Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sektor budowlany w Polsce: słabsze wyniki rozłożone na czynniki pierwsze

|
selectedselectedselected

Dziś głównym punktem dnia jest niewątpliwie publikacja PKB w USA. Poznamy pierwszy szacunek za I kw. Konsensus oczekuje 2,4% SAAR. Do tego dojdzie decyzja banku centralnego Turcji i cotygodniowe dane o nowych rejestracjach bezrobotnych z USA.

Sektor budowlany w Polsce: słabsze wyniki rozłożone na czynniki pierwsze
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś też o 10:00 NBP opublikuje cykliczny raport "Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Fakt, że wiemy o tym z wyprzedzeniem już jest swego rodzaju niespodzianką. Doceniamy.

 

Kilka słów o budowlance

Wczoraj zaś GUS opublikował comiesięczny Biuletyn Statystyczny. Korzystamy z tego faktu i staramy się pogłębić wiedzę o przyczynach słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w I kw. (czego dowodem jest choćby ostatni odczyt - nasz komentarz do marcowych danych można znaleźć tutaj). Tabela 51 z BS pozwala rozbić wynik budowlanki w I kw. na jeszcze więcej szczegółów.

Na początek musimy zaznaczyć, że przedstawiamy dane w cenach bieżących (tylko takie publikuje GUS) - nie są więc one spójne 1:1 z tym co znamy z miesięcznych obserwacji ale mimo wszystko pozwalają na nieco lepsze zrozumienie tego co w I kw. się zadziało. Tak prezentuje się produkcja budowlano-montażowa w cenach bieżących po kwartałach:

Reklama

sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 1sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 1

 

Za minusy w ujęciu rocznym w ostatnim czasie odpowiadała inżyniera lądowa i wodna. Zacznijmy jednak od budowy budynków. Tu sytuacja wydaje się być nieco lepsza, choć trzeba przyznać, że też jest ona silnie zależna od tego w jakim celu owe budynki powstają. 

 

sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 2sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 2

Reklama

sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 3sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 3

sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 4sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 4

 

Kategorię na powierzchni utrzymuje budowa budynków mieszkalnych, wśród nich nie ma większego znaczenia czy mowa o budownictwie jednorodzinnym czy wielomieszkaniowym. Każda z tych kategorii kontrybuuje dodatnio do wyniku produkcji budowlano-montażowej. 

Budynki komercyjne to już inna (smutniejsza) bajka. Dynamika tej kategorii jest w ujęciu rocznym na ujemnych terytoriach głównie za sprawą budynków przemysłowych i magazynowych i obiektów kulturalnych i zdrowotnych. To z jednej strony wina wysokiej bazy tych kategorii sprzed roku, a z drugiej też zapewne efekt słabszego wzrostu PKB ogółem w zeszłym roku (budynki przemysłowe) i dołka w samorządowych inwestycjach przed samymi wyborami, których większość z nich została zapewne oddana do IV kw. zeszłego roku (budynki kulturalne i zdrowotne).

Reklama

Przejdźmy jednak do tego co najciekawsze, czyli budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Dlaczego najciekawsze? Z powodu, który przytoczyliśmy wyżej - to ta kategoria odpowiadała za roczne spadki budowlanki ogółem. Problem w tym, że nie ma tu nadmiernie co analizować. Poleciało niemal wszystko:

sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 5sektor budowlany w polsce slabsze wyniki rozlozone na czynniki pierwsze grafika numer 5

 

Dodatnie dynamiki odnotowały jedynie kategorie budowa dróg i budowa tuneli i mostów. Reszta odnotowała minusy w rocznych dynamikach - najsilniej spadła kategoria kolej. Tu szukalibyśmy przyczyn w końcu wydatków z poprzedniej unijnej perspektywy i jeszcze braku rozpędzenia wydatkowania nowych środków.

Powyższe szczegóły nie zmieniają naszej oceny perspektyw budowlanki na dalszą część roku. Tak pisaliśmy o tym w poniedziałek i zdanie to podtrzymujemy: Perspektywę psuje zakończenie robót publicznych przed wyborami samorządowymi oraz odsunięcie w czasie wprowadzenia nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Słońce powinno wzejść dopiero bliżej końca roku, a na pełny jego blask przyjdzie poczekać do 2025 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama