Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tarcze antyinflacyjne a inflacja 2024. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby

|
selectedselectedselected
Tarcze antyinflacyjne a inflacja 2024. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby  | FXMAG INWESTOR
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu w kraju w poniedziałek NBP opublikuje wrześniowe dane o bilansie płatniczym. Oczekujemy salda obrotów bieżących na poziomie 553 mln EUR, spadku eksportu o 5,2% r/r oraz importu o 15,5% r/r. We wtorek GUS opublikuje pierwszy szacunek PKB za 3Q’23. Spodziewamy się wzrostu o 0,5% r/r wobec konsensusu 0,4%. Szacunek PKB uwzględniający jego strukturę opublikowany zostanie z końcem listopada. W środę opublikowany zostanie finalny odczyt CPI za październik. Szybki szacunek pokazał spadek CPI z 8,2% r/r do 6,5% r/r. W czwartek NBP pokaże swoje szacunki inflacji bazowej. Wskaźnik po wyłączeniu energii i żywności naszym zdaniem obniży się z 8,4% r/r do 7,9% r/r.

 

W kraju

  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w III kw. 2023 r. wzrosło o 11,0 proc. rdr i wyniosło 7.194,95 zł - podał GUS.
  • Niektórzy z członków RPP oceniali w październiku, że wobec niepewności m.in. co do dalszego spadku inflacji właściwe byłoby utrzymanie stóp proc. NBP bez zmian - podano w opisie dyskusji z posiedzenia RPP w dn. 3-4 X. Większość Rady poparła dostosowanie stóp o 25 pb. Pojawiła się opinia, że poziom stóp proc. jest za niski.
  • Członkini RPP Gabriela Masłowska ma nadzieję, że w 2024 r. dojdzie do dalszych obniżek stóp procentowych, a istotna będzie w tej kwestii projekcja inflacji z marca - oceniła Masłowska w rozmowie z Radiem Lublin. Dodała, że średnioroczna inflacja w 2024 r. wyniesie ok. 5 proc., a pod koniec 2025 zbliży się do 3,5 proc.
  • Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację o 1 pkt proc. w najbliższych miesiącach - powiedział w TVN 24 członek RPP, Przemysław Litwiniuk.
  • Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2024 r. znajdzie się na poziomie 4,6 proc., a w 2025 r. wyniesie 3,7 proc. - wynika z listopadowej projekcji NBP. Centralna ścieżka PKB zakłada wzrost w 2024 r. na poziomie 2,9 proc., a w 2025 r. 2,5 proc.
  • Wg listopadowej projekcji NBP, wskaźnik CPI w Polsce osiąga 3,5 proc., czyli obniża się do górnej granicy pasma odchyleń od celu, w IV kw. 2025 r. wobec 3,5 proc. w III kw. 2025 r. w poprzedniej rundzie prognostycznej banku centralnego i 3,3 proc. w IV kw.
  • W latach 2024-2025 luka popytowa ulegnie zawężeniu, jednak prognozowana w tym okresie skala ożywienia gospodarczego będzie niewystarczająca do jej wzrostu powyżej zera - wynika z raportu o inflacji NBP.
  • Czynnikiem ryzyka projekcji jest kształt polityki fiskalnej po wyborach - napisano w listopadowej projekcji NBP.
  • Łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf gazu, węgla, energii wyniesie 1,3 proc. PKB w 2023, z czego 0,8 proc. PKB sfinansowana będzie przez producentów - podał NBP w projekcji.
  • Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji CPI powyżej ścieżki centralnej w horyzoncie projekcji - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.
  • W projekcji listopadowej podtrzymano założenia z projekcji lipcowej - poinformował p.o. dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Witold Grostal.
  • Podpisana w piątek umowa koalicyjna wskazuje kandydata na premiera - Donalda Tuska i dwóch wicepremierów - Władysława Kosiniaka-Kamysza i Krzysztofa Gawkowskiego.

Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby  - 1Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby  - 1

 

Reklama

 

Za granicą najciekawszym wydarzeniem będzie publikacja odczytu październikowej CPI w USA, która wypada we wtorek. Konsensus zakłada spadek CPI z 3,7% r/r do 3,3% r/r oraz stabilizację inflacji bazowej na 4,1% r/r. W środę z USA spływać będą kolejne ważne dane: październikowa sprzedaż detaliczna, październikowa inflacja PPI oraz listopadowy indeks NY Empire State. Poza tym w Chinach publikowane będą październikowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W czwartek poznamy odczyt październikowej produkcji przemysłowej w USA i listopadowy indeks koniunktury Philly Fed. Jak co tydzień spłyną też dane o zasiłkach dla bezrobotnych. W piątek Eurostat poda finalne dane o październikowej inflacji w UE i strefie euro. Pierwszy odczyt dla strefy euro pokazał spadek HICP z 4,3% r/r do 2,9% r/r.

 

Zobacz także: Odczyty PKB i inflacja w USA w centrum zainteresowania rynków - kalendarz makroekonomiczny

 

Ze świata

  • Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w listopadzie spadł do 60,4 pkt. z 63,8 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.
  • Odpływ kapitału z rynków wschodzących w październiku wyniósł 3,4 mld USD po 13,8 mld USD odpływu we wrześniu - podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby  - 2Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację. Przemysław Litwiniuk wskazał konkretne liczby  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama