Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szczyt inflacji przewidywany na marzec '25. Są kolejne prognozy obniżek stóp

|
selectedselectedselected

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które potwierdzają wzrost inflacji w Polsce w sierpniu do 4,3 proc. r/r. Główne czynniki wpływające na ten wzrost to wyższe ceny żywności, napojów bezalkoholowych oraz nośników energii. Ekonomiści prognozują, że inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie do września 2025 r.

 

Szczyt inflacji przewidywany na marzec '25. Są kolejne prognozy obniżek stóp
freepik.com | Szczyt inflacji będzie miał miejsce marcu '25. Są prognozy obniżek stóp
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost cen żywności i energii

Sierpień przyniósł wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, szczególnie w kategorii warzyw, gdzie ceny wzrosły o 5,2 proc. r/r.

Słabe zbiory w tym roku znacząco przyczyniły się do tego wzrostu.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Dodatkowo, rosnące ceny nośników energii, które w sierpniu wyniosły 10,4 proc. r/r, również wpłynęły na ogólny poziom inflacji.

"Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w sierpniu do 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. w lipcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Głównym źródłem wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (4,1 proc. w sierpniu wobec 3,2 proc. w lipcu). W największym stopniu przyczyniła się do tego wyższa dynamika cen warzyw (5,2 proc. r/r w sierpniu wobec 2,1proc. w lipcu), wynikająca z ich słabych tegorocznych zbiorów" - wskazali w piątkowym komentarzu analitycy Credit Agricole.

 

>> Zobacz także: Inflacja będzie rosła. Paliwa, żywność i energia podbiją będą ciężarem dla portfeli we wrześniu

 

Spadek cen paliw nie zahamował inflacji

Jednak spadek cen paliw (-1,7 proc. r/r) wynikający z obniżenia światowych cen ropy naftowej nie wystarczył, aby zahamować inflację.

Pomimo tego, analitycy Credit Agricole zauważają, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce utrzymuje się, co wskazuje na konieczność dalszego monitorowania sytuacji.

Reklama

 

Inflacja bazowa i presja płacowa

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 3,8 proc. r/r, a dynamika cen usług utrzymuje się na wysokim poziomie (6,2 proc. r/r).

Ekonomiści Credit Agricole podkreślają, że głównym czynnikiem wzrostu cen usług pozostaje presja płacowa, która w kolejnych kwartałach będzie nadal wpływać na inflację.

"W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. r/r. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. Nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększyła się w II kw. do 14,7 proc. wobec 14,4 proc. w I kw. i prognozujemy, że w III i IV kw. wyniesie odpowiednio 14,3 proc. i 14,2 proc." - dodali w komentarzu.

 

>> Czytaj też: Miał zostać inwestorem... 78-latek stracił blisko 50 tys. zł

 

Prognozy na przyszłość

Reklama

Analitycy przewidują, że inflacja osiągnie swoje maksimum na poziomie 5,7 proc. w marcu 2025 r., a następnie zacznie stopniowo maleć.

Spadek cen ropy naftowej może przyczynić się do obniżenia inflacji, ale zgodnie z prognozami, stopy procentowe NBP zostaną obniżone dopiero w III kwartale 2025 r.

"Prognozujemy, że osiągnie ona swoje maksimum lokalne w marcu 2025 r. na poziomie 5,7 proc., po czym zacznie się stopniowo obniżać. Czynnikiem ryzyka w dół dla takiego scenariusza jest odnotowany w ostatnich tygodniach silny spadek cen ropy naftowej. Oczekiwana przez nas ścieżka inflacji w najbliższych kwartałach jest spójna z naszą prognozą stóp procentowych NBP, zgodnie z którą ich pierwsza obniżka nastąpi w III kw. 2025 r." - przekazali ekonomiści. (PAP)

 

> sprawdź również: Jest prognoza pierwszej obniżki stóp [2025]! Eksperci zgodni. Kiedy i o ile RPP obniży stopy?


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama