Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA znowu w centrum uwagi. PKB może wrzucić rynki na wysokie obroty

|
selectedselectedselected
USA znowu w centrum uwagi. PKB może wrzucić rynki na wysokie obroty
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykański PKB wydarzeniem dnia

Przedpołudniowy kalendarz makro w czwartek jest pusty. Po południu natomiast (godz. 14:30) uwaga rynku skupi się na odczycie PKB z USA. Rynek spodziewa się, że amerykańska gospodarka urosła pomiędzy 2,4% SAAR (kons. rynku) a 2,7% SAAR (szacunki modelu GDPNow Atlanta Fed) w pierwszym kwartale. Poza tym ważna również będzie struktura wzrostu. Ostatnio wkład poszczególnych komponentów sugerował zarówno dobrą koniunkturę konsumencka, jak i apetyt na inwestycje ze strony przedsiębiorstw. W związku z obecną od kilku tygodni dyskusją o podwyższonej presji inflacyjnej za Oceanem deflatory PKB mogą także być szerzej analizowane (kons. dla agregatu to 3,0% oraz 3,4% dla core’a w ujęciu SAAR).

Wraz z odczytem PKB zza Atlantyku DoL poda cotygodniową publikację nowych zasiłków dla bezrobotnych (kons. 215 tys. poprz. 212 tys.). O godz. 19:00 poznamy wyniki aukcji 7-letniego długu USA.

 

Pozytywne sygnały z niemieckiego Ifo

Kwietniowy odczyt podstawowego wskaźnika koniunktury Niemiec wypadł powyżej oczekiwań (89,4 pkt, kons. 88,8 pkt, poprz. 87,8 pkt). Uwagę zwraca trzeci z rzędu wzrost agregatu oraz wyraźnie podbicie składowej prognostycznej (z 87,7 pkt do 89,9 pkt – trzeci najwyższy poziom od lutego 2022 r.).

Reklama

 

usa znowu w centrum uwagi pkb moze wrzucic rynki na wysokie obroty grafika numer 1usa znowu w centrum uwagi pkb moze wrzucic rynki na wysokie obroty grafika numer 1

 

W podziale na sektory dalszą poprawę (wyjście wyraźnie powyżej poziom 0) zanotował subindeks usług. Znacznie mniej pesymistycznie niż jeszcze w lutym wypadła składowa prognostyczna dla przemysłu (-8,3 pkt, -25,7 pkt dwa miesiące temu), choć ocena bieżącej koniunktury w przetwórstwie pogorszyła się. Z kryzysu bardzo powoli wychodzi budowlanka, gdzie odczyty są na tyle niskie, że mimo poprawy komponentu oczekiwań jeszcze nie można mówić o przełomie. Oceniamy, że wczorajszy Ifo potwierdza sygnały płynące z PMI. Nastroje w usługach są coraz lepsze, a składowe prognostyczne wskazują na szansę na odbicia koniunktury w przemyśle. Może to być również pozytywny sygnał dla krajowego przetwórstwa w perspektywie II poł. br.

 

Zobacz także: Sektor budowlany w Polsce: słabsze wyniki rozłożone na czynniki pierwsze

Reklama

 

Podwyższona presja na osłabienie europejskiego długu

Za nami słaba sesja na papierach Starego Kontynentu. Pierwsza część sesji na Bundzie była jeszcze relatywnie spokojna. Rynek ignorował lepszy od oczekiwań odczyt Ifo oraz jastrzębio zabarwione komentarze ze strony przedstawiciela Bundesbanku w EBC. Joachim Nagel powiedział, że nie jest przekonany co do ścieżki powrotu inflacji do celu, a czerwcowe cięcie stóp procentowych nie musi rozpocząć cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Członek EBC dodał również, że CPI dla usług pozostaje podwyższony ze względu na silny wzrost płac. Po południu dochodowość Bunda rozpoczęła marsz w górę i ostatecznie w ciągu dnia wzrosła o niespełna 10 pb. Jeszcze silniejsze osłabienie dotknęło m.in. dług Włoch, gdzie rentowość tenora 10Y podniosła się aż o 17 pb. Należy jednak zauważyć, że spread między długiem peryferii a rdzenia strefy euro pozostaje nisko (Bund-BTP 130-140 bp.), stąd wczorajsze osłabienie długu można raczej odebrać w kontekście lepszej koniunktury niż wzrostu obaw o kondycje strefy euro. Za Oceanem Treasuries także tracił na wartości, ale mniej niż w przypadku europejskiego długu. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę o 3, 4 oraz 5 pb. do odpowiednio 4,89% (2Y), 4,65% (10Y) oraz 4,78 (30Y). W przypadku Bunda zmiana rentowności na głównych węzłach wyniosła +5, +9 oraz +9 pb. do odpowiednio 3,04% (2Y), 2,59% (10Y), oraz 2,74% (30Y).

Azjatycka część dzisiejszej sesji była spokojna na Treasuries i pierwsze kwotowania 10Y UST przebiegają blisko poziomu wczorajszego zamknięcia (4,65%). Większa zmienność może pojawić się po południu, gdzie rynek będzie wrażliwy zarówno na interpretację stanu koniunktury płynącą z odczytu PKB, jak i procesy cenowe widoczne w deflatorze (szczegóły w pierwszym akapicie). Gdyby nastroje na bazowym długu były słabe, to również aukcja 7-letnich obligacji w USA (godz. 19:00) może także przyczynić się do wzrostu zmienności. W rezultacie nie wykluczamy przetestowania 4,70% na 10Y UST.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama