Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: minutes FOMC, czyli co dalej ze stopami procentowymi

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: minutes FOMC, czyli co dalej ze stopami procentowymi | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szef oddziału Fed w Minneapolis N.Kashkari (prawo głosu w FOMC w 2023) powiedział, że Rezerwa Federalna powinna podnieść stopy procentowe w tym roku o co najmniej 1pp (do 5,25-5,50%). Według niego podwyżki stóp powinny mieć miejsce na kilku najbliższych posiedzeniach. Każdy sygnał, że procesy dezinflacyjne zachodzą powoli, a inflacja pozostanie wysoka przez dłuższy okres, jego zdaniem będzie skutkować koniecznością dalszych podwyżek stóp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 1

 

 

Liczba wakatów w USA w listopadzie nieoczekiwanie pozostała bez zmian (10,5 mln przy prognozach spadku do 9,9 mln). Stopa wakatów również nie zmieniła się (6,4%), co wskazuje na nadal mocny popyt na amerykańskim rynku pracy, pomimo pewnych sygnałów hamowania. Jednocześnie nie zmieniły się istotnie liczby przyjęć do pracy (6,1 mln, 3,9%) oraz zakończeń pracy (5,9 mln, 3,8%), w tym dobrowolnych odejść (4,2 mln, 2,7%) oraz przymusowych zwolnień (1,4 mln, 0,9%). Liczba wakatów przypadająca na 1 bezrobotnego (wskaźnik uważnie obserwowany przez Fed) pozostaje tylko nieznacznie poniżej historycznego szczytu. Dane wspierają przekonanie Fed o konieczności kontynuacji podwyżek stóp, ze względu na brak schłodzenia rynku pracy, co może podbijać dynamikę płac i utrudnić normalizację inflacji, szczególnie w usługach pracochłonnych.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 2

 

Minutes z posiedzenia Fed w połowie grudnia pokazały, że pomimo zmniejszenia skali podwyżki stóp do 50pb z 75 pb w 4 poprzednich ruchach, w Rezerwie Federalnej zdecydowanie dominują jastrzębie nastroje. Uwagę zwróciła przede wszystkim obawa bankierów centralnych, że błędne interpretowanie funkcji reakcji banku centralnego przez inwestorów, które przejawia się oczekiwaniami co do obniżek stóp procentowych, prowadzi do niepożądanego łagodzenia warunków monetarnych, co może utrudnić Fed walkę z inflacją. Minutes potwierdzają determinację Rezerwy Federalnej do kontynuacji podwyżek stóp, a następnie utrzymania ich na podwyższonym poziomie przed dłuższy czas, nawet w obliczu ryzyka recesji i wzrostu bezrobocia. Sam bilans czynników ryzyka wobec zakładanej przez Fed ścieżki wzrostu gospodarczego (0,5% w 2022 i 2023) został określony jako negatywny. Przedstawiciele Rezerwy podkreślili, że potrzeba znacząco więcej dowodów na łagodzenie presji cenowych by zyskali pewność, że inflacja znalazła się pod kontrolą. W tym kontekście część członków Rezerwy zwracała uwagę, że istotnym jest jasne wskazanie, że ograniczenie skali podwyżki w grudniu w żadnym razie nie świadczy o osłabieniu zaangażowania Fed do sprowadzenia inflacji do celu lub o przekonaniu bankierów, że inflacja znalazła się już w trwałym trendzie spadkowym. Minutes nie przynoszą jasnych podpowiedzi co do skali podwyżki na kolejnym posiedzeniu (31.01-01.02), ale ich jastrzębia wymowa sugeruje, że o ile publikowane do tego czasu dane nie przyniosą istotnych sygnałów o hamowaniu inflacji i czynników ją napędzających (ważna rola rynku pracy), pożądanym przez większość członków Rezerwy scenariuszem może być kolejna podwyżka o 50 pb.

 

Do kontynuacji podwyżek stóp procentowych przez Fed wezwała G.Gopinath (MFW) wskazując, że amerykańska inflacja nie osiągnęła jeszcze punktu zwrotnego i jest zdecydowanie zbyt wcześnie by ogłosić zwycięstwo w walce z nią. Zwróciła m.in. uwagę na wciąż napięty rynek pracy oraz uporczywość inflacji w sektorze usługowym. Jej zdaniem kontynuacja podwyżek stóp jest także optymalnym scenariuszem dla EBC, a cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Europie prawdopodobnie będzie trwał dłużej niż w USA.

 

Reklama

ISM dla amerykańskiego przemysłu w grudniu obniżył się do 48,4 pkt (vs 49,0 pkt w listopadzie), co oznacza spadek aktywności w przemyśle drugi miesiąc z rzędu. Obniżały się w szczególności subindeksy produkcji i nowych zamówień, a także – co istotne – wskaźnik cen, który był najniższy od pandemicznego kwietnia 2020, potwierdzając wyraźne łagodzenie presji inflacyjnej w przemyśle (widoczne chociażby w odczytach inflacji PPI). W obszarach wzrostowych (powyżej 50 pkt.) pozostał subindeks zatrudnienia, który w ostatnich miesiącach oscylował wokół 50 pkt., wskazując, że pomimo podwyżek stóp Fed, sytuacja na rynku pracy nie pogarsza się. W komentarzu do publikacji stwierdzono, że grudniowy odczyt ISM dla przetwórstwa przekroczył poziom, który historycznie zwiastował spadek aktywności w całej gospodarce i odpowiada obniżeniu się PKB o 0,1% w ujęciu zaanualizowanym.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych USA: co dalej ze stopami procentowymi? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama