Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 9,8% r/r, silniej od prognoz (kons: 8,8% r/r). Po oczyszczeniu o wahania sezonowe produkcja ustabilizowała się na poziomie z sierpnia i była wyższa o 10,3% r/r. Dane pokazują kontynuację ożywienia w motoryzacji przy dalszym osłabieniu produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 24,6% r/r, słabiej niż miesiąc wcześniej. To pierwszy spadek inflacji PPI od 2020, co zapowiada nadciągające wyhamowanie trendu wzrostowego także po stronie inflacji CPI. Więcej w PKO Makro Flash: Więcej samochodów i maszyn, mniej mebli, prądu i węgla.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 1

 

POL:

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 14,5% r/r, mocniej niż oczekiwano. Pomimo przyspieszenia wzrostu płac z 12,7% r/r w sierpniu, ponownie był on niższy niż inflacja CPI, a płace w sektorze przedsiębiorstw (niefinansowych, 10+ pracowników) i tak rosną szybciej niż w gospodarce ogółem. Ponadprzeciętne wzrosty płac notowane są tylko w 3 branżach – transport i gospodarka magazynowa, górnictwo i wydobywanie oraz w energetyce. Reszta sektora notuje bardziej umiarkowany wzrost wynagrodzeń rzędu 12% r/r. W październiku nieoczekiwanie spadło przeciętne zatrudnienie - o 9 tys. etatów, co jest relatywnie słabym wynikiem na tę porę roku i wskazuje na schłodzenie rynku pracy. Równolegle, osłabienie popytu w połączeniu z presją po stronie kosztów pozapłacowych zmniejsza dostępną firmom przestrzeń do podwyżek płac. Więcej na ten temat w Makro Flash: Spadek zatrudnienia, a podwyżki nie dla wszystkich.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 2

Reklama

 

UK:

Premier L.Truss podała się do dymisji po zaledwie 44 dniach urzędowania. L.Truss uzasadniła decyzję brakiem możliwości realizacji mandatu, do którego została powołana, wobec wycofania przez Sekretarza Skarbu większości zapowiadanych przez nią zmian podatkowych. Pod znakiem zapytania stanęło też przywrócenie od kwietnia 2023 tzw. triple lock, gwarantującego coroczną waloryzację emerytur względem najwyższego spośród trzech wskaźników tj. inflacji CPI, wzrostu przeciętnej płacy lub stopy 2,5% (zazwyczaj porównaniu podlegały odczyty za wrzesień poprzedzającego roku, co obecnie oznaczałoby waloryzację emerytur w kwietniu przyszłego roku o 10,1%, tj. o wskaźnik inflacji). Zasada ta została zawieszona w 2021, gdy po okresie lockdownów w 2020, dynamika wynagrodzeń (stanowiąca wówczas najwyższy wskaźnik) wyraźnie przyspieszyła. Kolejna fala krytyki dotknęła premier Wielkiej Brytanii m.in. w związku z chaosem w trakcie środowego głosowania w parlamencie (doniesienia mówią o użyciu siły fizycznej wobec niektórych głosujących), co spotkało się z negatywnymi wypowiedziami ze strony członków jej ugrupowania. Wybór lidera Partii Konserwatywnej ma się odbyć w przyszłym tygodniu, natomiast partie opozycyjne wzywają do przeprowadzenia wyborów powszechnych wobec rezygnacji dwóch premierów w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 3

 

USA:

Fed opublikował Beżową Księgę, która rzuca nieco więcej światła na ocenę bieżącej koniunktury w USA. W raporcie stwierdzono, że od ostatniej publikacji (wrzesień) wzrost aktywności gospodarczej był umiarkowany, ale perspektywy stały się bardziej pesymistyczne w świetle obaw o słabnący popyt. Zwrócono uwagę na wciąż dobrą sytuację na rynku pracy, choć napływają sygnały świadczące o spadku popytu na pracę. Przedsiębiorstwom coraz trudniej jest przerzucać koszty na ceny dóbr finalnych, w związku z czym oczekuje się pewnego złagodzenia dynamiki cen. Większość dystryktów wskazuje na obniżenie się akcji kredytowej, wynikające częściowo ze spadku wolumenu kredytów na zakup nieruchomości mieszkaniowych (wg danych amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Hipotecznych liczba wniosków o kredyty od 4 miesięcy obniża się i jest najniższa od 1997). Spowolnienie jest też widoczne w danych dotyczących pozwoleń na budowę i nowych budów (o których pisaliśmy we wczorajszym Dzienniku) oraz w najnowszych danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym we wrześniu (spadek o 23,8% r/r oraz 1,5% m/m do 4,71 mln).

 

USA:

Reklama

P.Harker (Philadelphia Fed) ocenił, że prawdopodobnie stopy wzrosną wyraźnie powyżej 4% w tym roku, potwierdzając gotowość do jeszcze większej skali zacieśnienia. C.Evans (Atlanta Fed) wyraził nadzieję, że ścieżka stóp procentowych opublikowana we wrześniu (wskazująca na podwyżkę nieco powyżej 4,5% w 2023) okaże się wystarczająca do zwalczenia inflacji. W podobnym tonie wypowiedzieli się L.Cook oraz N.Kashkari (Minneapolis Fed), który stwierdził, że na razie nie widać oznak wyhamowania inflacji bazowej, które jest warunkiem do zaprzestanie podwyżek stóp.

 

USA:

Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA po odsezonowaniu obniżyła się o 12 tys. t/t do 214 tys. Odczyt był lepszy od oczekiwań. Co więcej, dane za poprzedzający tydzień zostały zrewidowane w dół o 2 tys. Na tej podstawie trudno na razie doszukiwać się wyraźnych oznak schłodzenia rynku pracy w USA, co z kolei wspiera narrację przedstawicieli Fed mówiącą o konieczności dalszych, dużych podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 4

 

POL:

Ceny produktów rolnych we wrześniu wzrosły o 2,2% m/m (1,9% w sierpniu) i były wyższe 58,8% r/r (56,3% r/r miesiąc wcześniej). W skali miesiąca najmocniej drożało pszenżyto i owies. Rosnące ceny produktów rolnych, na które nakładają się także nadal rosnące koszty przetwórstwa (m.in. energia), zapowiadają dalszy wzrost dynamiki cen żywności w CPI (we wrześniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,3% r/r).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 5

 

POL:

Były członek RPP, a obecnie członek Zarządu NBP, R.Sura, stwierdził, że dalsze podwyżki stóp mogą nie być konieczne, choć kontynuacja cyklu zacieśniania będzie zależna od wyników listopadowej projekcji NBP. W jego opinii inflacja do końca roku będzie rosnąć, jednak w I poł. 2023 można się spodziewać jej wyhamowania.

 

POL:

Premier M.Morawiecki powiedział w wywiadzie, że na dziś jest spokojny o napływ do Polski środków z nowej perspektywy finansowej UE. Zastrzegł jednak, że jeżeli „radykałowie z obu stron zabiorą się za ten temat”, to także te fundusze mogą stać się przedmiotem sporu z UE.

 

EUR:

Reklama

Deficyt na rachunku obrotów bieżących strefy euro pogłębił się o 6 mld EUR do 26 mld EUR w sierpniu względem lipca, tym samym osiągając kolejny historyczny rekord. Pogorszenie salda, które do wybuchu wojny w Ukrainie od lat kształtowało się na plusie, jest przede wszystkim efektem pogłębienia się deficytu w handlu towarami na skutek rosnących cen importu surowców energetycznych.

 

TUR:

Bank Turcji dokonał obniżki stopy procentowej o 150pb do 10,5%, w warunkach inflacji na poziomie 83,5% r/r we wrześniu. W komunikacie zasygnalizowano obniżkę stóp na kolejnym posiedzeniu, z zaznaczeniem, że może to być ostatni ruch w dół w tym cyklu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka umyka recesji - 6

 

EUR:

Hiszpania, Francja i Portugalia osiągnęły porozumienie w kwestii budowy nowego gazociągu. Rurociąg MidCat miałby służyć nie tylko do dostarczania gazu ziemnego, ale docelowo również energii z wodoru. Premier Hiszpanii powiedział, że nowe połączenie z Francją mogłoby powstać w ciągu maksymalnie 9 miesięcy oraz zwiększyłoby poziom przesyłu gazu z Hiszpanii do Francji z 8 mld m3 do 17 mld m3. W przyszłości magistrala mogłaby również zostać połączona z systemem gazowym Portugalii, uzyskując dostęp do portu w Sines, gdzie zlokalizowane są magazyny gazu LNG napływającego z USA i Kataru.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama