Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosja Ukraina 2022. Jak wygląda sytuacja na Ukrainie po 62 dniach od ataku?

|
selectedselectedselected
Rosja Ukraina 2022. Jak wygląda sytuacja na Ukrainie po 62 dniach od ataku?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził kolejne postępy agresora w rejonach najintensywniejszych walk na styku obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego. Siły rosyjskie rozwinęły powodzenie na prawym skrzydle działań na kierunku miasta Barwinkowe, przełamując obronę w m. Zawody i podchodząc pod m. Wełyka Komyszuwacha.

 

Ponadto zwiększyły zgrupowanie w rejonie Iziumu o dwie batalionowe grupy taktyczne. W Donbasie wrogie jednostki kontynuują natarcie na kierunku Słowiańska, gdzie całkowicie wyparły obrońców z m. Zariczne, a także – po zajęciu m. Nowotoszkiwśke – na pozycje ukraińskie na południe od Siewierodoniecka. Postępy najeźdźca ma jednak okupywać dużymi stratami. Walki, ostrzał i bombardowanie trwały również na pozostałych kierunkach działań w obwodach donieckim, zaporoskim i na pograniczu obwodów chersońskiego, mikołajowskiego i dniepropetrowskiego. Obrońcy mieli przywrócić kontrolę nad trzema wsiami na zachód od Snihuriwki w obwodzie mikołajowskim, z kolei dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało o ostrzelaniu pozycji rosyjskich na Wyspie Wężowej.

 

Reklama

Agresor kontynuuje ataki na obiekty infrastruktury krytycznej. W wyniku dwukrotnego uderzenia rakietowego zniszczeniu uległ most kolejowy nad Limanem Dniestru (w rejonie Białogrodu nad Dniestrem), na głównej trasie wsparcia od strony Rumunii. Atak rakietowy miał także miejsce w Połtawie. Z kolei bezpośrednim celem ostrzału artyleryjskiego na południu obwodu dniepropetrowskiego po raz pierwszy stała się Elektrociepłownia Krzyworoska w Zełenodolśku. Siły rosyjskie usiłują też na wszelkie sposoby zwiększyć zdolności rozpoznania pozycji ukraińskich, m.in. poprzez zastraszanie i wykorzystywanie ludności cywilnej – np. zmuszają kobiety do lokalizowania punktów oporu wojsk ukraińskich, grożąc rozstrzelaniem ich dzieci.

 

W obwodzie biełgorodzkim doszło do pożaru składu amunicji – przyczyn zdarzenia nie ustalono. Jest to kolejny incydent związany ze zniszczeniem obiektu infrastruktury krytycznej w tym obwodzie, na którego terytorium wprowadzono wysoki stan zagrożenia terrorystycznego. Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała dwóch obywateli Rosji, rzekomych zwolenników „ukraińskiego nazizmu”, którzy mieli planować uszkodzenie torów kolejowych. Wydarzenia są wykorzystywane przez Rosjan do podtrzymywania tezy o agresywnych, grożących bezpieczeństwu ludności cywilnej działaniach sił ukraińskich na terytorium FR.

 

Reklama

 

Trwa operacja rosyjskich służb specjalnych obliczona na destabilizację sytuacji w Naddniestrzu. Według rosyjskich mediów doszło do użycia broni w rejonie Kołbasnej, gdzie znajdują się rosyjskie składy amunicji, a w nocy rzekomo zaobserwowano kilka ukraińskich dronów. Zdaniem prezydenta Zełenskiego informacje o kolejnych incydentach w Naddniestrzu i sugestie, że stoi za nimi Ukraina, mają zmusić Kiszyniów do wycofania dla niej poparcia. Postawienie w stan gotowości wojsk rosyjskich i separatystycznych w Naddniestrzu (łącznie ok. 1400 ludzi) ma stworzyć wrażenie przygotowania do uderzenia na stolicę Mołdawii.

 

26 kwietnia obrońcy Mariupola przekazali, że na obiekty Azowstalu przeprowadzono 35 nalotów, a pod gruzami uwięzieni są ludzie. Władze miasta podały, że na terenie zakładów znajduje się 2 tys. cywilów i opublikowały drastyczne zdjęcia rozlokowanego tam prowizorycznego szpitala, w którym brakuje leków, a warunki sanitarne są dramatyczne. Z szeregów obrońców przebywających w Azowstalu zaczynają napływać głosy o zdradzeniu ich przez władze w Kijowie, które „porzuciły swoich bohaterów na pewną śmierć”. Tymczasem Kreml kontynuuje budowę fałszywej narracji wokół sytuacji w Mariupolu. Putin stwierdził, że miasto zostało „wyzwolone” przez armię rosyjską, i dodał, że Kijów powinien wydać obrońcom z Azowstalu rozkaz złożenia broni i że siły rosyjskie są gotowe zagwarantować im ocalenie.

 

Reklama

Rosjanie wyznaczyli władze okupacyjne w Chersoniu – przewodniczącym administracji obwodowej został Wołodymyr Saldo (mer miasta w latach 2002–2012 i deputowany Partii Regionów), a merem Ołeksandr Kobeć (kierowca poprzedniego mera). Posunięcia te są elementem przygotowań do pseudoreferendum, mającego być podstawą dla utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej...czytaj więcej

 

Zobacz cały artykuł

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama