Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Te dwa czynniki zmniejszyły szanse na szybkie obniżki stóp w Polsce! Teraz musimy czekać do 2025 roku?

|
selectedselectedselected

Skala osłabienia PKB oraz spadek inflacji CPI w 2023 r. były głębsze niż w projekcji NBP z końca 2022 r. Natomiast inflacja bazowa ukształtowała się blisko projekcji. Z tego powodu, i przy wsparciu obniżających się (krótkookresowych) oczekiwań inflacyjnych, we wrześniu br. RPP zdecydowała się rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych (cięcie o 75pb we wrześniu i 25pb w październiku).

Te dwa czynniki obniżyły szanse na szybki obniżki stóp w Polsce! Teraz musimy czekać do 2025 roku?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W listopadzie cykl został nieoczekiwanie zakończony, zaś aktualna komunikacja NBP sugeruje, że w średnim horyzoncie główna stopa NBP pozostanie na poziomie 5,75%.

Widzimy pole do niewielkich obniżek stóp NBP: 25pb w 2024 i 75pb w 2025. Istnieje wiele argumentów zarówno przeciw obniżkom jak i podwyżkom stóp. Argumenty przeciw obniżkom to podwyższony poziom inflacji, ożywienie aktywności gospodarczej, ekspansywna polityka fiskalna oraz mocne odbicie popytu na kredyt w sektorze gospodarstw domowych (m.in. w wyniku programu bezpieczny kredyt). Z kolei decyzja o zaostrzeniu polityki pieniężnej byłaby trudna do zakomunikowania po jesiennych decyzjach RPP, zwłaszcza w warunkach umacniającego się kursu złotego, spadającej inflacji oraz dużych obniżek jakich spodziewamy się ze strony innych banków centralnych: 150pb w USA, 75pb w Eurolandzie, 375pb na Węgrzech, 300pb w Czechach oraz 150bp w Rumunii. W takich warunkach NBP będzie trudno utrzymać niezmienione stopy bez dużej aprecjacji złotego.

 

te dwa czynniki zmniejszyly szanse na szybkie obnizki stop w polsce teraz musimy czekac do 2025 roku grafika numer 1te dwa czynniki zmniejszyly szanse na szybkie obnizki stop w polsce teraz musimy czekac do 2025 roku grafika numer 1

Reklama

 

W dalszym horyzoncie, poziom stóp NBP będzie zależeć przede wszystkim od tempa powrotu inflacji do celu. Nasze analizy wskazują, że głównym czynnikiem ograniczającym spadek inflacji będzie wysoka dynamika płac, prowadząca do utrzymania inflacji usług powyżej 6% w 2025 r. (waga w koszyku CPI to 25,4%). Powrót do celu będzie natomiast przyspieszany przez kontynuację umocnienia złotego oraz spadek cen surowców. Oprócz tego istnieje szereg czynników ryzyka dla ścieżki inflacji CPI (ceny regulowane energii, VAT na żywność, ceny surowców). Biorąc pod uwagę powyższe tendencje, szacujemy, że istnieje niewielka szansa, aby inflacja bazowa znalazła się w paśmie wahań w latach 2024-25. Podobnie pokazuje ostatnia projekcja NBP, w której inflacja CPI w 2025 r. będzie kształtowała się w górnym przedziale pasma odchyleń inflacyjnych, zaś inflacja bazowa pozostanie na podwyższonym poziomie w całym horyzoncie projekcji.

 

Zobacz także: Europejski przemysł zaliczył mocny spadek. PKB Wielkiej Brytanii odbija do góry

 

te dwa czynniki zmniejszyly szanse na szybkie obnizki stop w polsce teraz musimy czekac do 2025 roku grafika numer 2te dwa czynniki zmniejszyly szanse na szybkie obnizki stop w polsce teraz musimy czekac do 2025 roku grafika numer 2

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama