Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W piątek pierwsza część obrad Sejmu najprawdopodobniej utajniona (aktl.)

|
selectedselectedselected
W piątek pierwsza część obrad Sejmu najprawdopodobniej utajniona (aktl.)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ze zaktualizowanego harmonogramu Sejmu wynika, że piątkowe obrady posłowie rozpoczną najprawdopodobniej bez udziału mediów. Prezydium Sejmu zdecydowało o złożeniu wniosku o utajnienie pierwszej części piątkowych obrad. Wniosek zostanie poddany pod głosowanie na sali plenarnej.

Jeśli obrady zostaną utajnione, posłowie zajmą się wnioskiem marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie dwóch członkiń Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz zapoznają się ze sporządzoną przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka opinią w tej sprawie.

W połowie lipca Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Hołownia przekazał komisji sprawiedliwości dokumenty dotyczące wniosku o odwołanie dwóch członkiń komisji ds. pedofilii: Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej.

Reklama

W lutym przewodnicząca komisji Karolina Bućko wystosowała do Hołowni wniosek o ich odwołanie. Przyczyną złożenia wniosku były oskarżenia o stosowanie mobbingu, którym Chrobak i Elżanowska stanowczo zaprzeczyły. W maju marszałek Sejmu skierował wniosek o odwołanie obydwu członkiń do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

O zasadach przebiegu obrad Sejmu z wyłączeniem jawności w specjalnym komunikacie poinformowała Kancelaria Sejmu. Jak wskazano, od północy z 25 na 26 lipca br. do 15 minut po zakończeniu niejawnej części obrad niemożliwe będzie przebywanie w głównym gmachu budynku (budynek C-D).

"Dziennikarze wchodzący wejściem DV proszeni są o kierowanie się w stronę pomieszczeń użytkowanych przez Senat i Kancelarię Senatu oraz niekorzystanie z korytarza przy gabinetach wicemarszałków Sejmu oraz z tzw. korytarza marszałkowskiego łączącego gmach Sejmu z gmachem Senatu" - czytamy.

Reklama

Niemożliwe będzie korzystanie ze sprzętu dziennikarskiego przechowywanego w tzw. pokoju dziennikarskim. Dziennikarze wciąż będą mogli uzyskiwać jednorazowe karty wstępu na teren Sejmu oraz wchodzić na jego teren na podstawie okresowych lub jednorazowych kart.

Przedstawiciele redakcji akredytowanych w Sejmie zostali też poproszeni są o wyniesienie z głównego gmachu Sejmu - a w szczególności z galerii sali posiedzeń oraz okolic tzw. stolików dziennikarskich - "wszelkich urządzeń służących do nadawania i odbierania sygnału, a także do rejestracji dźwięku lub obrazu".

Redakcje użytkujące pomieszczenia Kancelarii Sejmu w głównym gmachu Sejmu poproszono dodatkowo o odłączenie od zasilania urządzeń nadawczo-odbiorczych pozostawionych w tych pomieszczeniach.

Reklama

"Jednocześnie informujemy, że przygotowująca niejawne obrady Kancelaria Sejmu i Straż Marszałkowska mogą podjąć dalsze, uzasadnione okolicznościami, decyzje służące zabezpieczeniu tajności obrad" - wskazano w komunikacie.(PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama