Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tapering (odwrotność „drukowania”), czyli Fed na wyprzedaży

|
selectedselectedselected
Tapering (odwrotność „drukowania”), czyli Fed na wyprzedaży
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Warto przypomnieć, że 1 czerwca 2022 Fed zaczął tzw. tapering, czyli odwrotność „drukowania” (skupowania aktywów). To, co tak straszyło od miesięcy, jakby przeszło niezauważenie do stanu realizacji. Przypominamy więc! Od tej pory Fed będzie pozbywał się obligacji i bonów, ściągając z rynku gotówkę. To operacja od dawna planowana, której obawiali się inwestorzy giełdowi. Zmniejszenie płynności wprawdzie ma ograniczyć inflację, ale też przy okazji może zrzucić niżej indeksy giełdowe.

To, że Fed decyduje się na taki krok, może dziwić w sytuacji, gdy gospodarka USA stoi być może u progu recesji (ujemne PKB w 1 kwartale 2022), co inwestorzy od tygodni dyskontują sprzedając akcje. Oddala się tym samym nadzieja na tzw. „Fed put”, czyli spadek indeksów giełdowych do takiego poziomu, na którym Fed się przestraszy i ponownie zainterweniuje za pomocą drukarek, ratując rynek. Do takiej sytuacji doszło ostatnio całkiem niedawno, raptem 4  lata temu, gdy Fed pojął swoją pomyłkę z zaciskaniem pasa rynkowi i się z tego wycofał.

Oryginalny tapering sięga do roku 2013, gdy skończyło się luzowanie ilościowe po kryzysie z 2008 roku. W 2018 roku mówiło się o tej operacji jako mini-taperingu, choć idea była ta sama. 

Tak na wykresie wygląda zmiana bilansu Fed związana z interwencjami na rynku na tle zmian S&P500,  a czerwoną obwódką zaznaczyłem poprzednią operację taperingu z 2018 :

 

Reklama

tapering odwrotnosc drukowania czyli fed na wyprzedazy grafika numer 1tapering odwrotnosc drukowania czyli fed na wyprzedazy grafika numer 1

 

Jak widać tapering zepchnął ceny akcji w dół, ale nie trwało to długo, rynek się otrząsnął, zaadoptował i ruszył w górę, bijąc rekordy. Fed niespodziewanie szybko zakończył wówczas tę operację i pojawiła się niedawno nadzieja, że i tym razem jesienią Fed zatrzyma planowane podwyżki, o ile faktycznie gospodarka wejdzie w recesję (2 spadkowe kwartały PKB z rzędu), albo inflacja ustąpi. Decydenci potrafią się mylić, co właśnie przyznała Sekretarz Skarbu Janet Yellen w odniesieniu do przekonania o przejściowym charakterze inflacji, która przejść nie zechciała. Fed jest ponoć zdeterminowany w stłumieniu inflacji, choć od miesięcy działa jakby grał na zwłokę. To hamletyzowanie przekłada się i na rynek giełdowy, który huśta się na sporej zmienności bez przekonania co do dalszego kierunku.

—kat–

 

 

Reklama

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Przekierowanie do artykułu

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Symonowicz

Tomasz Symonowicz

Aktywny uczestnik forum dyskusyjnych (nick: Kathay), autor artykułów o inwestowaniu w Forbes. Aktywny inwestor na rynku giełdowym i walutowym od 15 lat. 


Reklama
Reklama