Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak radzi sobie polska gospodarka w 2023

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

 

Mieszane nastroje w amerykańskiej gospodarce

W nadchodzącym tygodniu przełomu lutego i marca do kluczowych odczytów z gospodarki Stanów Zjednoczonych będą należały ostateczne dane na temat indeksów PMI i ISM.

Reklama

W środę 1 marca poznamy odczyty przemysłowych indeksów PMI oraz ISM za luty. Ostateczne dane na temat PMI dla przemysłu zostaną opublikowane o godz. 15:45. Szacunkowy odczyt wyniósł 47,8 pkt., wobec 46,9 pkt. w styczniu, co wskazuje na poprawę nastrojów w amerykańskim przemyśle, wciąż jednak z odczytem poniżej 50 pkt., będącym granicą pomiędzy dekoniunkturą a rozwojem. Kwadrans później (16:00) poznamy odczyt przemysłowego indeksu ISM za luty - analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 48 pkt., wobec 47,4 pkt. w styczniu.

Oprócz samego przemysłowego wskaźnika ISM poznamy też jego komponenty: indeks cen płaconych, zatrudnienia oraz nowych zamówień.

We wtorek o godz. 15:45 poznamy też odczyt regionalnego indeksu Chicago PMI (prognoza to 45 pkt.), któremu w przeszłości zdarzało się zaskakiwać rynek i znacząco podnosić zmienność. W tym samym dniu o 16:00 poznamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za luty - oczekiwany wynik to 109 pkt., wobec 107,1 pkt. w styczniu.

W piątek 3 marca poznamy natomiast odczyty indeksów nastrojów dla sektora usług w USA. O godz. 15:45 opublikowane zostaną ostateczne dane usługowego PMI za luty - szacunkowy odczyt to 50,5 pkt., wobec 46,8 pkt. osiągniętych w styczniu. W przypadku ISM dla sektora usług analitycy prognozują nieznaczne pogorszenie nastrojów po styczniowym wystrzale do 55,2 pkt. - oczekiwany odczyt za luty to 54,4 pkt.

W nadchodzącym tygodniu wyjątkowo nie będzie odczytów z amerykańskiego rynku pracy (raportu ADP i NFP) w pierwszą środę i piątek nowego miesiąca. Dane ADP poznamy 8 marca, natomiast rządowe odczyty na temat zmiany liczby etatów w USA zostaną opublikowane w piątek 10 marca.

Sprawdź również: Znamy najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki! Gigant nie rośnie tak szybko, jak wcześniej sądzono

 

Inflacja w strefie euro i w największych europejskich gospodarkach

Reklama

W nadchodzącym tygodniu do najważniejszych danych z europejskiej gospodarki można zaliczyć wstępne odczyty inflacji za luty dla strefy euro i poszczególnych krajów UE.

Na wtorkowej sesji (28 lutego) poznamy wstępne dane za luty na temat inflacji CPI i HICP oraz inflacji producenckiej PPI za styczeń we Francji (godz. 8:45). Kwadrans później opublikowane zostaną szacunkowe dane na temat inflacji w Hiszpanii. Prognozy analityków zakładają spadek inflacji konsumenckiej (CPI) do 5,6% r/r, wobec 5,9% w ujęciu rocznym w styczniu.

We wtorek będzie się też posiedzenie Banku Centralnego Węgier, a o 14:00 ogłoszona zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych, jednak analitycy nie spodziewają się zmiany głównej stopy procentowej (13%).

W środę poznamy odczyty inflacji za luty z czołowej europejskiej gospodarki. Analitycy oczekują odczytu niemieckiej inflacji CPI na poziomie 8,7% w skali roku, czyli identycznego jak w styczniu. W przypadku inflacji zharmonizowanej (HICP) prognoza zakłada dynamikę miesięczną na poziomie 1,2%, wobec 0,5% m/m w styczniu. Wskaźnik HICP za styczeń w ujęciu rocznym wyniósł 9,2%. Dane na temat niemieckiej inflacji poznamy o 14:00.

Wcześniej (o godz. 9:55) opublikowany zostanie również odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Niemiec za luty. Szacunkowe dane przyniosły odczyt 46,5 pkt., wobec 48,8 pkt. zanotowanych w styczniu.

W czwartek 2 marca poznamy natomiast szacunkowe dane na temat inflacji w strefie euro w lutym. O godz. 11:00 Eurostat pokaże odczyty inflacji HICP oraz bazowej HICP - analitycy oczekują dalszego spadku inflacji w strefie euro, do poziomu 8,2% r/r, wobec 8,6% w ujęciu rocznym w styczniu. W przypadku zharmonizowanej inflacji bazowej (Core HICP) prognoza analityków zakłada lutowy odczyt na tym samym poziomie, co w styczniu, czyli 5,3% w ujęciu rocznym.

Reklama

W tym samym dniu o godz. 13:30 opublikowany zostanie również protokół z lutowego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

W piątek o godz. 11:00 opublikowany zostanie odczyt inflacji producenckiej dla strefy euro za styczeń. W grudniu zeszłego roku inflacja PPI wyniosła 24,6% r/r, a w listopadzie 27,1% r/r.

Sprawdź również: Jest decyzja EBC w sprawie stóp procentowych w eurolandzie, kurs euro w górę

 

 

Słabe dane z polskiej gospodarki zostaną potwierdzone?

W nadchodzącym tygodniu wśród odczytów makroekonomicznych kluczowe miejsce będą zajmować wtorkowe dane na temat tempa wzrostu polskiej gospodarki w czwartym kwartale. We wtorek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane na temat wskaźnika PKB za czwarty kwartał zeszłego roku. Są one na tyle ciekawe, że szacunkowe odczyty z połowy lutego były mocno rozczarowujące: PKB w ujęciu kwartalnym zanotowało spadek aż o -2,4%, wobec oczekiwanych -0,4% k/k. Roczna dynamika PKB w czwartym kwartale wyniosła zaś równe 2%, zaś po wyrównaniu sezonowym 0,4% r/r. W trzecim kwartale zeszłego roku PKB wzrosło o 1% kwartalnie i 3,6% w ujęciu rocznym (4,5% r/r po odsezonowaniu).

W tym samym dniu o godz. 9:00 poznamy też wskaźniki BIEC za luty: rynku pracy oraz wyprzedzający koniunktury.

Reklama

W środę o godz. 9:00 poznamy natomiast odczyt indeksu PMI dla przemysłu za luty. Analitycy spodziewają się nieznacznego pogorszenia nastrojów w polskim przemyśle - oczekiwany odczyt to 46,5 pkt., wobec 47,5 pkt. w styczniu. Zeszłoroczne minima przemysłowego PMI przypadły na sierpień (40,9 pkt.), od tamtego czasu notowana jest poprawa nastrojów w polskim przemyśle.

Sprawdź również: Rok od wybuchu wojny – zobacz czym zaskoczyła ekspertów GPW

 

Pierwsze wystąpienie nowego prezesa Banku Japonii

Od połowy lutego Bank of Japan ma nowego prezesa, którym po raz pierwszy w powojennej historii jest akademicki ekonomista, a nie wysoki rangą urzędnik państwowy. Pierwsze publiczne wystąpienie Kazuo Uedy odbędzie się we wtorek 28 lutego o godz. 5:10 (polskiego czasu). Jest ono o tyle istotne, że w jego trakcie mogą paść - dość śmiałe jak na dotychczasową politykę japońskiego banku centralnego - zapowiedzi. Szczególnie, że 71-letni Kazuo Ueda jest uznawany za ekonomistę o raczej jastrzębim nastawieniu. Jest to istotne o tyle, że w ostatni piątek Japonia zanotowała kolejny najwyższy od ponad 40 lat odczyt inflacji konsumenckiej (4,3% r/r za styczeń, wobec 4% r/r w grudniu zeszłego roku), także dlatego że jest ostatnim krajem utrzymującym główną stopę procentową na ujemnym poziomie (-0,1% niezmiennie od początku 2016 roku).

Z danych makroekonomicznych dla gospodarki Japonii w nadchodzącym tygodniu warto wymienić wtorkowe dane dotyczące styczniowej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej (publikacja o godz. 00:50).

W środę o godz. 1:30 opublikowany zostanie odczyt indeksu PMI dla japońskiego przemysłu za luty - prognoza analityków zakłada wynik na poziomie 47,4 pkt., wobec 48,9 pkt. w styczniu.

Sprawdź również: Ta spółka jeszcze do niedawna była w WIG20. Dziś ma rekordowe straty

 

Czytaj więcej