Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań?

|
selectedselectedselected
RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? | FXMAG INWESTOR
JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Na dziś na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego po zakończonym w środę listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. RPP podjęła decyzję o stabilizacji stóp procentowych. W centrum uwagi podczas konferencji będą ewentualne komentarze prezesa dotyczące przyszłych decyzji w zależności od ostatecznego kształtu polityki fiskalnej w 2024 r., współpracy z nowym ministrem finansów oraz warunków do kolejnych obniżek stóp procentowych. Obecnie zakładamy stabilizację stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

 

RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 1RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w listopadzie utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie, po obniżkach, które miały miejsce we wrześniu i w październiku br. Decyzja ta oznacza szybszą względem naszych oczekiwań reakcję Rady na niepewność po wyborach parlamentarnych dotyczącą polityki fiskalnej oraz regulacyjnej. Działania te obejmują obecne mrożenie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych. Dodatkowo, nie wiemy, czy zostanie przywrócona 5% stawka podatku VAT na podstawową żywność. Komunikat po decyzji uwzględnia 50%-procentowe przedziały prawdopodobieństwa dla ścieżek inflacji i PKB w projekcji listopadowej, z którą zapoznała się RPP.

Zakładając symetrię rozkładów prawdopodobieństw średnioroczna inflacja CPI wynieść ma w latach 2023-2025 odpowiednio: 11,4% r/r, 4,7% r/r i 3,8% r/r. Oznacza to niższe niż w lipcu prognozy dla 2023-2024 r., przy korekcie w górę oczekiwań na 2025 r. Sugeruje to, że zapewne dopiero pod koniec horyzontu prognoz wskaźnik CPI obniży się do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W przypadku PKB ścieżka projekcyjna wskazuje na wzrost w 2023 r. o 0,3%, w 2024 r. o 2,9% i w 2025 r. o 3,6%. Oznacza to oczekiwania szybszego wzrostu gospodarczego w 2024 i 2025 r. niż w lipcu. Naszym zdaniem w świetle niepewności oraz prognoz makroekonomicznych stabilizacja stóp procentowych przez RPP jest dobrą decyzją. Czynnik niepewności dotyczącej polityki fiskalnej zapewne nie zmieni się w najbliższych miesiącach.

Co więcej, nie można wykluczyć, że polityka fiskalna realizowana przez nowo powołany rząd będzie bardziej ekspansywna niż zapisy ustawy budżetowej na 2024 r. Jednocześnie, naszym zdaniem, aktywność gospodarcza w Polsce będzie się poprawiać, a po wygaśnięciu pozytywnych tendencji w cenach surowców spadki wskaźnika CPI wyhamują. W takich warunkach zakładamy, że najbliższe miesiące przyniosą stabilizację stóp procentowych, co najmniej do nowej projekcji makroekonomicznej w marcu 2024 r. Nasz scenariusz wskazuje na kolejne obniżki stóp procentowych w 2024 r. do 4,50% na koniec roku, aczkolwiek wczorajsza decyzja stanowi pewne ryzyko w górę dla tej prognozy.

 

Zobacz także: Zaskakująca decyzja RPP rozgrzała warszawski parkiet. Euforia nie potrwała jednak długo…

 

Reklama

 

RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 2RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 2

 

Rynki na dziś

Po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych dziś złoty szukać będzie argumentów za umocnieniem podczas wystąpienia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Uważamy, iż A.Glapiński może zaprezentować dziś mniej gołębią retorykę w stosunku do ostatnich konferencji podkreślając m.in. niepewność perspektyw fiskalnych. Byłby to także czynnik sprzyjający wypłaszczeniu krzywej (silniejszy wzrost rentowność 2-latki niż 10-latki). Tym bardziej, iż długi koniec polskiej krzywej pozostaje pod wpływem rynków rozwiniętych, gdzie w ostatnich dniach obserwujemy zniżkę dochodowości Treasuries, czy Bunda.

 

Reklama

RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 3RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama