Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem

|
selectedselectedselected
Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu kalendarium danych dla Polski jest dość pustawe, poza jednymi z ciekawszych, wstępnym szacunkiem o inflacji CPI za październik. Wstępne dane o inflacji GUS opublikuje we wtorek o 10:00. Szacujemy, że inflacja CPI za październik obniży się z 8,2% r/r do 6,6% r/r wobec konsensusu rynkowego na poziomie 6,6% r/r. W czwartek poznamy odczyt wskaźnika PMI w przemyśle. Tu oczekujemy nieznacznego wzrostu.

 

W kraju

  • Wydatki gospodarstw domowych w Polsce w II kwartale wzrosły o 1,4% k/k - podał w piątek Eurostat.
  • Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku wzrósł w Polsce o 2,4 pkt. do 157,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
  • Barometr Consumer Finance w III kwartale wzrósł w Polsce o 2,7 pkt. do 97,0 pkt. - wynika z badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
  • Deficyt budżetu za cały 2023 r. prawdopodobnie będzie niższy niż maksymalny deficyt 92 mld zł wg znowelizowanej ustawy budżetowej - poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej.
  • Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski we wrześniu wyniosły 337,57 mln euro - podało Ministerstwo Finansów.
  • Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje skarbowe przeznaczone dla uczelni publicznych o łącznej wartości nominalnej 390 mln zł - podał resort w komunikacie.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego aktualnie nie planuje przeprowadzać emisji na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w trybie aukcyjnym na rynku krajowym, a jeszcze w 2023 r. nie wyklucza emisji zagranicznych na rzecz Funduszu Pomocy oraz Krajowego Funduszu Drogowego - poinformowało PAP Biznes Biuro Prasowe BGK, w odpowiedzi na pytania.

Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem - 1Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem - 1

 

Za granicą, dziś dane o inflacji CPI za październik oraz szacunki PKB za 3Q’23 dla gospodarki Niemiec i październikowe wyniki koniunktury gospodarczej w strefie euro. We wtorek wstępne dane o inflacji CPI za październik oraz szacunek PKB za 3Q’23 dla strefy euro. W tym dniu poznamy także wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej dla Niemiec. W środę opublikowany zostanie październikowy indeks ISM dla przemysłu w USA oraz poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, kluczowe wydarzenie tygodnia. Oczekujemy, że stopy pozostaną niezmienione. W tym tygodniu decyzje dotyczące stóp procentowych podejmą także Bank Anglii i Bank Japonii. W piątek poznamy sytuację na rynku pracy w USA oraz indeks ISM dla usług w USA za październik.

Reklama

 

Zobacz także: Inflacja w Unii Europejskiej: mamy nowe dane. Jak reaguje kurs euro?

 

Ze świata

  • We Francji wskaźnik nastrojów konsumentów wyniósł w październiku 84 pkt., wobec 83 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 82 pkt.
  • Wydatki amerykańskich konsumentów we wrześniu wzrosły o 0,7% m/m, po wzroście o 0,4% miesiąc wcześniej - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,5% m/m.
  • Deflator PCE w USA we wrześniu wyniósł 3,4% r/r, wobec 3,4% r/r miesiąc wcześniej, po korekcie z 3,5% i konsensusu na poziomie 3,4% - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.
  • Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w październiku spadł do 63,8 pkt. z 68,1 pkt. miesiąc wcześniej i 63 pkt. w pierwszym wyliczeniu - podano w końcowym wyliczeniu.

Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem - 2Tydzień z PKB, inflacją i stopami. Może wstrząsnąć rynkiem - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama