Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: decyzja RPP przed nami. "Traktat sopocki" zostanie zerwany?

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: decyzja RPP przed nami. "Traktat sopocki" zostanie zerwany? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

NBP: Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

  • Dziś Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp o 25pb i wzrostu stopy referencyjnej do poziomu 7%.
  • RPP sygnalizowała swoje silne przekonanie, że cykl podwyżek powinien się zakończyć, jednak wrześniowy CPI pokazał dalszy wzrost presji cenowej. Naszym zdaniem to nowa fala wzrostów cen. Tym razem to przerzucanie kosztów wysokiej energii na ceny detaliczne. Nie zrealizowały się zapowiedzi NBP mówiące o stabilizacji inflacji po wakacjach. Dodatkowym argumentem za podwyżką jest wejście głównych banków centralnych w okres zdecydowanych podwyżek stóp procentowych oraz utrzymująca się presja na osłabienie PLN sugerują ostrożność w zapowiadaniu końca cyklu podwyżek i/lub ewentualnych obniżek w 2023. Wprawdzie banki centralne w Czechach i na Węgrzech zakończyły cykle, ale najbliższe miesiące mogą zmusić władze monetarne w tych krajach do ich wznowienia.
  • Nie wykluczamy, że jutro prezes A. Glapiński, może powtórzyć gotowość do zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale będzie to raczej zobowiązanie warunkowe, gdyż inflacja nie jest pod kontrolą władz monetarnych i naszym zdaniem szczyt CPI jest wciąż przed nami.
  • W przypadku gdyby RPP nie zdecydowała się na podwyżkę o 25pb, naszym zdaniem nieco bardziej realne jest pozostawienie stóp bez zmian niż podwyżka o 50pb. Tak duży skok stóp mógłby być uznany za objaw paniki władz monetarnych, po tym jak od paru miesięcy słyszymy iż inflacja się ustabilizuje wkrótce a cykl podwyżek dobiega końca.

 

 

Bank Światowy obniża prognozy PKB dla Polski

  • Bank Światowy dołączył do instytucji obniżających prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023. Ekonomiści banku oczekują wzrostu PKB w Polsce w przyszłym roku na poziomie 1,6%, wobec szacowanych wcześniej 3,6%. W ocenie BŚ trwająca w Ukrainie wojna pogorszyła perspektywy popandemicznego odbicia koniunktury w całej Europie. W 2022 wzrost gospodarczy jest szacowany na 4,0% (wcześniej 3,6%).
  • Nasze prognozy na lata 2022-23 (odpowiednio 4,1% i 1,5%) są zbliżone do oczekiwań Banku Światowego. Podzielamy opinię, że prognozy są obarczone wyjątkowo dużą niepewnością, a przedłużający się konflikt militarny może spowodować jeszcze większe straty gospodarcze i negatywnie oddziaływać na handel międzynarodowy i aktywność inwestycyjną.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama