Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy w Polsce. Utrzymanie wzrostów popytu na pracę. Domknięcie luki [stopa bezrobocia, stan zatrudnienia]

|
selectedselectedselected
Rynek pracy w Polsce. Utrzymanie wzrostów popytu na pracę. Domknięcie luki [stopa bezrobocia, stan zatrudnienia]  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poziom zatrudnienia jest bliski notowanym przed pandemią. Już styczniowe dane GUS o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw mogą pokazać liczby pracujących analogiczne do tych sprzed 2 lat. Dane ZUS wskazują jeszcze lepszy obraz rynku pracy (dane za III kw. wyraźnie wyżej, nie znamy jeszcze danych z IV kw.). Może to być efekt zmian w strukturze zatrudnienia.

Liczba pracujących na umowie zlecenie już w III kw. osiągnęła przedpandemiczne poziomy. Niewzruszona na pandemię była liczba prowadzących działalność gospodarczą – tu trend wciąż pozostawał wzrostowy. Równie optymistyczny obraz wypływa z danych o stopie bezrobocia.

Rynek pracy w Polsce. Utrzymanie wzrostów popytu na pracę. Domknięcie luki [stopa bezrobocia, stan zatrudnienia]  - 1Rynek pracy w Polsce. Utrzymanie wzrostów popytu na pracę. Domknięcie luki [stopa bezrobocia, stan zatrudnienia]  - 1

Trendy te będą kontynuowane

Za dobrą kondycją rynku pracy przemawia relatywnie wysoka liczba wakatów oraz historycznie dobre dane o planach dot. zatrudnienia (dane z ostatniego Szybkiego Monitoringu NBP). Wysoki indeks planowanego zatrudnienia (różnica między odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia, a tymi planującymi redukcje) widoczny jest zwłaszcza w przypadku transportu, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa (również dane SM NBP). Zatrudnienie ma wciąż co nadrabiać (jeśli chodzi o dystans do trendu), a wzrost gospodarczy nie będzie tu problemem (prognozowany wzrost PKB jest wciąż solidny).

Reklama

*Dane o liczbie osób płacących składki emerytalno-rentowe, pomniejszone o bezrobotnych, osoby pobierające zasiłek macierzyński, osoby na urlopie wychowawczym, osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem, czy osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne.

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Gospodarka 2022-2023, Z tarczą, czy na tarczy?, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz najnowszy raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama