Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys. Spada sprzedaż na terenie całej Europy

|
selectedselectedselected

Sprzedaż maszyn rolniczych w Polsce znajduje się w tendencji malejącej od 2q22. Z danych PZPM wynika, że w 1q24 liczba rejestracji nowych ciągników zmalała o 19% r/r po 12–proc. spadku jaki odnotowano w całym 2023. Natomiast liczba rejestracji przyczep rolniczych w 1q24 była niższa o 22% wobec spadku o 23% r/r w całym 2023.

Rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys. Spada sprzedaż na terenie całej Europy
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadkom rejestracji towarzyszy zmniejszona sprzedaż pozostałych maszyn dla rolnictwa. Z danych GUS wynika, że produkcja sprzedana maszyn do uprawy gleby w Polsce łącznie w sty i lut’24 w ujęciu ilościowym zmniejszyła się o 33% r/r po 20-proc. spadku łącznie w 2023.

 

rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 1rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 1

 

Spowolnienie obejmuje całą branżę w Europie. Indeks koniunktury na rynku maszyn opracowywany przez CEMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Rolniczych) w kwi’24 zmalał do najniższego poziomu od czasu pierwszego lockdownu w pandemii COVID-19 wynosząc -57 pkt. (zakres -100 do 100) wobec +16 pkt. w kwi’23. Z raportów Stowarzyszenia wynika, że (stan na kwiecień) europejski rynek maszyn znajduje się w fazie recesji, a 66% uczestników rynku w najbliższych 6 miesiącach spodziewało się spadku swoich przychodów, podczas gdy tylko 11% ich wzrostu. Spowolnienie widoczne jest w danych finansowych firm operujących na rynku krajowym. Według danych PONT, przychody producentów maszyn dla rolnictwa w 2023 zmniejszyły się o 12% r/r, z czego spadek w 4q23 sięgnął 31%. Jednocześnie zyski branży zmniejszyły się o 16% r/r w 2023 i o73% r/r w 4q23.

Reklama

 

Zobacz także: Inflacja bazowa sygnałem ostrzegawczym! Rynek pracy w USA daje powód do niepokoju

 

rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 2rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 2

 

Główną przyczyną osłabienia popytu na maszyny rolnicze jest gorsza koniunktura w rolnictwie, spowodowana silnymi spadkami cen produktów rolnych, w warunkach rosnących, choć coraz wolniej, cen detalicznych maszyn (za IERiGŻ). Na utrzymujące się nienajlepsze nastroje w rolnictwie wskazują badania koniunktury gospodarstw rolnych GUS z końca mar’24. Relatywnie wysokie stopy procentowe, mimo odnotowanych obniżek w 2023, wciąż stanowią barierę w dostępie do kapitału inwestycyjnego dla rolników. Z danych NBP wynika, że wartość bankowych kredytów inwestycyjnych dla rolników indywidualnych w lutym’24 zmalała o 11% r/r, przy wzroście wartości kredytów o charakterze bieżącym aż o 82% (efekt w dużej mierze uruchomienia linii kredytów preferencyjnych na utrzymanie płynności finansowej). W ocenie naszych makroekonomistów do końca 2024 możliwa jest tylko niewielka obniżka stóp procentowych, choć nie można również wykluczyć stabilizacji stóp. Dlatego biorąc pod uwagę spore prawdopodobieństwo dalszych, choć już wolniejszych, spadków cen surowców rolnych do końca 2024, scenariusza wyraźnego odbicia sprzedaży maszyn dla rolnictwa w bieżącym roku nie można traktować jako bazowego.

 

Reklama

rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 3rynek maszyn rolniczych przechodzi kryzys spada sprzedaz na terenie calej europy grafika numer 3

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama