Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport tygodniowy Banku Millennium „Makro i rynek". Czy odczyt inflacji w USA utrwali oczekiwania na dalsze agresywne podwyżki stóp procentowych?

|
selectedselectedselected
Raport tygodniowy Banku Millennium „Makro i rynek". Czy odczyt inflacji w USA utrwali oczekiwania na dalsze agresywne podwyżki stóp procentowych? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy odczyt inflacji CPI w USA utrwali oczekiwania na dalsze agresywne podwyżki stóp?

W tym tygodniu kalendarium danych makroekonomicznych z gospodarek rozwiniętych nie jest rozbudowane, a uwaga rynków skupiona będzie na odczycie lipcowej inflacji CPI w USA. Konsensus rynkowy wskazuje na nieznaczny jej spadek do 8,9%r/r z 9,1% r/r w czerwcu. Zniżka ta będzie w dużej mierze efektem spadku cen ropy naftowej. Eliminując wpływ cen żywności i energii, w tym także paliw, spodziewany jest wzrost wskaźnika inflacji do 6,1% r/r z 5,9% r/r w poprzednim miesiącu, co oznaczałoby przerwanie spadków inflacji bazowej widocznych w ostatnich trzech miesiącach. Oznacza to, iż presja inflacyjna w USA utrzymuje się na wysokim poziomie, czemu sprzyja niewątpliwie wciąż bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i rekordowo niskie bezrobocie. Opublikowany w piątek raport z amerykańskiego rynku pracy potwierdził kontynuację solidnych wzrostów bezrobocia, któremu towarzyszy utrzymanie dynamiki płac na podwyższonym poziomie. Ciasny rynek pracy oraz wysoka inflacja to uwarunkowania podtrzymujące oczekiwania na kontynuację cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański Fed. Po publikacji piątkowych danych rynek powrócił do gry na podwyżkę stóp proc. we wrześniu o 75 pkt. baz. Docelowy poziom stopy Fed w obecnym cyklu wyceniany jest obecnie na 3,75%. Pozostałe publikowane w tym tygodniu dane z USA, w tym indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, czy liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych, o ile nie będą bardzo mocno odbiegały od konsensusu, nie powinny istotnie wpłynąć na nastroje rynkowe.

 

 

Bilans płatniczy i szczegóły lipcowej inflacji w kalendarium krajowych danych

W piątek NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym w czerwcu. Według naszych szacunków deficyt na rachunku obrotów bieżących pogłębił się do 1840 mln EUR z 1222 mln EUR w maju, do czego w dużej mierze przyczyni się wzrost deficytu na rachunku dochodów pierwotnych, w związku z m.in. mniejszym napływem środków z UE. W zakresie wymiany handlowej oczekujemy nieznacznego wyhamowania dynamik eksportu i importu, choć utrzymać się powinny one na solidnym poziomie. Realizacja tej prognozy oznaczałaby pogłębienie się nierównowagi zewnętrznej polskiej gospodarki, mierzonej udziałem deficytu C/A do PKB który według naszych szacunków wzrośnie po czerwcu do 4,1%, podczas gdy rok temu saldo bilansu obrotów bieżących wykazywało nadwyżkę niemal 2% PKB. Także w piątek (godz. 10.00) GUS poda szczegółowe dane o inflacji CPI w Polsce, niemniej w naszej ocenie nie powinny wpłynąć na nastroje rynkowe, choć biorąc pod uwagę zniżki cen paliw w drugiej połowie lipca, nie wykluczamy nieznacznej rewizji w dół wstępnego odczyt, który wyniósł 15,5% r/r. Ciekawa będzie także analiza zmian w całym koszyku inflacyjnym, która pozwoli ocenić źródła wyhamowywania wzrostu inflacji bazowej, a przez to trwałość tych zmian.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama