Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki mają za duże oczekiwania! Węgierski bank centralny ostrożniejszy

|
selectedselectedselected

Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy spadek rynkowych stóp procentowych w Polsce oraz USA, ale ich lekki wzrost w przypadku niemieckich papierów skarbowych. Jednocześnie lepiej radził sobie złoty. Z regionu warto odnotować decyzję ws. stóp procentowych na Węgrzech, o której nieco więcej piszemy w niniejszym tekście, a także wypowiedź ze strony członka CNB.

Rynki mają za duże oczekiwania! Węgierski bank centralny ostrożniejszy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za Atlantykiem opublikowane zostały z kolei kolejne dobre dane z rynku pracy, do czego odnosimy się w sekcji newsów.

 

Co nas dzisiaj czeka?

O 10:00 poznamy dane o PKB za cały 2023 rok. Oczekujemy, że wyświetli się co najmniej 0,5% wzrostu. W dalszej części dnia ADP z USA oraz decyzja FOMC. Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych, a retoryka wypowiadających się członków FOMC nie była nadmiernie gołębia. W danych nie widać perspektywy na istotną zmianę. Może to być więc dość nudne posiedzenie.

Gdyby w Polsce publikowany był inflacyjny flash, oczekiwalibyśmy go na poziomie plasującym się gdzieś niewiele powyżej 4% (efekty bazowe to potężna broń w pierwszym kwartale). Ale nie jest publikowany i wyniki zobaczymy dopiero w połowie miesiąca.

 

Zobacz także: Fed podetnie skrzydła nadziei rynków... Obniżki oddalają się w mgnieniu oka

 

Węgrzy z mniejszą od oczekiwanej obniżką stóp

Reklama

Węgierski bank centralny postanowił obniżyć stopy procentowe o 75pb na swoim pierwszym posiedzeniu w 2024 roku. Skala ruchu okazała się mniejsza od konsensusowych 100pb, na które rynek liczył po sugestiach ze strony Viraga (zastępca prezesa NBH). Po decyzji główna stopa wynosi 10%, stopa depozytowa 9%, zaś pożyczkowa 11%. Przypominamy, że kilka miesięcy temu NBH zakończył już eksperyment z niesymetrycznym korytarzem stóp procentowych. Od tamtego czasu węgierska polityka pieniężna stała się bardziej transparentna. 

W komunikacie napisano, że przyszłe decyzje będą zależne od napływających danych, zaś nieco ostrożniejsze podejście warunkowane jest choćby zewnętrznymi czynnikami ryzyka (m.in. sytuacja na Morzu Czerwonym). Bank centralny będzie także skupiał się na ocenie perspektywy inflacyjnej w kontekście podejmowania decyzji dot. stóp procentowych. NBH oczekuje, że proces dezinflacji będzie kontynuowany, czemu sprzyjać powinny dodatnie realne stopy procentowe. Jednocześnie Virag, na konferencji prasowej, nie wykluczał, że w lutym możliwa jest obniżka o 100pb. 

Mniejsza skala obniżki stóp sprzyjała forintowi, który w ostatnich dniach miał mocno pod górkę. To efekt pomysłów tamtejszego rządu, który chciałby zamienić stawkę BUBOR 3M na rentowność bonów skarbowych o tym samym terminie zapadalności. Bank centralny wypowiedział się krytycznie o pomyśle, który w praktyce oznaczałby, że to rząd miałby w rękach możliwość sterowania kosztem kredytu (o ile rzecz jasna banki nie kompensowałyby strat wzrostem marż kredytowych). Nie pomaga również postawa Orbana w kontekście poparcia przez Węgry kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy na poziomie UE.

Obecna wycena rynkowa wskazuje na agresywne luzowanie polityki monetarnej na Węgrzech w horyzoncie 2024 roku. Pokaźnej skali obniżki stóp wycenione są już w Czechach, gdzie za kilka miesięcy rynkowe stopy mogą być niższe niż w Polsce. Rynek zakłada, iż stopy polskie i węgierskie powinny zrównać się za około pół roku. 

 

Reklama

rynki maja za duze oczekiwania wegierski bank centralny ostrozniejszy grafika numer 1rynki maja za duze oczekiwania wegierski bank centralny ostrozniejszy grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama