Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień z bankami centralnymi czas start. Polacy dostaną cały obraz gospodarki

|
selectedselectedselected
Tydzień z bankami centralnymi czas start. Polacy dostaną cały obraz gospodarki
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ten tydzień będzie obfitował w posiedzenia banków centralnych. Decyzje o stopach procentowych podejmą banki centralne m.in. Czech, Japonii, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Czech. Na pierwszy plan wysuwa się jednak posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzję odnośnie do stóp procentowych poznamy w środę o godz. 19:00.

 

Powszechne oczekiwania wskazują na stabilizację stóp procentowych na poziomie 5,25- 5,50%, co byłoby zgodne z komunikacją przewodniczącego J.Powella z ostatniego posiedzenia w styczniu, ale także ze sprawozdaniem o polityce pieniężnej w amerykańskim Kongresie. Scenariusz stabilizacji wspierają także ostatnie dane z gospodarki, zwłaszcza wciąż solidne wzrosty zatrudnienie oraz uporczywa inflacja cen usług. W centrum uwagi będzie wymowa komunikatu, konferencja J.Powella, a także zestaw nowych prognoz makroekonomicznych członków Fed. Wydaje nam się, że nie będą one znacznie odbiegać od ostatniej rundy prognoz z grudnia ub. roku. Dotyczy to także prognoz dotyczących stóp procentowych, odzwierciedlonych w tzw. wykresie dot plot.

Przypomnijmy, że mediana prognoz członków Fed wskazywała na stopy procentowe niższe niż obecnie o 75 pkt baz. do końca 2024 r. oraz o kolejne 100 i 75 pkt baz. odpowiednio w latach 2025 i 2026. Nie spodziewamy się, aby już w marcu Fed komunikował datę pierwszej obniżki stóp proc. w tym cyklu. Na ten moment podzielamy oczekiwania rynków, że do pierwszej obniżki dojdzie w czerwcu, a do końca roku stopy będą niższe o 75-100 pkt baz. Oczekiwania obniżek stóp w tym roku wpiera komunikacja Fed, a także pojawiające się pierwsze rysy na dobrym obrazie amerykańskiego rynku pracy.

 

Wstępne dane PMI podsumują 1Q 2024 w gospodarce strefy euro

Reklama

W czwartek poznamy wstępne dane PMI za marzec dla gospodarek europejskich, w tym dla całej strefy euro. W przypadku unii walutowej konsensus prognoz wskazuje na wzrost indeksu PMI dla przemysłu do 47,0 pkt z 46,5 pkt w lutym, a dla usług do 50,5 pkt z 50,2 pkt. Dane podsumują 1Q 2024, gdy gospodarka strefy euro zapewne kolejny kwartał z rzędu znajdowała się w stagnacji, a PKB Niemiec najpewniej skurczył się względem 4Q 2023. Niemiecki przemysł mocno odczuwa spadek popytu, a także wzrost kosztów w związku m.in. zmianami strukturalnymi w dostawach energii. Informacje te nie będą stanowić zaskoczenia, dlatego wydaje się nam, że najważniejsze informacje z badania PMI będą dotyczyć oceny presji inflacyjnej. Ostatnie dane potwierdzały uporczywość inflacji w cenach usług, co biorąc pod uwagę dużą inercję, trudno oczekiwać poprawy. Wraz rekordowo niskim bezrobociem będzie to jeden z argumentów dla stabilizacji stóp proc. na najbliższym posiedzeniu EBC.

 

Zobacz także: Decyzja FOMC razem z krajową koniunkturą na radarze rynków

 

Liczne publikacje danych krajowych w tym tygodniu

Ten tydzień będzie obfitował w publikacje danych z polskiej gospodarki za luty. W tym tygodniu poznamy dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw (środa), wyniki produkcji przemysłowej i indeks PPI (środa), dane o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej (czwartek), a także podaży pieniądza (piątek). Zestaw tych danych pozwoli ocenić stan koniunktury w połowie pierwszego kwartału br. W naszej ocenie miniony miesiąc był okresem nieznacznego przyspieszenia wzrostu sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Wygaśnięcie napływu środków z poprzedniej perspektywy finansowej wpłynie natomiast na utrzymanie spadków r/r produkcji budowlano-montażowej. Interesujące będą dane z rynku pracy, które potwierdzą uporczywość presji płacowej. W naszej ocenie dane te nie powinny zmienić oceny perspektyw polskiej gospodarki, które pozostają umiarkowanie korzystne. Ze względu na jasną komunikację RPP, dane te nie powinny też zmienić oczekiwań co do stóp procentowych, które w najbliższych miesiącach pozostaną na obecnym poziomie.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama