Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP: Wstrzemięźliwość w polityce pieniężnej

|
selectedselectedselected
RPP: Wstrzemięźliwość w polityce pieniężnej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z oczekiwaniami na posiedzeniu we wtorek 9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym stopę referencyjną w wysokości 5,75%. W swoim komunikacie członkowie RPP dużo uwagi poświęcili niepewności, co do trajektorii inflacji. W trakcie swojej środowej konferencji prasowej odniósł się do tej kwestii także Prezes NBP Adam Glapiński. W naszej ocenie Rada nie będzie kwapić się z ponownymi obniżkami stóp procentowych w Polsce. Podtrzymujemy naszą dotychczasową prognozę zakładającą, że RPP zdecyduje się na ich obniżkę o 50pb dopiero w listopadzie.

 

Jeśli jednym słowem podsumować by przekaz płynący ze strony Rady Polityki Pieniężnej w tym miesiącu to byłaby to niepewność. Członkowie RPP po raz kolejny zaznaczyli, że dalsze decyzje „będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”, a Prezes Glapiński stwierdził, że Rada nie znajduje się obecnie w żadnym cyklu, co odbieramy jako sygnał, że po październikowym cięciu stóp procentowych RPP może nie spieszyć się z kolejną taką decyzją.

Z perspektywy RPP niepewność związana jest z jednej strony z czynnikami podatkowo-regulacyjnymi (stawka VAT na żywność od kwietnia i ceny energii elektrycznej i gazu w drugiej połowie roku), z drugiej zaś z tempem ożywienia gospodarczego, na co wcześniej Rada nie zwracała uwagi w publikowanych po posiedzeniach komunikatach. Przypuszczamy, że ten nowy obszar niepewności związany jest m.in. ze zaktualizowaną Ustawą Budżetową na 2024 rok, która zakłada większy deficyt niż przedtem.

Reklama

W efekcie działań rządu polityka fiskalna będzie w tym roku oddziaływać bardziej pro-wzrostowo na gospodarkę, ale w konsekwencji i pro-inflacyjnie. Według Prezesa Glapińskiego większa luka budżetowa w tym roku, która ze względu na znaczące podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym powinna w dużej mierze przełożyć się na wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, oznaczać będzie przyspieszenie inflacji w roku przyszłym ceteris paribus o 0,4pp.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP! Impuls do wzrostu kursu złotego

 

Prezes NBP (podobnie jak my) spodziewa się że inflacja w marcu zwolni w okolice 3% r/r i znajdzie się w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego (2,5% +/-1pp). Sądzimy jednak, że Rada może zachowawczo podejść do spadku inflacji w pobliże celu w pierwszym kwartale. Zakładając, że działania osłonowe (zerowa stawka VAT na żywność i zamrożone ceny energii) przestaną obowiązywać zgodnie z bieżącym harmonogramem, na koniec roku inflacja będzie znajdować się na wyraźnie wyższym poziomie.

Co więcej, według projekcji inflacji z listopada analitycy NBP spodziewali się, że pod koniec 2025 roku dynamika cen konsumpcyjnych będzie oscylować wokół 3,5%. W marcu horyzont szacunków zostanie wydłużony o 2026 rok, jednak biorąc pod uwagę luźniejszą politykę fiskalną nie wykluczamy, że przewidywana inflacja wciąż nie będzie docierać na koniec projekcji banku centralnego do 2,5%. Uważamy więc, że trwałość presji inflacyjnej skłoni Radę do wstrzymania się z ponownym cięciem stóp procentowych do czwartego kwartału.

Reklama

RPP: Wstrzemięźliwość w polityce pieniężnej - 1RPP: Wstrzemięźliwość w polityce pieniężnej - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama