Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie wyniki polskiego przemysłu w 2022

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu 2022 wyniósł 45,6 pkt. Odczyt był wyższy od prognozy (44 pkt.) oraz od odczytu listopadowego (43,4 pkt.) – podała firma S&P Global.

Grudniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od maja, ale pozostaje poniżej  neutralnego progu 50,0 pkt. ósmy miesiąc z rzędu. Odczyt jest więc lekko pozytywnie zaskakujący, ale nie powinien wywoływać hurraoptymizmu co do stanu polskiej gospodarki.

I zapewne dlatego wielkiej reakcji na kursach walut nie widać. Po 9:00 złoty leciutko umocnił się w stosunku do dolara i euro, ale to była kosmetyczna zmiana.

 

Reklama

 

Co się dzieje z polskim przemysłem

"Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym po raz kolejny znacznie się pogorszyły. Spadły zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia. Zatrudnienie oraz aktywność zakupowa w dalszym ciągu ulegały zmniejszeniu. Grudniowe tempa spadków były jednak łagodniejsze niż te odnotowane w listopadzie, a inflacja kosztów wzrosła w zauważalnie mniejszym stopniu" – napisali eksperci S&P Global.

Analitycy S&P Global zwracają uwagę, że zarówno produkcja przemysłowa, jak i nowe zamówienia spadły w grudniu z powodu niesprzyjających warunków rynkowych, charakteryzujących się niestabilnością gospodarczą i wysoką inflacją. „Produkcja zmalała ósmy miesiąc z rzędu, a nowe zamówienia dziesiąty. Tempa spadków, choć ponownie zwolniły, były wciąż szybkie na tle badań długoterminowych. Podobne trendy odnotowano też dla nowych zamówień eksportowych" - wskazali.

Analitycy wskazują, że kurczące się portfele zamówień oraz mniejsza produkcja zmuszają producentów do redukcji miejsc pracy oraz aktywności zakupowej, w wyniku czego spadają również zapasy. Słabnie presja na dostawców. Co ciekawe, mimo wysokiej inflacji koszty produkcji rosną najwolniej od 2,5 roku.

Zobacz również: Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów

 

Wskaźnik PMI dla przemysłu – Polska

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Polski PMI dla przemysłu: jak wypada na tle Europy, co sądzą analitycy?

Warto zwrócić jednak uwagę na to, co dzieje się w innych krajach europejskich, jeśli chodzi o odczyty PMI dla przemysłu. Dziś pojawiły się dane z kilku krajów i nigdzie nie ma tak zaskakująco pozytywnego odczytu, jak w Polsce. Jedynie we Francji pokazał się odczyt (49,2 pkt.) powyżej prognoz (48,9 pkt.). U naszych sąsiadów Czechów i Niemców odczyt okazał się generalnie kosmetycznie niższy od prognoz. W całej strefie euro PMI dla przemysłu w grudniu 2022 wyniósł 47,8 pkt., zgodnie z prognozą, a nieco wyżej, niż w listopadzie (47,1 pkt.).

Zobacz również: Turystyczny raj przyjął euro. Jak na tym wyjdzie jego gospodarka?

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: MacroNext

Reklama

 

Jednak ekonomiści są podzieleni co do interpretacji wskaźnika PMI dla przemysłu dla Polski w grudniu 2022.

Najmniej optymistycznie patrzą się na ten wynik ekonomiści mBanku:

 

O pozytywnym zaskoczeniu mówią ekonomiści PKO BP:

 

Reklama

Ciekawe podejście pokazali ekonomiści Pekao. Zwrócili uwagę, że PMI jest bezużyteczny w prognozowaniu miesięcznych odczytów produkcji przemysłowej…

 

Czytaj więcej