Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podaż pieniądza M3 w maju wzrosła o 7,1% r/r (kons. i PKOe: 7,2% r/r) wobec 6,7% r/r w kwietniu. Od strony czynników kreacji pieniądza aktywa zagraniczne netto stały się jeszcze ważniejszym niż wcześniej źródłem wzrostu agregatu M3 – podbijały dynamikę roczną o 8,6pp, rekompensując spadki pozostałych składowych. Po stronie należności sektora bankowego kredyty dla przedsiębiorstw rosły coraz wolniej, za sprawą wyhamowania do 0% r/r z4,5% r/r wkwietniu dynamiki kredytów obrotowych i hamującej, ale relatywnie solidnej dynamiki kredytów inwestycyjnych (4,9% r/r). Może to być sygnał odwracania cyklu kumulowania zapasów (finansowanych kredytem) i ożywienia inwestycyjnego firm. Więcej w Makro Flashu: „Kredyty obrotowe hamują, inwestycyjne rosną”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 1

 

EUR:

Wstępny PMI za czerwiec zaskoczył in minus, obniżając się do 43,6 pkt. z 44,8 pkt. w przemyśle oraz do 52,4 pkt. z 55,1 pkt. w usługach. Spadek aktywności w przemyśle był najszybszy od października, czemu towarzyszył najgłębszy od tego czasu spadek nowych zamówień. Wyraźne spowolnienie wzrostu widoczne jest w usługach, gdzie nowe zamówienia wzrosły jedynie względem maja nieznacznie. Silnym dezinflacyjnym sygnałem jest spadek kosztów czynników produkcji w przemyśle, który był w maju najsilniejszy od 2009. Powyżej długoterminowej średniej rosły ceny w usługach, choć tempo wzrostu spowolniło i jest najniższe od maja 2021. Spadek zaległych zamówień przemysłowych był najszybszy od trzech lat, a spadek w usługach zanotowano pierwszy raz od stycznia. Słabszy popyt znalazł odzwierciedlenie w polityce kadrowej – wprzemyśle po raz pierwszy od stycznia 2021 odnotowano redukcję zatrudnienia, podczas gdy wusługach przyrost zatrudnienia wyhamował drugi miesiąc z rzędu, choć nadal był wysoki na historycznym tle. Pomimo że usługi mają się dużo lepiej niż przemysł, to również tutaj zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały schłodzenia koniunktury. Kontynuacja tego trendu oraz widoczne już spadki cen w przemyśle powinny wspierać w EBC głosy wskazujące na zasadność finalizacji podwyżek.

 

GER:

Reklama

Szacunek PMI za czerwiec zarówno w przypadku przemysłu jak i usług okazał się być słabszy od oczekiwań. PMI przemysłowy obniżył się do 41 pkt. z 43,2 pkt. w maju (kons: 43,5 pkt.), a usługowy do 54,1 pkt. z 57,2 pkt. (kons: 56,2 pkt.). Ceny wyrobów gotowych obniżyły się po raz pierwszy od 2,5 roku, co może zwiastować, że już niedługo zobaczymy inflację PPI poniżej zera. Ceny usług dalej rosną, choć tempo wzrostu spowalnia. Firmy przemysłowe utrzymywały zatrudnienie na niemalże niezmienionym poziomie, podczas gdy w usługach odnotowano zapełnianie nowych wakatów, co pokazuje, że kondycja sektora usługowego jest nadal mocna.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 2

 

USA:

PMI w przetwórstwie w czerwcu obniżył się do 46,3 pkt. z 48,4 pkt. w maju. Aktywność w sektorze obniżyła się po trzech miesiącach wzrostu, a skala spadku była największa od stycznia. W przeciwieństwie do strefy euro ceny produktów finalnych dalej rosły, choć w tempie najwolniejszym od października 2020. Jednocześnie firmy dalej zwiększały zatrudnienie, co wraz ze znaczącym spadkiem nowych zamówień wpłynęło na redukcję zamówień zaległych. Analogicznie do sytuacji w Europie, motorem aktywności gospodarczej pozostają usługi, które cieszą się solidnym popytem zarówno krajowym jak i zagranicznym. Pomimo rosnących kosztów, w szczególności związanych z płacami, wzrost cen finalnych nieznacznie spowolnił, w reakcji na rosnące obawy o utratę konkurencyjności na rynku.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 	przemysł zawodzi, ale zwiastuje deflację - 3

 

EUR:

Reklama

Członek Zarządu EBC, F.Panetta, podczas panelu organizowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych odniósł się do koncepcji kryptowalut i ich przyszłości. F.Panetta ocenił, że oczekiwania dot. kryptowalut rozminęły się z rzeczywistością, która pokazała, że technologia za nimi stojąca jest powolna, energochłonna i trudna do rozpowszechnienia na szeroką skalę. Ponadto członek zarządu EBC jest przeciwny państwowemu wsparciu dla kryptowalut, które mogłoby je „uspołecznić”. F.Panetta uważa, że umożliwienie emitentowi kruptowaluty dostępu do bilansu banku centralnego (poprzez możliwość ulokowania swoich rezerw na depozycie) eliminuje ryzyko inwestycyjne, które w innym przypadku musiałby ponieść emitent, jednocześnie dając mu możliwość oferowania środka płatniczego będącego bliskim substytutem dla pieniądza banku centralnego. Takie działanie mogłoby zachwiać suwerennością monetarną, stabilnością finansową i funkcjonowaniem systemu płatniczego. W zamian sektor publiczny powinien skupić się na rozwoju niezawodnych aktywów cyfrowych, w tym poprzez pracę nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego.

 

POL:

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-„ z perspektywą stabilną. Agencja wskazała, że zdywersyfikowana gospodarka, dość mocne ramy makroekonomiczne, członkostwo w UE i nieco niższy poziom długu publicznego niż państwa z medianowego koszyka rekompensują niższe poziomy wskaźników governance i dochodów. Według agencji do obniżenia ratingu może przyczynić się gwałtowny wzrost zadłużenia, znaczne pogorszenie standardów governance, pogorszenie relacji z UE lub erozja konkurencyjności (utrwalenie inflacji i wysokich cen energii). Do poprawy ratingu przyczynić się może konsolidacja fiskalna (spadek zadłużenia w relacji do PKB) czy trwale wyższy wzrost gospodarczy. Według agencji nadchodzące wybory niosą ryzyko wzmocnienia presji fiskalnych, ale jednocześnie jest mało prawdopodobne by wybory miały znaczący wpływ na stabilność makroekonomiczną czy atrakcyjność inwestycyjną Polski. Agencja oczekuje, że wypłata środków z KPO dla Polski rozpocznie się po wyborach w 2023. Agencja S&P nie opublikowała w piątek nowego raportu dla Polski, co oznacza, że rating długoterminowy pozostaje na poziomie A- z perspektywą stabilną.

 

POL:

I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że jeśli RPP miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp, to raczej dojdzie do tego w październiku. Z kolei gdyby w miesiącach letnich wystąpił szybki spadek inflacji o kolejne 5pp, to nie może wykluczyć, że obniżka wystąpiłaby już we wrześniu. Lipcowa projekcja NBP, zdaniem członka RPP, nie powinna nieść „szczególnego zagrożenia dla zmiany trendu dezinflacyjnego”. Pozytywnym sygnałem jest to, że dynamika nominalnych płac nie przewyższa inflacji. Z kolei oczekiwany w kolejnych miesiącach powrót do realnego wzrostu płac nie budzi niepokoju, dopóki wydajność będzie rosła szybciej.

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny na poniedziałek, 26 czerwca. Czy kondycja niemieckiej gospodarki wpłynie na kurs euro?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama