Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tygodnik ING: te wydarzenia zawładną rynkami, będzie się działo

|
selectedselectedselected
Tygodnik ING: te wydarzenia zawładną rynkami, będzie się działo | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Palestyński atak na Izrael niesie za sobą liczne implikacje geopolityczne, ale na razie rynki finansowe skupiają się na wpływie na rynek ropy. Krótkoterminowo nie powinien mieć przełożenia na fundamenty tego rynku. Atak ma większe konsekwencje w 2024 tj. podnosi obawy, czy będzie możliwy oczekiwany wzrost podaży ropy, co oznacza ryzyko wzrostu cen surowca do około $100/baryłkę w 2024.

 

 

Reklama

Do momentu ataku następowała stopniowa poprawa relacji USA-Arabia Saudyjska i deeskalacja konfliktu USA-Iran. W zamian za podpisanie aktu pokojowego z USA, Arabia Saudyjska obiecała poprawę relacji z Izraelem oraz zwiększenie wydobycia ropy od początku 2024. W obecnych warunkach obiecane zmiany są mniej realne, co może spowolnić podnoszenie produkcji w 2024.

 

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie prawdopodobnie publikacja inflacji konsumenckiej w USA. Oczekujemy wyhamowania inflacji bazowej, ale inflacja ogółem nie powinna się zmienić. To zasługa cen energii, związanych głownie ze wzrostami cen ropy naftowej na rynkach hurtowych przez większą część września. To sugeruje, że bardziej jastrzębi członkowie FOMC będą mówić o perspektywie kolejnej podwyżki stóp, ale nie spodziewamy się tego, bo wzrost rynkowych stóp (rentowności obligacji) już spowodował zacieśnienie warunków finansowych. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały wysoki wzrost zatrudnienia (336tys. i rewizję w górę poprzedniego odczytu do 227tys.), ale również stopniowe hamowanie dynamiki płac (z 4,3 do 4,2%r/r).

 

Zobacz także: Presja inflacyjna w USA rośnie, ale Fed jeszcze nie wyklucza kolejnej podwyżki stóp

 

Reklama

Spodziewamy się, że ostatecznie dane o inflacji CPI we wrześniu potwierdzą wstępny szacunek, przy spadkach cen żywności, paliw oraz nośników energii w porównaniu do sierpnia. Według naszych obecnych wyliczeń inflacja bazowa obniżyła się z 10%r/r w sierpniu w okolice 8,5%r/r we wrześniu.

Za naszą wysoką prognozą nadwyżki w bilansie obrotów bieżących stoi silny spadek importu (15,8%r/r, konsensus: -12,0%) i ograniczony eksportu (4%). To konsekwencja bazy z ubiegłego roku, z uwagi na wysokie ceny importowanych surowców.

 

Tygodnik ING: w centrum miała być inflacja z USA, a stanął konflikt palestyńsko-izraelski - 1Tygodnik ING: w centrum miała być inflacja z USA, a stanął konflikt palestyńsko-izraelski - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama