Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy?

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy? | FXMAG INWESTOR
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś zakończy się listopadowe posiedzenie RPP. Komunikacja ze strony NBP po październikowej decyzji była taka, że we wrześniu odbyło się główne dostosowanie stóp, zaległe (dla przypomnienia – doszło do obniżki o 75 p.b.), a od października decyzje zapadają już w rytm oceny bieżącej sytuacji i koniunktury. I na poprzednim posiedzeniu stopy zostały obniżone o 25 p.b., w tym główna stopa NBP do 5,75%. Co się wydarzyło od tamtego czasu?

 

 

Po pierwsze wybory parlamentarne w Polsce, które prawdopodobnie doprowadzą do władzy dotychczasową opozycję. Na chwilę obecną ocena wpływu tego zdarzenia na gospodarkę jednak jest utrudniona gdyż powołanie nowego rządu odsuwa się w czasie. Ale wstępnie obserwowane jest umocnienie złotego, które daje pewnie więcej komfortu w prowadzeniu polityki monetarnej. Po drugie krajowa inflacja w październiku obniżyła się do 6,5% r/r (wg flash) z 8,2% r/r. A więc kontynuowane było szybkie hamowanie CPI. Ale to też ostatni miesiąc silnych efektów bazy, które wspomagały redukcję rocznej dynamiki cen. A poza tym odsezonowana inflacja bazowa, po wrześniowym jednorazowym obsunięciu (ceny leków niżej na skutek rządowego programu) powróciła w okolice dynamiki 0,4-0,5%. A więc wciąż zdecydowanie zbyt wysokiej. Do tego dochodzi coraz wyraźniejsze ożywienie krajowego konsumenta, utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy oraz odbicie w kredycie dla gospodarstw domowych, co per saldo nie sprzyja dezinflacji. Naszym zdaniem dzisiaj RPP będzie decydowała pomiędzy utrzymaniem stóp bez zmian, a obniżką o 25 p.b. Szanse na realizację obu scenariuszy w naszej ocenie są podobne, choć lekko przychylamy się do wariantu stabilizacji stóp. Konsensus PAP zakłada -25 p.b. Oprócz oceny dotychczasowych danych RPP dostanie do ręki świeżą projekcję od DAE NBP, z której zajawki pojawią się dziś w informacji po posiedzeniu.

Reklama

 

Zobacz także: Czy po wyborach parlamentarnych szybciej wzrosną ceny mieszkań?

 

Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy? - 1Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy? - 1

 

MRiPS szacuje brak zmian w stopie bezrobocia

Wczoraj resort opublikował swój szacunek stopy bezrobocia rejestrowanego za październik. Stopa miałaby się utrzymać na poziomie 5% czwarty miesiąc z rzędu, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym. W październiku wg MRiPS miało ubyć 3,8 tys. bezrobotnych. Kierunek zmiany jest zgodny z wzorcem sezonowym, ale jej skala jest najmniejsza na przestrzeni ostatniej dekady, choć zbliżona do tego co obserwowaliśmy w październiku ’20 i ’22 (odpowiednio -5,3 tys. i -5,7 tys.). Krajowy rynek pracy wg danych z sektora przedsiębiorstw redukuje w tym roku liczbę etatów, ale jak dotąd nie przekłada się to na wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego. Ta utrzymuje się na najniższym w historii poziomie.

Reklama

Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy? - 2Stopy procentowe w Polsce. Czy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczy? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama