Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP będzie ostrożniej dozowała łagodzenie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach?

|
selectedselectedselected
RPP będzie ostrożniej dozowała łagodzenie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej dokonała we wrześniu nagłego zwrotu w polityce monetarnej i niespodziewanie obniżyła stopy procentowe o 75 pkt. baz., pomimo wciąż odległej perspektywy powrotu inflacji do celu NBP, a także wbrew komunikacji sugerującej stabilizację stóp procentowych w warunkach dwucyfrowej inflacji.

 

 

Silna wyprzedaż złotego po zaskakującym cięciu stóp wpłynęła na spowolnienie tempa luzowania monetarnego i w październiku RPP ścięła stopy o 25 pkt. baz. Głównym argumentem RPP za obniżkami stóp jest zmniejszenie się presji inflacyjnej, choć zwracamy uwagę, iż powrót inflacji do celu wciąż pozostaje odległą perspektywą, a luzowanie polityki monetarnej w Polsce kontrastuje z jastrzębią narracją nie tylko EBC i Fed, ale także banków centralnych w naszej części Europy.

 

Reklama

Uważamy, że w kolejnych miesiącach Rada będzie ostrożniej dozowała kolejne obniżki stóp. Biorąc pod uwagę szacowany przez nas spadek wskaźnika CPI w październiku poniżej 7% r/r, spodziewamy się jeszcze jednego cięcia w tym roku o 25 pkt. baz. Decydujące dla decyzji RPP będzie kształtowanie się kursu walutowego. Przestrzeń do dalszego luzowania monetarnego w naszej ocenie wyczerpuje się w głównej mierze ze względu na kurczący się potencjał do spadku inflacji w roku przyszłym, a także wciąż odległą perspektywę jej powrotu do celu NBP. Zakres dalszych obniżek będzie ograniczać też jastrzębia narracja innych banków centralnych. Utrzymanie stóp procentowych na wysokim poziomie przez Fed i EBC nie będą dawały dużej przestrzeni do spadku stóp procentowych w krajach rozwijających się. Kontynuacja agresywnego luzowania monetarnego w Polsce prowadziłoby bowiem do osłabienia złotego, którego RPP prawdopodobnie będzie chciała uniknąć. W naszym scenariuszu zakładamy, że do końca przyszłego roku stopa referencyjna spadnie do 4,50%. Nieczytelna funkcja reakcji banku centralnego stanowi czynnik niepewności co do tempa dochodzenia do tego poziomu, choć w naszej ocenie będzie to proces stopniowy. Obecnie rynki finansowe wyceniają scenariusz spadku stopy referencyjnej do 4% na koniec 2024 r., co naszym zdaniem jest scenariuszem nieco zbyt agresywnym. Źródłem niepewności dla ścieżki stóp procentowych jest też wynik wyborów parlamentarnych i kształt polityki gospodarczej w przyszłym roku. Podtrzymujemy jednak naszą ocenę, że po wyborach parlamentarnych RPP będzie w wolniejszym tempie obniżała stopy procentowe.

 

RPP będzie ostrożniej dozowała łagodzenie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach? - 1RPP będzie ostrożniej dozowała łagodzenie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama