Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne restrykcje pandemiczne stały się faktem! Kogo obejmą? Na jak długo? Jak wpłyną na przebieg obecnej fali zakażeń?

|
selectedselectedselected
Kolejne restrykcje pandemiczne stały się faktem! Kogo obejmą? Na jak długo? Jak wpłyną na przebieg obecnej fali zakażeń? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne - Strefa euro: listopadowa inflacja prawdopodobnie powyżej oczekiwań. Dziś poznamy wstępny odczyt o inflacji HICP w strefie euro. W październiku inflacja wyniosła 4,1%r/r, najwyżej od 13 lat. Wg konsensusu prognoz w listopadzie przyspieszy do 4,5%r/r. Najprawdopodobniej odczyt będzie jednak wyższy.

Wczoraj poznaliśmy odczyt inflacji z Niemiec. Okazała się ona wyższa niż oczekiwano – 6,0%r/r w ujęciu HICP, wobec konsensusu na poziomie 5,5%r/r. Przyspieszenie inflacji względem poprzedniego miesiąca (4,6%r/r) było oczekiwane, gdyż wynikło z przywrócenia stawek VAT obniżonych na okres pandemii. Silniej od oczekiwań wzrosły jednak ceny szeregu usług czy energii. Kolejna fala wzrostu cen ropy naftowej, skokowy wzrost cen gazu ziemnego czy silny wzrost kosztów przedsiębiorstw sugerują, że inflacja pod koniec roku będzie jeszcze wyższa.

Nie spodziewamy się, że informacja o bieżącej inflacji wywoła silną presję na EBC do zacieśnienia polityki pieniężnej szczególnie w kontekście niepokojących doniesień o wariancie omikron koronawirusa.

Wiadomości krajowe

Covid-19 w Polsce: Rząd wprowadza limity osób w handlu, restauracjach i na imprezach w okresie 1-17 grudnia

Od 9 dni dobowa liczba nowych przypadków w Polsce przekracza 20tys. W ubiegłym tygodniu średnia dobowa wyniosła 23,3tys., a średnia dobowa liczba zgonów 318 osób. Tydzień wcześniej było to odpowiednio 20,5tys. i 278 osób. Wczoraj w szpitalu przebywało 20,5tys. pacjentów z powodu covid, z czego ponad 1,8tys. pod respiratorem. Około 630tys. osób było objętych kwarantanną.

Reklama

W związku z sytuacją epidemiczną i ryzykiem propagacji nowego wariantu omikron, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu pewnych obostrzeń w okresie 1-17 grudnia. Rząd wprowadził zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich (m.in. z RPA i krajów regionu), wydłużył kwarantannę dla podróżujących spoza strefy Schengen do 2 tygodni oraz zaostrzył limity osób m.in. w gastronomii, placówkach kultury, kościołach i na imprezach zbiorowych z 75% do 50% obłożenia. Limitem nie są objęte osoby zaszczepione. Limity osób w klubach czy muzeach zostały zmienione w z 1 osoba / 10m2 do 1 osoba / 15m2. Limity te będą dotyczyć również handlu. Ponadto, zmniejszone zostaną limity zgromadzeń i uroczystości ze 150 do 100 osób oraz wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi z 500 do 250 uczestników.

W naszej ocenie, wprowadzone regulacje w niewielkim stopniu wpłyną na przebieg obecnej fali zakażeń, ale jednocześnie będą miały ograniczone negatywne skutki dla gospodarki.

NBP: w grudniu kontynuacja skupu aktywów i wznowienie operacji dostrajających

NBP poinformował w komunikacie o planowanych operacjach od grudnia. Oprócz dotychczasowych operacji (emisja 7-dniowych bonów pieniężnych NBP i operacje strukturalne skupu aktywów), NBP wznowi dostrajające operacje otwartego rynku na koniec okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Pierwsza operacja tego typu zostanie przeprowadzona 30 grudnia 2021. RPP podniosła stopę rezerwy obowiązkowej z 0,5% do 2% na posiedzeniu 6 października z zastosowaniem od 30 listopada.

CPI i komponenty PKB za 3kw21: Dalszy wzrost inflacji

Dziś poznamy wstępne dane o inflacji za listopad. Spodziewamy się skokowego wzrostu dynamiki cen nawet do 7,7%r/r, podczas gdy konsensus to 7,4%r/r. Do wzrostu inflacji silnie dokładają się ceny żywności, paliw i energii. Ma to związek z nową falą wzrostu cen ropy, październikowymi podwyżkami cen regulowanych gazu, ale też presją na rynku żywności. Inflacja rozlewa się na inne komponenty koszyka, dlatego kolejny raz wzrośnie także wskaźnik bazowy CPI. Inflacja bazowa będzie miała dominujące znaczenie dla CPI w roku 2022, a więc wówczas, kiedy osłabnie wpływ szoków podażowych, a coraz silniej ujawni się presja płac i silniejszego popytu.

Dziś poznamy także komponenty PKB za 3kw21, wg wstępnego szacunku PKB wzrosło w tym czasie 5,1%r/r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama