grudzień 2022, jednak ekonomiści podzieleni co do interpretacji odczytu
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu 2022 wyniósł 45,6 pkt. Odczyt był wyższy od prognozy (44 pkt.) oraz od odczytu listopadowego (43,4 pkt.) – podała firma S&P Global.

Grudniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od maja, ale pozostaje poniżej  neutralnego progu 50,0 pkt. ósmy miesiąc z rzędu. Odczyt jest więc lekko pozytywnie zaskakujący, ale nie powinien wywoływać hurraoptymizmu co do stanu polskiej gospodarki.

I zapewne dlatego wielkiej reakcji na kursach walut nie widać. Po 9:00 złoty leciutko umocnił się w stosunku do dolara i euro, ale to była kosmetyczna zmiana.

 

Reklama

 

Co się dzieje z polskim przemysłem

"Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym po raz kolejny znacznie się pogorszyły. Spadły zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia. Zatrudnienie oraz aktywność zakupowa w dalszym ciągu ulegały zmniejszeniu. Grudniowe tempa spadków były jednak łagodniejsze niż te odnotowane w listopadzie, a inflacja kosztów wzrosła w zauważalnie mniejszym stopniu" – napisali eksperci S&P Global.

Analitycy S&P Global zwracają uwagę, że zarówno produkcja przemysłowa, jak i nowe zamówienia spadły w grudniu z powodu niesprzyjających warunków rynkowych, charakteryzujących się niestabilnością gospodarczą i wysoką inflacją. „Produkcja zmalała ósmy miesiąc z rzędu, a nowe zamówienia dziesiąty. Tempa spadków, choć ponownie zwolniły, były wciąż szybkie na tle badań długoterminowych. Podobne trendy odnotowano też dla nowych zamówień eksportowych" - wskazali.

Analitycy wskazują, że kurczące się portfele zamówień oraz mniejsza produkcja zmuszają producentów do redukcji miejsc pracy oraz aktywności zakupowej, w wyniku czego spadają również zapasy. Słabnie presja na dostawców. Co ciekawe, mimo wysokiej inflacji koszty produkcji rosną najwolniej od 2,5 roku.

Zobacz również: Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów

 

Wskaźnik PMI dla przemysłu – Polska

 wskaznik pmi przemysl polska grudzien 2022 analiza ekonomisci opinie grafika numer 1wskaznik pmi przemysl polska grudzien 2022 analiza ekonomisci opinie grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Polski PMI dla przemysłu: jak wypada na tle Europy, co sądzą analitycy?

Warto zwrócić jednak uwagę na to, co dzieje się w innych krajach europejskich, jeśli chodzi o odczyty PMI dla przemysłu. Dziś pojawiły się dane z kilku krajów i nigdzie nie ma tak zaskakująco pozytywnego odczytu, jak w Polsce. Jedynie we Francji pokazał się odczyt (49,2 pkt.) powyżej prognoz (48,9 pkt.). U naszych sąsiadów Czechów i Niemców odczyt okazał się generalnie kosmetycznie niższy od prognoz. W całej strefie euro PMI dla przemysłu w grudniu 2022 wyniósł 47,8 pkt., zgodnie z prognozą, a nieco wyżej, niż w listopadzie (47,1 pkt.).

Zobacz również: Turystyczny raj przyjął euro. Jak na tym wyjdzie jego gospodarka?

 

wskaznik pmi przemysl polska grudzien 2022 analiza ekonomisci opinie grafika numer 2wskaznik pmi przemysl polska grudzien 2022 analiza ekonomisci opinie grafika numer 2

Źródło: MacroNext

Reklama

 

Jednak ekonomiści są podzieleni co do interpretacji wskaźnika PMI dla przemysłu dla Polski w grudniu 2022.

Najmniej optymistycznie patrzą się na ten wynik ekonomiści mBanku:

 

O pozytywnym zaskoczeniu mówią ekonomiści PKO BP:

 

Reklama

Ciekawe podejście pokazali ekonomiści Pekao. Zwrócili uwagę, że PMI jest bezużyteczny w prognozowaniu miesięcznych odczytów produkcji przemysłowej…

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama