Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP znowu to zrobiła! Ile razy jeszcze damy się tak zaskoczyć?

|
selectedselectedselected
RPP znowu to zrobiła! Ile razy jeszcze damy się tak zaskoczyć? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RPP na listopadowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niemienionym poziomie 5,75%. Decyzja była lekkim zaskoczeniem dla rynku, który spodziewał się kontynuacji cyklu luzowania polityki pieniężnej i obniżki o 25pb. W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że „Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”. Ogólny ton komunikatu był raczej ostrożny.

 

 

Reklama

Rada podkreśliła także niepewność co do przyszłego przebiegu polityki fiskalnej, co naszym zdaniem wpływa także na bardziej jastrzębie stanowisko członków Rady. Konferencja Prezesa NBP Adama Glapińskiego potwierdziła ostrożny przekaz płynący z komunikatu towarzyszącego decyzji RPP. Członkowie Rady weszli w naszej ocenie w tryb wait-and-see i ich wyjściowym ustawieniem przed kolejnymi posiedzeniami będzie decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

 

W tym świetle ekonomiści BNP Paribas zrewidowali prognozę stóp procentowych NBP i obecnie spodziewają się rocznego okresu ich stabilizacji (stopa referencyjna NBP na poziomie 5,75% do listopada 2024 roku). Pod koniec przyszłego roku widzą przestrzeń do łagodnego poluzowania parametrów polityki pieniężnej (cięcie stóp procentowych o 50pb), choć uważają, że ryzyko dla tego scenariusza skierowane jest bardziej w stronę niezmienionych stóp procentowych przez dłuższy czas. Argumentami za obniżką stóp procentowych pod koniec przyszłego roku mogą być mocniejszy kurs złotego oraz prawdopodobnie rozpoczęty już wówczas cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny.

 

Zobacz także: Konfederacja zaliczyła wpadkę na starcie - pierwszy projekt ustawy i zaskakujący błąd

 

Reklama

 

Kluczowym wydarzeniem dla polskiego rynku w tym tygodniu będzie publikacja danych o wzroście PKB w trzecim kwartale (14 listopada) i inflacji CPI w październiku (15 listopada). Na podstawie miesięcznych danych o aktywności gospodarczej (produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna) i ankietowych badań koniunktury, ekonomiści BNP Paribas szacują, że dynamika wzrostu gospodarczego przyspieszyła w okresie lipiec-wrzesień do 0,3% r/r z -0,6% r/r w drugim kwartale. Uważają też, że GUS potwierdzi swój wstępny szacunek inflacji CPI w ubiegłym miesiącu na poziomie 6,5% r/r. W ocenie ekonomistów BNP Paribas tempo rozwoju gospodarczego w Polsce będzie w nadchodących miesiącach przyspieszać, a w przyszłym roku wolumen wytworzonych dóbr i usług zwiększy się o około 3%. Motorem wzrostu powinna być konsumpcja gospodarstw domowych, która wspierana będzie przez wyższe realne wynagrodzenia oraz luźną politykę fiskalną Solidny, choć mniej okazały niż w tym roku, powinien być wzrost inwestycji, napędzany przez prawdopodobny napływ środków unijnych przeznaczonych dla Polski w ramach wieloletniego budżetu oraz Krajowego Planu Odbudowy.

 

Zagraniczni inwestorzy swoją uwagę będą skupiać m.in. na wtorkowych danych, kiedy zostaną opublikowane październikowe dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Rynek spodziewa się, że tempo wzrostu cen zwolniło do 3,3% r/r z 3,7% r/r. Jednocześnie według konsensusu analityków dynamika cen w kategoriach bazowych utrzymała się na poziomie 4,1% r/r.

 

Reklama

RPP znowu to zrobiła! Ile razy jeszcze damy się tak zaskoczyć? - 1RPP znowu to zrobiła! Ile razy jeszcze damy się tak zaskoczyć? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama