Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sztuczna inteligencja - wróg czy przyjaciel człowieka? Czyli AI bez tajemnic

|
selectedselectedselected

Ostatnie miesiące na rynkach finansowych związane były nie tylko z dywagacjami na temat luzowania restrykcyjnej polityki monetarnej kolejnych banków centralnych, ale również - a być może przede wszystkim - z dynamicznym wzrostem wyceny akcji spółek technologicznych. Jednym z liderów tych wzrostów pozostaje Nvidia, której akcje tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożały o przeszło 130%.

Sztuczna inteligencja, wróg czy przyjaciel? AI bez tajemnic
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Producent chipów graficznych nie jest jednak jedynym wygranym trwającego “wyścigu AI”. O sztucznej inteligencji oraz szansach i zagrożeniach związanych z tą technologią w trakcie kolejnej odsłony “Rozmowy Miesiąca” rozmawiali Główny Ekonomista XTB, dr Przemysław Kwiecień oraz Chief of AI w XTB, dr Tomasz Gawron.

Na przestrzeni wieków pojawiały się wynalazki, które kompletnie zmieniały bieg historii - tak stało się w przypadku maszyny parowej, elektryczności czy w końcu internetu. Zdaniem ekspertów, trwający rozwój technologii sztucznej inteligencji jest czymś podobnym, choć wpływ AI na życie ludzi może być znacznie większy niż w przypadku innych wynalazków. To jest przełomowe wydarzenie [rozwój technologii AI - dop. red.] i gdybyśmy mieli porównać, mając już wiedzę co wydarzyło się później, jak teraz wygląda rozwój tej technologii, to wydaje mi się, że jest to bardzo podobne do tego co się działo, kiedy wynaleziono tranzystor. (...) Mieliśmy taki okres badań, następnie okres produktyzacji tej technologii - tak jak to miało miejsce przy okazji premiery ChataGPT, kiedy to szerokie masy zaczęły widzieć pewną korzyść płynącą ze sztucznej inteligencji. I podobnie jak w przypadku tranzystora jesteśmy teraz - pod koniec być może takiej fazy - kiedy cieszymy się, że ta technologia działa - przekonuje dr Tomasz Gawron, odpowiedzialny za proces wdrażania rozwiązań AI w XTB.

 

sztuczna inteligencja wrog czy przyjaciel czlowieka czyli ai bez tajemnic grafika numer 1

Reklama

 

Błyskawiczny rozwój z perspektywami

Inaczej niż w przypadku poprzednich przełomów - takich jak choćby maszyna parowa - rozwój technologii AI postępuje w oszałamiającym tempie. Jesteśmy bardzo świeżo po wydaniu - a może bardziej pokazaniu opinii publicznej - ChataGPT 4 Omni, jednocześnie niedawno mieliśmy konferencję Google, na której firma pokazała całą paletę rozwiązań, a wśród nich model Gemini 1.5 Pro. (...) czy mamy do czynienia z takim procesem ewolucji, czy to już jest tylko usprawnianie dotychczasowej technologii, czy my odkrywamy coś zupełnie nowego tymi narzędziami? - dopytywał swojego rozmówcę dr Przemysław Kwiecień.

Wspominasz o generacji modeli, które są już multimodalne. Czyli takich, które już natywnie przetwarzają nie tylko tekst, ale również obraz, wideo, dźwięk. (...) Widzimy pewną różnicę w podejściu Microsoftu czy Google’a [do trenowania AI - dop. red.] W Gemini skupiono się na pracy z dużym kontekstem, ten model może - w przybliżeniu - przeczytać jednocześnie milion sylab. Dzięki niemu można pracować z dużymi masami tekstu, co jest np. krytyczne w pracy działów Compliance czy Prawnego. W przypadku GPT Omni nacisk położono na wydajność i multimodalność głosową, która - jeśli wierzyć OpenAI - jest na kompletnie innym poziomie niż to, co mieliśmy do tej pory.

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) nadrabia straty. Polska inflacja dobiła do celu

Reklama

 

Dołącz do rewolucji AI dzięki rozwiązaniom XTB

Microsoft, Google czy Nvidia to nie jedyne spółki biorące udział w “wyścigu AI”. Wśród spółek nad którymi w trakcie rozmowy pochylili się eksperci XTB znalazły się również akcje producenta półprzewodników TSMC, konkurenta Nvidii - AMD, Duolingo czy Tesla. W ofercie polskiej platformy inwestycyjnej znaleźć można również zdywersyfikowane fundusze ETF takie jak WisdomTree Artificial Intell (WTAI.UK) czy Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data (XAIX.DE) pozwalające uzyskać ekspozycję na szybko zmieniającą się branżę AI. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej inwestycji, również zakup ETF wiąże się z ryzykiem.

 

SPRAWDŹ PLANY INWESTYCYJNE XTB

Długoterminowe inwestycje w sektor technologiczny i sztuczną inteligencję ułatwią Plany Inwestycyjne XTB. Te przyjazne początkującym rozwiązanie zaprojektowane jest do wspomagania pasywnego inwestowania w wybraną branżę, indeks czy region geograficzny. Brak prowizji* przy inwestowaniu do 100 000 EUR obrotu miesięcznie oraz niskie koszty zarządzania funduszami ETF zapewniają elastyczność inwestycji, której próżno szukać w przypadku innych rozwiązań.

Reklama

*Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min.10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama