Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dynamika inflacji

Wzrost cen żywności i energii

Sierpień przyniósł wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, szczególnie w kategorii warzyw, gdzie ceny wzrosły o 5,2 proc. r/r.

Słabe zbiory w tym roku znacząco przyczyniły się do tego wzrostu.

Dodatkowo, rosnące ceny nośników energii, które w sierpniu wyniosły 10,4 proc. r/r, również wpłynęły na ogólny poziom inflacji.

"Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w sierpniu do 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. w lipcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Głównym źródłem wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (4,1 proc. w sierpniu wobec 3,2 proc. w lipcu). W największym stopniu przyczyniła się do tego wyższa dynamika cen warzyw (5,2 proc. r/r w sierpniu wobec 2,1proc. w lipcu), wynikająca z ich słabych tegorocznych zbiorów" - wskazali w piątkowym komentarzu analitycy Credit Agricole.

 

>> Zobacz także: Inflacja będzie rosła. Paliwa, żywność i energia podbiją będą ciężarem dla portfeli we wrześniu

Reklama

 

Spadek cen paliw nie zahamował inflacji

Jednak spadek cen paliw (-1,7 proc. r/r) wynikający z obniżenia światowych cen ropy naftowej nie wystarczył, aby zahamować inflację.

Pomimo tego, analitycy Credit Agricole zauważają, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce utrzymuje się, co wskazuje na konieczność dalszego monitorowania sytuacji.

 

Inflacja bazowa i presja płacowa

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 3,8 proc. r/r, a dynamika cen usług utrzymuje się na wysokim poziomie (6,2 proc. r/r).

Ekonomiści Credit Agricole podkreślają, że głównym czynnikiem wzrostu cen usług pozostaje presja płacowa, która w kolejnych kwartałach będzie nadal wpływać na inflację.

"W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. r/r. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. Nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększyła się w II kw. do 14,7 proc. wobec 14,4 proc. w I kw. i prognozujemy, że w III i IV kw. wyniesie odpowiednio 14,3 proc. i 14,2 proc." - dodali w komentarzu.

Reklama

 

>> Czytaj też: Miał zostać inwestorem... 78-latek stracił blisko 50 tys. zł

 

Prognozy na przyszłość

Analitycy przewidują, że inflacja osiągnie swoje maksimum na poziomie 5,7 proc. w marcu 2025 r., a następnie zacznie stopniowo maleć.

Spadek cen ropy naftowej może przyczynić się do obniżenia inflacji, ale zgodnie z prognozami, stopy procentowe NBP zostaną obniżone dopiero w III kwartale 2025 r.

"Prognozujemy, że osiągnie ona swoje maksimum lokalne w marcu 2025 r. na poziomie 5,7 proc., po czym zacznie się stopniowo obniżać. Czynnikiem ryzyka w dół dla takiego scenariusza jest odnotowany w ostatnich tygodniach silny spadek cen ropy naftowej. Oczekiwana przez nas ścieżka inflacji w najbliższych kwartałach jest spójna z naszą prognozą stóp procentowych NBP, zgodnie z którą ich pierwsza obniżka nastąpi w III kw. 2025 r." - przekazali ekonomiści. (PAP)

 

Reklama

> sprawdź również: Jest prognoza pierwszej obniżki stóp [2025]! Eksperci zgodni. Kiedy i o ile RPP obniży stopy?

Czytaj więcej

Artykuły związane z dynamika inflacji