Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

listopadowa obiżka stóp procentowych

Korzystny z punktu widzenia Fed raport z amerykańskiego rynku pracy wyraźnie poprawił nastroje inwestycyjne. Słabszy przyrost zatrudnienia, spowolnienie płac i lekki wzrost bezrobocia wpisują się w scenariusz „miękkiego lądowania” i zdejmują z Fed presję, aby nadal podnosić stopy procentowe.

 

 

Indeksy akcyjne zakończyły piątkową sesję na plusie, a rentowności amerykańskich obligacji silnie spadły - o kilkanaście punktów wzdłuż całej krzywej. Dolar osłabił się względem koszyka walut, a kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,07. Złoty lekko osłabił się względem euro, a jednocześnie umocnił wobec dolara – na koniec dnia EURPLN był w okolicy 4,45, a USDPLN przy 4,15. Perspektywa końca cyklu podwyżek w USA wspierała krajowy rynek obligacji skarbowych – rentowności spadały, najsilniej na długim końcu krzywej.

Reklama

Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 1Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 1

 

Kluczowym wydarzeniem dla krajowego rynku – i punktem odniesienia dla całego regionu – będzie posiedzenie RPP. Decyzja w środę, a konferencja Prezesa NBP zapewne tradycyjnie dzień później. Rada znalazła się w bardzo interesującym punkcie – z nową projekcją dla PKB i inflacji oraz w nowym otoczeniu politycznym z dużą niepewnością co do dalszego kształtu polityki fiskalnej, w tym rozwiązań administracyjnych o znacznym wpływie na ceny.

 

Zobacz także: Zamieszanie na rynku walutowym - te wydarzenia będą poruszać kursami walut

 

Reklama

Zakładamy, że nastąpi kolejna, ostrożna obniżka stóp o 25pb, z ryzykiem przesuniętym w stronę utrzymania stóp bez zmian. Czynnikiem zachęcającym do obniżki (w ślad za zapowiedzią szefa NBP, że spadkowi inflacji będą towarzyszyć obniżki stóp) jest głębszy niż oczekiwano spadek inflacji w październiku. Pytanie jednak, co pokaże nowa projekcja inflacji, bo dla decyzji RPP kluczowe powinny być średnioterminowe perspektywy inflacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami horyzont projekcji powinien zostać wydłużony do 2026, dzięki czemu pokaże ona, że inflacja CPI na dobre zagości w ramach górnego przedziału odchyleń od celu. Kluczowe dla ścieżki inflacji CPI w 2024-2025 będą założenia dotyczące stawki VAT na żywność (w naszym scenariuszu bazowym zakładamy przedłużenie jej obniżonego poziomu na cały 2024, ale jednocześnie przyjmujemy, że projekcja NBP będzie opierać się na powrocie wyższej stawki VAT), a także cen energii elektrycznej i gazu. Szczegółowe informacje dotyczące założeń poznamy jednak dopiero wraz z publikacją Raportu o Inflacji pod koniec tego tygodnia lub w kolejny poniedziałek. Niezależnie od wyniku posiedzenia dostrzegamy ryzyka związane z możliwością zmiany funkcji reakcji RPP w kolejnych miesiącach, która może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy przy zwiększeniu determinacji w walce z inflacją. Nie spodziewamy się jednak, aby nawet w takim scenariuszu zmienił się kierunek polityki pieniężnej. Powrót do podwyżek stóp nie wydaje nam się uzasadniony i możliwy, ale skala i tempo obniżek stóp w 2024-2025 mogą się okazać mniejsze.

Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 2Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 2

 

Kalendarz danych makro na ten tydzień jest mniej ekscytujący niż na poprzedni. W centrum zainteresowania pozostanie inflacja. W środę poznamy zrewidowane dane inflacyjne z Niemiec za październik. Oczekujemy, że potwierdzą one proces szybkiej dezinflacji. W czwartek opublikowane zostaną październikowe dane CPI i PPI z Chin, które powinny potwierdzić utrzymywanie się tendencji deflacyjnych. Piątek przyniesie dane nt. inflacji CPI z Czech i Węgier. U naszych południowych sąsiadów inflacja najpewniej wzrośnie w okolice 8,4% r/r ze względu na efekty bazy, ale nie zmieni to faktu, że Czechy są najbliżej osiągnięcia celu inflacyjnego z wszystkich państw regionu – najpewniej nastąpi to w 1q24. W przypadku Węgier spodziewane jest spowolnienie wzrostu cen do 10,4% r/r z 12,2% r/r we wrześniu.

 

Reklama

Wśród innych niż inflacyjne danych makro za granicą warte uwagi w tym tygodniu są m.in. wrześniowe dane z niemieckiego sektora przemysłowego. Nie dostarczą one jednak pozytywnych informacji – zarówno zamówienia, jak i produkcja najpewniej kontynuowały spadki. W USA warto zwrócić uwagę na tygodniowe dane z rynku pracy (czw.) oraz wstępny indeks nastrojów konsumenckich w listopadzie wg Uniwersytetu Michigan (pt.).

Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 3Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 3

 

W tym tygodniu warto też będzie słuchać licznych wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych, w szczególności J.Powella (śr. i czw.) oraz Ch.Lagarde (czw. i pt.).

 

Reklama

W piątek o 22.00 Fitch zaplanował przegląd ratingu Polski. Nie oczekujemy zmiany oceny wiarygodności naszego kraju (A-), ani jej stabilnej perspektywy.

Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 4Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 4

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 5Wszystkie oczy na RPP. Ta decyzja może wiele zmienić - 5

Czytaj więcej