Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w październiku zaskoczył negatywnie obniżając się do 0,7% r/r z 4,1% r/r we wrześniu. Hamowanie sprzedaży było widoczne również w ujęciu nominalnym (do 18,3% r/r po dwóch miesiącach 20%+). Podobnie jak w poprzednich miesiącach sprzedaż realnie rosła tylko w kategoriach „podstawowych”. Więcej w Makro Flashu: „Sprzedaż pod presją”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 1

POL:

Produkcja budowlano-montażowa w październiku wzrosła o 3,9% r/r wobec 0,3% r/r we wrześniu. Na spadkowy trend średnioterminowy jasno wskazuje jednak załamanie liczby pozwoleń i rozpoczętych budów. Na odbicie w budownictwie będzie trzeba poczekać do odwrócenia cyklu w inwestycjach publicznych, napływu środków z UE i spadku stóp NBP.

 

POL:

W 3q22 wynik firm niefinansowych (zatrudniających więcej niż 49 osób) pogorszył się – przychody wzrosły wolniej niż koszty (o odpowiednio 30,0% r/r i 32,2% r/r). Wynik finansowy netto osiągnął poziom 56,8 mld zł, malejąc w ujęciu rocznym (po raz pierwszy od 2q20), o 1,7%. Więcej w Makro Flashu: „Wyniki firm w 3q22 uległy pogorszeniu”.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 2

 

GER:

Wstępny PMI w przetwórstwie za listopad zaskoczył in plus i wzrósł do 46,7 pkt z 45,1 pkt. w październiku. Z kolei PMI w sektorze usługowym spadł do 46,4 pkt z 46,5 pkt. Aktywność w niemieckiej gospodarce obniżała się, ale nieco wolniej niż w październiku. Nadal dość silny spadek dotyczył napływu nowych zamówień w przetwórstwie, w związku z czym przyspieszyła realizacja zamówień zaległych, wspierana przez nieco wyższy wzrost zatrudnienia. Niemiecki rynek pracy pozostaje zatem mocny. Dynamika kosztów komponentów w przetwórstwie była najniższa od prawie 2 lat, w warunkach większej dostępności materiałów. Nieznaczne osłabienie presji kosztowej było widoczne w usługach, choć dynamika kosztów utrzymuje się na historycznie wysokich poziomach. Perspektywy dla niemieckiej gospodarki pozostają pesymistyczne za sprawą utrzymującego się spadku popytu i wysokiej inflacji, choć pewna poprawa ocen przedsiębiorstw w tym zakresie wskazuje, że nadchodząca recesja może być nieco łagodniejsza niż wcześniej sądzono.

 

EUR:

PMI w przetwórstwie w listopadzie wzrósł do 47,3 pkt. z 46,4 pkt., natomiast w sektorze usługowym pozostał bez zmian względem października (48,6 pkt.). Spadek produkcji w przetwórstwie wyhamował, choć odczyt był nadal jednym z najgorszych w ciągu ostatniej dekady (jeśli nie liczyć okresu pandemii). W sektorze usług obniżenie aktywności po raz pierwszy od lutego 2021 odnotowano we Francji. Spadek nowych zamówień wiązał się ze spowolnieniem dynamiki zatrudnienia, w szczególności we Francji (w przeciwieństwie do Niemiec gdzie odnotowano przyspieszenie). Słabnięcie presji cenowej widoczne było zarówno w spowolnieniu wzrostu kosztów komponentów (do najniższego poziomu od września 2021), jak i w wolniejszym wzroście cen sprzedaży. W niewielkim stopniu poprawiły się oceny perspektyw na nadchodzący rok, które pozostają jednak słabe.

 

UK:

Reklama

Wstępny PMI za listopad w przetwórstwie i usługach wyniósł odpowiednio 46,2 pkt. i 48,8 pkt. (oba odczyty bez zmian wobec października, podczas gdy oczekiwano spadków). Nowe zamówienia spadły najmocniej od 2 lat, do czego przyczynił się w szczególności najgłębszy od maja 2020 spadek zamówień zagranicznych w przetwórstwie. W tym kontekście wiele przedsiębiorstw raportowało problemy wynikające z ograniczeń będących konsekwencją Brexitu. Wzrost cen finalnych był najniższy od ponad roku. Oczekiwania na kolejny rok odbiły z najniższego od 30 miesięcy poziomu odnotowanego w październiku, ze względu na spadek niepewności związanej z sytuacją polityczną w Wlk. Brytanii.

 

USA:

Minutes z posiedzenia Fed w listopadzie potwierdziły, że znacząca większość członków Rezerwy opowiada się za zmniejszeniem skali podwyżek stóp procentowych wskazując, że ułatwi to władzom monetarnym ocenę postępów w dążeniu do celu inflacyjnego przy jednoczesnej maksymalizacji poziomu zatrudnienia. Zwolennicy zmniejszenia skali podwyżek wskazywali także, że utrzymanie szybkiego tempa zacieśniania polityki pieniężnej pociągałoby za sobą ryzyko mocniejszego schłodzenia gospodarki niż będzie to konieczne by zapanować nad inflacją. Takim ocenom towarzyszyło przekonanie, że podwyżki stóp procentowych powinny być kontynuowane – reakcja inflacji i gospodarki na dokonane już podwyżki jak dotąd była znikoma, a jedynym obszarem, w którym zaobserwowano istotne schłodzenie koniunktury jest rynek nieruchomości. Minutes wskazały także na kilka głosów odrębnych –wskazujących m.in., że jest jeszcze zbyt wcześnie na zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych i powinno to nastąpić przy ich wyższym poziomie oraz po silniejszym schłodzeniu inflacji. W dyskusji pojawiły się też jednak głosy wskazujące na ryzyka w obszarze stabilności finansowej, wynikające z gwałtownego tempa wzrostu stóp procentowych. Według raportu prognozy analityków Rezerwy Federalnej wskazują, że prawdopodobieństwo recesji w amerykańskiej gospodarce w 2023 jest niemal równie wysokie jak prawdopodobieństwo realizacji bazowego scenariusza, który wciąż zakłada, że uda się jej uniknąć.

 

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 19 listopada wyniosła 240 tys. (kons: 225 tys.) wobec 223 tys. w poprzednim tygodniu. Odczyt był wyższy od oczekiwań i najwyższy od sierpnia, co może stanowić sygnał łagodzenia napięć na rynku pracy. Jeśli kierunek zmian utrzyma się przez dłuższy czas, może stanowić przesłankę dla członków FOMC do wygaszania cyklu zaostrzania polityki pieniężnej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 3

Reklama

 

USA:

Wstępne dane o dynamice zamówień na dobra trwałe w październiku były lepsze od oczekiwań i pokazały przyspieszenie wzrostu do 1,0% m/m (kons: 0,4% m/m) wobec wzrostu o 0,3% m/m (po rewizji). Najszybciej rosły zamówienia na środki transportu (2,1% r/r), a dynamika zamówień ogółem z wyłączeniem tej kategorii wyniosła 0,5% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 4

 

USA:

PMI w przetwórstwie za listopad obniżył się do 47,6 pkt (z 50,4 pkt.) i był najniższy od 30 miesięcy. PMI w usługach również odnotował spadek do 46,1 pkt z 47,8 pkt. Wydźwięk danych jest zbliżony do odczytów PMI w Europie – spada popyt, a przedsiębiorstwa w dużej mierze realizują zaległe zamówienia, jednocześnie nieco osłabia się presja kosztowa ze względu na łagodzenie napięć w łańcuchach dostaw. Wzrost zatrudnienia w listopadzie był marginalny na skutek zatrudniania przede wszystkim wyspecjalizowanych pracowników oraz niezastępowania tych odchodzących z pracy. Brak jest na razie sygnałów wskazujących na wyraźną redukcję zatrudnienia.

 

USA:

Reklama

Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan za listopad został zrewidowany w górę do 56,8 pkt (z 54,7 pkt). Wyraźnemu pogorszeniu względem października uległa ocena bieżącej sytuacji gospodarczej, choć wciąż silniejsze obawy dotyczą przyszłości. Oczekiwana inflacja w perspektywie roku obniżyła się o 0,1pp (do 4,9%), a w perspektywie 5 lat wzrosła w tej samej skali do 3,0%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 5

 

USA:

Sprzedaż nowych domów wbrew oczekiwaniom wzrosła w październiku do 632 tys. z 588 tys. we wrześniu (dane zrewidowane; kons: 570 tys.), co prawdopodobnie stanowiło korektę po słabym odczycie we wrześniu. Tym samym kondycja rynku nieruchomości nie osłabiła się tak mocno jak wcześniej sądzono, co może stanowić argument wspierający do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, mając na uwadze ocenę J.Powella z ostatniej konferencji prasowej, który stwierdził, że rynek nieruchomości jest przegrzany.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Trudny początek czwartego kwartału - 6

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama