Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy NBP zostały obniżone – analitycy komentują decyzję RPP i zastanawiają się nad jej skutkami

|
selectedselectedselected
Stopy NBP zostały obniżone – analitycy komentują decyzję RPP i zastanawiają się nad jej skutkami | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu we wrześniu obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 0,75 pkt. proc. W wyniku tej decyzji stopy procentowe będą kształtować się na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna: 6,00%;
  • stopa lombardowa: 6,50%;
  • stopa depozytowa 5,50%;
  • stopa redyskontowa weksli: 6,05%;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10%.

 

 

Decyzja RPP jest dużą niespodzianką. Co prawda konsensus prognoz wskazywał na cięcie oprocentowania to skala obniżki jest zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę wielką niespodziankę, a także
nieczytelną funkcję reakcji RPP kreślenie przyszłych ruchów RPP obarczone jest dużą niepewnością. Niemniej w obecnych uwarunkowaniach wydaje nam się, że w tym roku, nie dojdzie do dalszych obniżek stóp procentowych.

W komunikacie Rada Polityki Pieniężnej uzasadnia swoją decyzję obniżającą się inflacją oraz niższymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Jednocześnie Rada zaznacza, że „_napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania -
a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie_".

Trudno w pełni zgodzić się z przedstawionym uzasadnieniem. O ile inflacja obniża się, to w dużym stopniu wynika to z wygaśnięcia szoku na międzynarodowych rynkach surowcowych, znaczącej poprawy w łańcuchach dostaw oraz umocnienia w ostatnich miesiącach kursu złotego. Inflacja bazowa również się obniża, aczkolwiek wolno, co związane jest m.in. z bardzo niskim bezrobociem i nadal silną presją płacową w gospodarce. Natomiast za spadek PKB w dużym stopniu odpowiada zmiana zapasów, a konsumpcja gospodarstw domowych w 2Q 2023 nawet wzrosła kw/kw (po korekcji sezonowości). Popyt inwestycyjny także okazał się pozytywną niespodzianką. Opisany fragment nie
stanowi zatem naszym zdaniem przekonującego argumentu za tak dużą skalą obniżki.

Biorąc pod uwagę niespodziankę, a także nieczytelną funkcję reakcji RPP kreślenie przyszłych ruchów RPP obarczone jest dużą niepewnością. Niemniej przynajmniej na teraz wydaje nam się, że w tym roku, nie dojdzie już do dalszych obniżek stóp procentowych. Rada już dziś zrealizowała obniżki oczekiwane przez rynki finansowe do końca 2023 r. Kontynuacji łagodzenia warunków oczekujemy w roku 2024. Dzisiejsza decyzja oznacza zmniejszenie dysparytetu stóp procentowych między Polską i zagranicą potencjalnie osłabiając popyt na złotego. Znalazło to odzwierciedlenie w osłabieniu złotego, który pod decyzji osłabił się względem euro i dolara (o ok. 1,6%), co oczywiście nie jest pomocne w realizacji celu inflacyjnego.

Nasze oczekiwania dalszego łagodzenia polityki pieniężnej przenoszą się zatem na 2024 r. Wg planów budżetowych nastąpi wówczas silny wzrost płacy minimalnej i zwiększenie transferów społecznych do gospodarstw domowych. W takich warunkach trudno, aby skala obniżek była duża. Dzisiejsza decyzja naszym zdaniem oddala realizację celu inflacyjnego. Obawiamy się, że nie stanowi on już kotwicy nominalnej dla Rady Polityki Pieniężnej. Wysoka inflacja sprzyja zmniejszeniu realnej wartości zadłużenia, poprawie niektórych dochodów budżetowych oraz zmniejsza relatywną cenę pracy, co sprzyja w utrzymaniu niskiego bezrobocia. Ma ona jednak konsekwencje redystrybucyjne - zmniejsza wartość realną zgromadzonego w pieniądzu majątku.

Szerzej w zakresie perspektyw polityki pieniężnej wypowiemy się po zaplanowanej na jutro na godz. 15:00 konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego  A.Glapińskiego.

Zobacz także: PILNE! Akcje banków na GPW krwawią po decyzji RPP. Kurs polskiego złotego (PLN) runął

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama