Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP: Kolejne obniżki przed nami

|
selectedselectedselected
RPP: Kolejne obniżki przed nami  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W świetle większej niż spodziewana obniżki stóp procentowych we wrześniu, rewidujemy w dół naszą prognozę stóp procentowych w Polsce na koniec bieżącego roku. Spodziewamy się jeszcze dwóch cięć stóp procentowych, o 25pb każde, w październiku i listopadzie bieżącego roku. Jednocześnie nie zmieniamy naszej prognoy na koniec 2024 roku i zakładamy, że po spadku stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) do 5,00% na koniec pierwszego kwartału pozostanie ona niezmieniona przez resztę przyszłego roku. Krótkoterminowo widzimy ryzyko wyraźniejszego (>25pb / posiedzenie) poluzowania polityki pieniężnej. Uważamy jednak, że przy inflacji wciąż znacznie powyżej celu NBP, słabości złotego oraz przy wskazaniach nowej listopadowej projekcji inflacji przygotowywanej przez analityków banku centralnego, członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydują się na bardziej ostrożne podejście.

Zobacz także: Inflacja w Polsce jest pod kontrolą? Członek RPP nie pozostawia złudzeń po konferencji Glapińskiego

 

 

Na posiedzeniu w środę 6 września Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 75pb, w tym stopę referencyjną do poziomu 6,00% z 6,75%. Choć sama zmiana była oczekiwana, to skala cięcia mocno zaskoczyła i była zdecydowanie większa od rynkowego konsensusu i naszej prognozy (25pb). W treści towarzyszącego decyzji komunikatu Rada uzasadniała taki ruch „mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP”.

Reklama

W ocenie członków Rady gorsza koniunktura a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę przemawiały za „dostosowaniem stóp procentowych”. Sugerowałoby to, że wrzesniowa obniżka nie jest formalnie poczatkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. W podobnym tonie wypowiedział się także w trakcie wczorajszej konferencji Prezes NBP Adam Glapinski, który wskazał, że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych.

Ogólny ton jego wypowiedzi miał jednak w naszej ocenie „gołębi” charakter. Prezes Glapiński dużo uwagi poświęcił realnym stopom procentowym (stopa procentowa skorygowana o poziom inflacji) podkreślając, że wraz ze spadkiem dynamiki cen warunki monetarno- finansowe stają się bardziej restrykcyjne, co pozwala na obniżenie nominalnych stóp procentowych. Powiedział on także, że jeżeli inflacja będzie dalej wyhamowywać i zmierzać w kierunku 5% dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest prawdopodobne.

W tym świetle w naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25pb i zdecyduje się na podobny krok także w listopadzie, kiedy przedstawiona zostanie nowa projekcja inflacji przygotowywana przez analityków banku centralnego. Uważamy, że podobnie jak w ubiegłym roku jej horyzont zostanie wydłużony o rok (do 2026 roku) co sprawi, że inflacja pod koniec projekcji będzie powracać do wynoszącego 2,5% +/-1pp celu inflacyjnego NBP.

Na początku przyszłego roku także spodziewamy się dwóch cięć stóp procentowych o 25pb każde, co sprowadzi stopę referencyjną NBP do poziomu 5%. Sądzimy, że „okno” dla obniżek zamknie się w marcu przyszłego roku, kiedy inflacja przestanie spadać, a może nawet okresowo przyspieszyć. Ograniczająco na skalę dalszych ruchów RPP oddziaływać może także kurs walutowy, choć podczas konferencji Prezes Glapiński zdawał się nie przywiązywać większej wagi do osłabienia złotego spowodowanego działaniem Rady.

RPP: Kolejne obniżki przed nami  - 1RPP: Kolejne obniżki przed nami  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama