Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tygodnik ING: zbliżamy się do punktu zwrotnego dla polskiej gospodarki

|
selectedselectedselected
Tygodnik ING: zbliżamy się do punktu zwrotnego dla polskiej gospodarki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień przyniósł dalszy zdecydowany wzrost rentowności na rynkach bazowych, gdzie inwestorzy coraz bardziej wierzą Fed i ECB, że cięcia stóp nie nastąpią szybko, co dodatkowo wspierają wysokie ceny ropy i spadek obaw recesyjnych w USA. Rentowności obligacji w € rosną wolniej bo gospodarka Eurolandu pozostanie raczej w stagnacji w 2poł23. Wskazuje to na m.in. piątkowy PMI, który co prawda był nieco wyższy od oczekiwań, ale wciąż wskazuje na kurczenie się gospodarki. Dane przyniosły jednak dwa pozytywne sygnały: odbicie w usługach (głównie za sprawą Niemiec) oraz sygnały poprawy w niemieckim przemyśle.

 

 

Dane nieco zmniejszają ryzyko recesji w 2poł23, ale wciąż słabe PKB będzie wspierać utrzymanie niezmienionych stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu EBC. Z kolei w Polsce największy wpływa na wzrost rentowności miała wypowiedź prezesa NBP o „ograniczonej przestrzeni do cięć” - wcześniej NBP wyraźnie odstawał od CNB i NBH a także Fed i ECB ze swoim ultra łagodnym nastawieniem.

Reklama

 

Sierpniowe dane potwierdzają nasze przypuszczenia, że 3kw23 może być punktem zwrotnym w polskiej gospodarce. Wreszcie dźwiga się konsumpcja prywatna (co sugerują m.in. dane o sprzedaży detalicznej), która ma być motorem powolnego ożywienia koniunktury. Także produkcja przemysłowa, budownictwo i handel okazały się lepsze od naszych prognoz. Tym samym rośnie szansa, że w 3kw23 gospodarka uniknie trzeciego z rzędu spadku PKB w ujęciu rocznym. W całym roku wzrost będzie jednak niski (ok. 0,4%).

 

Zobacz także: Nowe przepisy, wiele pytań i jedno najważniejsze – kto może być beneficjentem fundacji rodzinnej?

 

 

W tym tygodniu punktem uwagi zagranicą będą wypowiedzi przedstawicieli Fed i ECB, dane o dochodach i wydatkach i deflatorze PCE z USA, a także inflacja z Eurolandu. Rynki finansowe będą także śledzić rynek ropy-za ostatnimi wzrostami stoi Arabia Saudyjska, która bardziej niż zwykle może kontrolować podaż. Z kraju poznamy wstępny szacunek (flash) inflacji CPI za wrzesień (piątek). Nasze prognozy wskazują na jej wyraźny spadek do 8,3%r/r vs 10,1%r/r. Do dalszej dezinflacji, poza wysoką bazą odniesienia przyczyniło się kilka czynników, w tym spadek cen żywności (m/m), spadek cen prądu (podniesienie limitu zużycia prądu z zamrożoną ceną) oraz wyraźne spadki cen paliw, pomimo rosnących cen ropy i osłabienia PLN. NBP obniży stopy ale około 50bp do końca 2023 roku.

Reklama

 

Tygodnik ING: zbliżamy się do punktu zwrotnego dla polskiej gospodarki - 1Tygodnik ING: zbliżamy się do punktu zwrotnego dla polskiej gospodarki - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama