Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac

|
selectedselectedselected
Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2Q br. popyt na pracę nadal pozostawał mocny. Liczba osób klasyfikowanych w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności jako pracujące wzrosła o 1,0% r/r po wzroście o 1,7% r/r kwartał wcześniej, a stopa bezrobocia obniżyła się do 2,6% z 3,1% na koniec 1Q 2022 r., tj. do najniższej wartości w historii szeregu czasowego.

Dostępne dane wskazują, że w 3Q br. sytuacja na rynku pracy już tak silnie się nie poprawia – stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia br. wyniosła 4,8% i była tylko nieznacznie niższa niż w czerwcu (4,9%). Naszym zdaniem wynika to z jednej strony z braku pracowników o odpowiednich kwalifikacjach w niektórych branżach, z drugiej zaś mniej intensywnego popytu na pracę, co obrazuje obniżająca się liczba ofert zgłaszanych do urzędów pracy oraz wskaźnikach koniunktury PMI i GUS przewidywanego zatrudnienia.

Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 1Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 1

Pomimo tych sygnałów wynagrodzenia nadal dynamicznie rosły, średnio w lipcu i sierpniu br. w sektorze przedsiębiorstw o 14,2% r/r wobec 13,5% r/r w 2Q br., choć udział kosztów pracy w całości kosztów firm najprawdopodobniej nie rósł znacząco.

Nieco lepsze niż zakładaliśmy dane o bezrobociu w 2Q i 3Q br. skłaniają nas do rewizji w dół prognozy bezrobocia rejestrowanego na koniec 2022 r. do 5,1% z 5,4%. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach rynek pracy powinien być stabilny. Utrzymujemy natomiast prognozę na 2023 r. wynoszącą 5,7%, za czym przemawiają oczekiwania słabszego niż wydawało się przed trzema miesiącami wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Niemniej oznacza to niezbyt silny wzrost bezrobocia.

Reklama

Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 2Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 2

Naszym zdaniem bowiem przedsiębiorstwa będą dostosowywać koszty pracy do słabszej koniunktury bardziej poprzez wyhamowanie wzrostu płac niż redukcję zatrudnienia, szczególnie liczby pracowników wyspecjalizowanych. W tych warunkach dynamika wynagrodzeń powinna nieco hamować, aczkolwiek nadal pozostanie wysoka z powodu inflacji utrzymującej żądania płacowe pracowników, a także silnej podwyżki płacy minimalnej w 2023 r. o 17,8% r/r.

Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 3Rynek pracy w Polsce stabilizuje się, a na 2023 r. oczekujemy niewielkiego wzrostu bezrobocia i obniżenia dynamiki płac - 3

Wyższa od zakładanej inflacja uzasadnia niewielką korektę w górę prognozy wzrostu płac w gospodarce narodowej w 2022 r. do 13,8%. Słabsze perspektywy gospodarcze przemawiają natomiast za niewielkim obniżeniem prognozy wynagrodzeń w 2023 r., pomimo zmian w płacy minimalnej. Niskie spodziewane bezrobocie jest dobrą informacją ze społecznego punktu widzenia, aczkolwiek powoduje ono napięcia w gospodarce skutkujące m.in. wysoką inflacją, a napływ pracowników z zagranicy (liczba ubezpieczonych obcokrajowców w ZUS przekroczyła już 1 mln) nie jest w stanie ich łagodzić. Stabilizującej roli nie odgrywają także inwestycje, które w odniesieniu do całości PKB są nadal najniższe w historii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama