Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny

|
selectedselectedselected
W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie dzisiejsza publikacja danych o kwietniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu nie zmieniła się istotnie względem marca (-3,0% r/r wobec -2,9% w marcu). Na stabilizację tempa wzrostu produkcji złożyły się niekorzystne efekty kalendarzowe oraz efekt niskiej bazy sprzed roku. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (-3,4%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny - 1W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny - 1

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie zaplanowana na wtorek publikacja danych o krajowej sprzedaży detalicznej. Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach bieżących zmniejszyło się do 6,6% r/r w kwietniu wobec 10,8% w marcu. W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało postępujące wyhamowanie wzrostu cen detalicznych. Oczekujemy, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych obniży się w ujęciu r/r już trzeci miesiąc z rzędu i jej dynamika wyniesie -7,3% r/r w kwietniu (tyle samo co w marcu). Publikacja danych o sprzedaży detalicznej będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Reklama

W środę opublikowane zostaną Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Istotnym elementem Minutes będą kwestie doprecyzowujące nowy fragment, który pojawił się w komunikacie po majowym posiedzeniu FOMC „określając stopień, w jakim dodatkowe zacieśnienie polityki może być odpowiednie na drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego, [Fed] weźmie pod uwagę skumulowane dotychczasowe zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi wpływa ona na aktywność gospodarczą i inflację, a także rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej”. Podczas konferencji prasowej po majowym posiedzeniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell nawiązał do wspomnianego fragmentu komunikatu podkreślając, że decyzje co do dalszej polityki pieniężnej jeszcze nie zapadły i będą one podejmowane w oparciu o napływające dane. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym Rezerwa Federalna zakończyła w maju cykl podwyżek stóp procentowych. Uważamy jednak, że nie można wykluczyć scenariusza alternatywnego, w którym Fed zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę stóp o 25pb na czerwcowym posiedzeniu. Naszym zdaniem publikacja Minutes FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

We wtorek poznamy wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w maju do 53,7 pkt. wobec 54,1 pkt. w kwietniu. Tym samym byłby to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności w strefie euro. Wzrost aktywności jest będzie – podobnie jak w ubiegłych miesiącach – napędzany główne przez ożywienie w sektorze usług. Inwestorzy oczekują nieznacznego wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 45,0 pkt. w maju z 44,5 pkt. w kwietniu). W środę opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zmniejszyła się do 93,0 pkt. w maju z 93,6 pkt. w kwietniu. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny - 2W tym tygodniu: krajowe dane zdominowały kalendarz makroekonomiczny - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Uważamy, że zwiększyła się ona do 4,3% r/r w kwietniu z 4,2% w marcu, na co złożyły się wyższa dynamika cen nośników energii i stabilizacja inflacji bazowej (4,6% r/r). W czwartek poznamy z kolei drugi szacunek amerykańskiego PKB w I kw. Zakładamy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego nie zostanie zrewidowane względem wstępnego szacunku i wyniesie 1,1%. Prognozujemy, że zamówienia na dobra trwałe zmniejszyły się w kwietniu o 0,2% m/m wobec wzrostu o 3,2% w marcu. Uważamy, że w kierunku spadku zamówień oddziaływał niższy popyt na dobra inwestycyjne. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (663 tys. w kwietniu wobec 683 tys. w marcu), podobnie jak inne kwietniowe dane z rynku nieruchomości (patrz poniżej) wskażą na dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Oczekujemy, że finalny indeks Uniwersytetu Michigan (58,0 pkt. wobec 63,5 pkt. w kwietniu) potwierdzą, że nastroje gospodarstw domowych są wciąż relatywnie słabe w związku z obawami o skalę oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w USA. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

Reklama

 

Dzisiaj opublikowane zostaną kwietniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Uważamy, że trwająca restrukturyzacja (por. MAKROmapa z 08.05.2023) przyczyni się do trzeciego z rzędu spadku zatrudnienia w ujęciu miesięcznym. W rezultacie prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 0,2% r/r z 0,5% w marcu. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia obniżyła się naszym zdaniem do 11,6% r/r w kwietniu z 12,6% w marcu z uwagi na wysoką bazę sprzed roku. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama