Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Roboty przejmują polskie szpitale. Chirurdzy pokochali czy znienawidzili?

|
selectedselectedselected
Roboty przejmują polskie szpitale. Chirurdzy pokochali czy znienawidzili? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Polsce pracuje ponad 100 chirurgów wyszkolonych i certyfikowanych w zakresie możliwości wykonywania operacji przy współudziale robotów. Tak nowoczesna medycyna, to szansa, aby redukcja błędów możliwych do popełnienia spadła aż o 60%.

 

 

Rynek robotyki chirurgicznej na świecie rośnie w tempie 25% rok do roku. Tak wysoka dynamika spowodowana jest starzejącym się społeczeństwem, zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. To wiąże się z większą liczbą chorób przewlekłych i onkologicznych. W takich przypadkach precyzja zabiegu ma duże znaczenie, stąd rosnąca liczba operacji z użyciem robotów chirurgicznych.

Reklama

Zmienia się również nastawienie pacjentów, którzy oczekują stosowania coraz mniej inwazyjnych metod leczenia, pozwalających szybciej wrócić do aktywności życiowej i zawodowej.

 

Te wartości, które dla pacjenta niesie ze sobą robotyka, to krótszy czas hospitalizacji i przede wszystkim bardzo wysoki stopień precyzji, co w chorobach onkologicznych ma wyjątkowe znaczenie. Wysoka precyzja jest zasługą robota, a jednak różnicę czyni nie robot, to efekt kompetencji i kwalifikacji lekarzy.

- W Polsce pracuje ok. 100 chirurgów wyszkolonych i certyfikowanych w zakresie możliwości wykonywania operacji robotycznych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeska zarządu w Grupie Upper Finance oraz członkini Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali. - Na świecie takich chirurgów jest 65 tys., to oznacza, że w Polsce mamy jeszcze do przebycia dość długą drogę.

 

Zobacz także: Mamy nową Radę Ministrów - wotum zaufania już niebawem

 

Reklama

 

Certyfikacja to tylko warunek dopuszczający, czyli wstępny, a więc pozwalający lekarzowi rozpocząć wykonywanie zabiegu. Nie oznacza jednak kompetencji klinicznej. Uzyskanie kompetencji klinicznych poprzedzone jest wymaganiami związanymi z kolejnymi szkoleniami, w specjalnych i dedykowanych centrach szkoleń.

- Takie centra przygotowały specjalne zwalidowane programy kształcenia, prowadzące do redukcji błędów możliwych do popełnienia aż o 60%, a jednocześnie skraca się czas operacji aż o 15% - wyjaśnia Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MarketNews24

MarketNews24

MarketNews24 to zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w pracy w mediach. Dziennikarze, operatorzy, montażyści, graficy, animatorzy, dźwiękowcy, lektorzy, copywriterzy... i wielu innych specjalistów od multimediów.


Reklama
Reklama