Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

W czasie przemówienia na forum w Sintrze prezes EBC, Ch.Lagarde, powtórzyła stanowisko, że inflacja w strefie euro jest zbyt wysoka i pozostanie podwyższona przez dłuższy czas. Jednocześnie przyznała, że wyzwania związane z inflacją zmieniają się. Jednym ze zjawisk nasilających procesy inflacyjne był wybuch wojny, która spowodowała szok terms-of- trade, na skutek którego przedsiębiorstwa na niespotykaną wcześniej skalę przerzucały wyższe koszty na konsumenta, zamiast absorbować je poprzez redukcję marż. Takie zachowanie było możliwe ze względu na otwieranie się niektórych sektorów po pandemii i realizację stłumionego wcześniej popytu, nagromadzenie się przymusowych oszczędności jak i ekspansywną politykę gospodarczą. W efekcie wkład zysków na jednostkę produktu (unit profit) do inflacji był bliski 2/3 w 2022, podczas gdy w poprzednich dwóch dekadach wyniósł ok. 1/3. Część z tych uwarunkowań wygasa, w tym osłabia się impuls związany zoszczędnościami konsumentów, widoczne są również efekty zacieśnienia monetarnego. Drugi rodzaj zjawiska powodującego inflację, czyli rosnące płace, według Ch.Lagarde, nabiera na sile. Zgodnie z projekcją, EBC spodziewa się, że od teraz do 2025 płace wzrosną realnie o 14%. Wpływ płac na inflację umocnił się wobec spadającej produktywności. Od pandemii zatrudnienie rosło najszybciej w budownictwie oraz administracji publicznej, w których wydajność pracy obniża się. Spadek produktywności to częściowo problem wynikający również z „chomikowania pracy”. W perspektywie kilku lat EBC spodziewa się, że zjawiska te będą negatywnie wpływać na jednostkowe koszty pracy, a tym samym inflację. Ch.Lagarde nie wyklucza powrotu inflacji do celu, przy realnych płacach „nadrabiających” część wcześniejszych spadków, jednak taki scenariusz wymaga, aby firmy w większym stopniu absorbowały koszty poprzez marże. W tym kontekście prezes EBC podkreśliła, że nie nastąpiło jeszcze pełne przełożenie wcześniejszych podwyżek na gospodarkę. Wysoka niepewność dotyczy tego, jaki poziom stóp będzie wystarczająco restrykcyjny i czy sektor usług zareaguje w końcu na zacieśnienie, czy pozostanie na nie odporny dłużej niż dotychczas. Według Ch.Lagarde zadanie EBC nie jest skończone, a bank będzie kontynuować podwyżki w lipcu.

 

POL:

Ministerstwo Finansów opublikowało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za styczeń-maj, które pokazały deficyt na poziomie 20,8 mld PLN (po kwietniu deficyt wyniósł 10,0 mld). Dochody wyniosły 216,3 mld PLN, przy wydatkach na poziomie 237,2 mld PLN. Dochody budżetowe nadal znajdowały się pod presją obniżenia opodatkowania pracy oraz obniżek stawek VAT. Dochody z PIT były niższe niż rok temu zarówno przy porównaniu w ujęciu rocznym (-55,2%) jak i w ramach miar bardziej odpornych na miesięczną wahliwość danych (np. skumulowane dochody z PIT za ostatnie 12 miesięcy były o 23,9% niższe niż rok wcześniej, por. wykres na marginesie). Po dwóch miesiącach mocnych wzrostów w ujęciu rocznym spadły dochody z VAT (-2,2% r/r), co wiążemy m.in. ze zwiększonymi zwrotami oraz hamującą dynamiką nominalną PKB. W ujęciu 12-miesięcznym dochody z VAT są na minimalnym plusie (+2,6%). Spośród podatków niezmiennie najlepiej wyglądają przychody z CIT – rosną o 17,8% (w ujęciu 12-miesięcznym). W maju budżet uzyskał 4,5 mld PLN z dochodów niepodatkowych (za ostatnie 12 miesięcy 46 mld PLN), na co składają się przede wszystkim środki z aukcji praw do emisji CO2. Wzrost wydatków w maju (do 53,5 mld PLN z 46,9 mld PLN w kwietniu) wynikał m.in. z wyższych kosztów obsługi długu (w maju 10,9 mld PLN, w ujęciu skumulowanym 12-miesięcznym 45 mld PLN) i wyższych wydatków na obronę narodową (od początku roku o 12,1 mld PLN więcej niż zakładano w ustawie budżetowej). Pogorszenie wyniku budżetu państwa w maju wiążemy raczej z zapowiadaną przez rząd „konsolidacją fiskalną” polegającą na ograniczaniu roli wydatków pozabudżetowych i uwzględnianie ich w budżecie. Tym samym wynik w maju nie wpływa na naszą prognozę deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 5,4% PKB.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 1

 

USA:

Reklama

Zamówienia na dobra trwałe w przemyśle wzrosły o 1,7% m/m w maju po zrewidowanym nieznacznie w górę wzroście o 1,2% m/m w kwietniu. Odczyt okazał się lepszy od oczekiwań, gdyż spodziewano się spadku o blisko 1%. Oznacza to trzeci z rzędu wzrost zamówień. Zamówienia z wyłączeniem transportu (który stanowił główny motor wzrostu rosnąc o 3,9%) były wyższe o 0,6% m/m. Najdynamiczniej rosły zamówienia w mocno zmiennej kategorii samolotów cywilnych (32,5% m/m).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 2

 

USA:

Ceny nieruchomości S&P Case-Shiller w 20 największych miastach w kwietniu wzrosły o 0,9% m/m (po odsezonowaniu). W ujęciu r/r ceny spadły o 1,7%. Wzrost cen był dość powszechny – w ujęciu odsezonowanym dotyczył 19 z 20 miast, a przyspieszenie dynamiki dotyczyło 12 z nich. Trzeci miesiąc z rzędu wzrost cen nieruchomości po wcześniejszych 8 miesiącach spadku wskazuje, że rynek nieruchomości może powoli wychodzić z dołka, co wspierają również dane o sprzedaży nowych domów, która w maju wyniosła 763 tys. (SAAR) i wzrosła o 12,2% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: płace zmorą inflacyjną według EBC  - 3

 

USA:

Reklama

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej Conference Board w czerwcu 4 wzrósł do 109,7 pkt. z 102,5 pkt. w maju i był lepszy od oczekiwań. Poprawie 3 uległa zarówno ocena sytuacji bieżącej jak i oczekiwania, choć te pozostały nieznacznie poniżej poziomu 80 pkt. historycznie spójnego z wystąpieniem recesji w ciągu roku. Nieco ponad 2/3 respondentów uważa, że recesja jest trochę lub bardzo prawdopodobna. Poprawa wskaźnika oczekiwań opiera się przede wszystkim na lepszych ocenach dotyczących perspektyw rynku pracy, w szczególności dotyczących dostępności wakatów. Towarzyszące temu nieznaczne pogorszenie oczekiwań dotyczących dochodów w warunkach lepszych perspektyw odnośnie do sytuacji finansowej może sugerować, że konsumenci spodziewają się utrzymania dobrej koniunktury na rynku pracy, oraz spadku inflacji – poziom inflacji oczekiwanej w ciągu 12 miesięcy obniżył się do 6,0% z 6,1% w maju

 

POL:

Premier, M.Morawiecki, poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy zakładający waloryzację świadczenia 500+ do 800+ od 1 stycznia 2024 bez kryterium dochodowego.

 

EUR:

Według doniesień medialnych, niektórzy członkowie Rady Prezesów EBC rozważają możliwość przyspieszenia redukcji sumy bilansowej EBC poprzez aktywną sprzedaż papierów lub też zakończenie reinwestycji w ramach pandemicznego programu skupu aktywów PEPP. Jednocześnie zaznaczono, że formalna dyskusja w tej sprawie nie miała miejsca i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji.

 

Zobacz takżeBędzie dobrze, ale recesja w USA jest nieunikniona. Zaskakująco dobry odczyt indeksu podbija kurs dolara

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama