Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według szacunków Eurostat inflacja producencka PPI w strefie euro w ujęciu r/r kontynuowała tendencje spadkową i wyniosła w lutym 13,2% wobec 15,1% miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m ceny obniżyły się piąty miesiąc z rzędu, z przerwą w grudniu, o 0,5%, nieco mniej niż w styczniu, kiedy odnotowano spadek o 2,8% m/m.

Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Dane te wpisują się w scenariusz dezinflacyjny. Spadek PPI napędzany jest przez sektor energetyczny (-1,6% m/m) i w nieznacznym stopniu dóbr pośrednich. W pozostałych sektorach ceny wzrosły, a najbardziej dla dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (0,6% m/m, m.in. artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki). Według Eurostat PPI w Polsce osłabł do 24,1% r/r. Na tle pozostałych krajów UE Polska zajmuje 5 miejsce z najwyższym wskaźnikiem PPI w ujęciu r/r. Hamujący wzrost cen producenckich pokrywa się ze słabnącym popytem, co powinno sprzyjać dalszemu słabnięciu inflacji konsumenckiej.

Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu - 1Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu - 1

Z jednej strony spadek inflacji wynika ze spadku cen dóbr związanych z energią, z drugiej strony wciąż mocne ceny żywności działają w kierunku przeciwnym. Te dane powinny sprzyjać oczekiwaniom na łagodniejsze nastawienie w polityce pieniężnej EBC.

Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu - 2Wiadomości giełdowe: Dezinflacja w natarciu - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama