Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co powiedział Glapiński w listopadzie

Ten tydzień jest ubogi jeśli chodzi o publikacje danych z głównych gospodarek (najważniejsze to zamówienia w przemyśle, a jutro produkcja przemysłowa w Niemczech za wrzesień), przewidziane są natomiast liczne wystąpienia przedstawicieli głównych banków centralnych, w tym Prezesa Fed w środę i czwartek oraz Prezes EBC w piątek.

 

 

Reklama

We wtorek decyzję o stopach procentowych podejmie Bank Australii. Instrumenty rynkowe wyceniają podwyżkę o 25pb z 60% prawdopodobieństwem, ale w świetle dominującego podejścia ‘wait and see’, brak zmian stóp nie byłby dużym zaskoczeniem. W naszym regionie, w środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Rumunii – panuje konsensus, że stopy procentowe pozostaną bez zmian na poziomie 7%.

 

W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej (NBP) w sprawie stóp procentowych oraz główne zmienne z listopadowej projekcji NBP. Oczekujemy, że Rada obniży stopy NBP o 25pb (główna do 5,50%), chociaż nie można także wykluczyć scenariusza stabilizacji stóp. Spodziewamy się, że RPP przyjmie ostrożniejszą postawę, odnosząc się do wcześniejszych zapowiedzi prezesa o ograniczonej przestrzeni do dalszych cięć stóp procentowych m.in. z uwagi na oczekiwane odbicie koniunktury oraz silną ekspansję fiskalną.

 

Zobacz także: PKB okiem agregatów monetarnych – perspektywy bardziej pozytywne niż by się wydawało

 

Reklama

 

Z drugiej strony najnowsza projekcja może być powodem do dumy NBP. Istotnie niższy będzie punkt startowy dla CPI (0.6pp niżej w 3kw23 i aż 1.4pp w 4kw23). Krótkoterminowo projekcja inflacji będzie niższa a moment powrotu CPI do celu bliższy. Punktem uwagi będzie projekcja na 2026 rok, która dostarczy ważnych sygnałów co do przyszłych decyzji Rady. W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego, która powinna pozwolić na lepszą ocenę nastawienia RPP w najbliższych miesiącach. Możliwe, że na kolejną niewielką obniżkę stóp procentowych RPP zdecyduje się dopiero przy okazji publikacji marcowej projekcji NBP.

 

W tym tygodniu kluczowe dla zachowania złotego i SPW będzie decyzja RPP, nowa projekcja inflacyjna i późniejsza konferencja A. Glapińskiego. Inwestorzy będą szukać wskazówek, na ile prawdopodobne są dalsze obniżki stóp w 2024. Widzimy szanse na mniej gołębi przekaz niż obecnie wycenia to rynek (100pb cięć w 6 miesięcy). Sugeruje to spłaszczenie krajowej krzywej i umocnienie złotego. Poznamy także prezydenckiego kandydata na premiera i główne założenia umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

 

Reklama

Tygodnik ING: konferencja A. Glapińskiego zamknie ciężki tydzień dla polskiego złotego (PLN) - 1Tygodnik ING: konferencja A. Glapińskiego zamknie ciężki tydzień dla polskiego złotego (PLN) - 1

Czytaj więcej