Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy z pozytywnym zaskoczeniem

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy z pozytywnym zaskoczeniem | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy wskazuje, że kondycja tego sektora pozostaje mocna. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 263 tys. etatów (kons. 200 tys.), co wskazuje, że na hamowanie pod tym względem trzeba będzie jeszcze poczekać. Zatrudnienie rosło przede wszystkim w sektorze rozrywki i HoReCa (88 tys.), zdrowia (45 tys.) i w sektorze rządowym (42 tys.). Odsetek aktywnych zawodowych wyniósł 62,1% i nie zmienił się istotnie względem poprzedniego miesiąca jak i początku roku.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 1

Podobnie jak w poprzednim miesiącu dwa badania wchodzące w skład raportu z rynku pracy (LFS – wśród gospodarstw domowych i ESD – wśród firm) wskazują na rozbieżne procesy. Badanie gospodarstw wskazuje na drugi miesiąc z rzędu spadku liczby zatrudnionych. Względem poprzedniego miesiąca nie zmieniła się stopa bezrobocia, która drugi miesiąc z rzędu pozostała na poziomie 3,7%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 2

Reklama

Wykorzystywana często w analizach Fedu miara napięć na rynku pracy, którą jest liczba wakatów przypadająca na 1 bezrobotnego, w październiku minimalnie się obniżyła, ale nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W listopadzie szczególnie mocno zaskoczyła dynamika płac, która w ujęciu rocznym przyspieszyła do 5,1% z 4,9% r/r (kons. spadek do 4,6%) i do 0,6% m/m z 0,5% m/m (kons. spadek do 0,3% m/m). Niespodziewany ruch w górę przełamał obserwowane od kilku miesięcy bardzo powolne hamowanie impetu płac. Po dekompozycji zauważyć można, że w największym stopniu do przyspieszenia dynamiki (%, m/m) przyczynił się transport, a w zdecydowanie mniejszym stopniu również w segment Informacja (media, telekomy) oraz edukacja i zdrowie. W ostatnich miesiącach obserwujemy zmiany w strukturze sektorów podbijających dynamikę płac – hamują dynamiki w rozrywce i HoReCa (wygaszanie popandemicznego boomu i okresu braków kadrowych w branży), a rosną dynamiki w zmagającym się z problemami podażowymi (i kadrowymi) transporcie i magazynowaniu (por. wykres).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 3

Gdyby listopadowe przyspieszenie płac nie było tylko jednorazowym wahnięciem w danych, byłby to potencjalnie proinflacyjny sygnał – z jednej strony silniejszy wzrost płac wzmacniałby popyt, a z drugiej strony płace są istotnym komponentem kosztów firm usługowych. Inflacja okazałaby się wtedy bardziej uporczywa, a Fed byłby zmuszony dłużej utrzymywać bardziej restrykcyjną politykę pieniężną. Piątkowe dane nie przybliżają więc wyczekiwanego przez rynki i coraz odważniej sugerowanego przez przedstawicieli Fed piwotu. Warto przy tym pamiętać, że członkowie FOMC przykładają obecnie zdecydowanie większą wagę do danych inflacyjnych niż danych z rynku pracy.

 

ŚWIAT:

Indeks cen żywności FAO w listopadzie minimalnie się obniżył względem października, a dynamika roczna wyhamowała do 0,3% r/r. Indeks spada nieprzerwanie od lutego 2022, kiedy gwałtownie wzrósł w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przeliczeniu na PLN indeks nadal jest na poziomie o 13,7% wyższym niż przed rokiem, ale tu też obserwujemy szybkie hamowanie. Opracowany przez nas indeks kosztów w przetwórstwie żywności (ceny surowców rolnych FAO, płace i ceny ropy) również zaczął się obniżać, co wskazuje na kurczący się potencjał do dalszego wzrostu dynamiki cen żywności. Wiele wskazuje, że w 2023 będziemy obserwować jej hamowanie, nawet do poziomów jednocyfrowych.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 4

 

EUR:

Inflacja PPI w październiku spadła do 30,8% r/r z 41,9% r/r we wrześniu, silniej od oczekiwań (31,2% r/r). Za spadek odpowiadał przede wszystkim efekt wysokiej zeszłorocznej bazy w cenach energii. W ciągu miesiąca indeks PPI obniżył się o 2,9% m/m, przy czym wynikało to ze spadku cen energii o 6,9% m/m. Inflacja PPI bez energii, która jest lepszą miarą fundamentalnych procesów cenowych w przemyśle, również się obniżyła, ale w mniejszej skali niż PPI ogółem (do 14,0% r/r z 14,5% r/r). Impet (% m/m) nadal pozostaje dodatni, ale znacząco spowolnił względem poprzednich miesięcy (por. wykres). Jeśli zachowane zostałyby historyczne zależności to oznaczałoby to, że inflacja HICP (towary) w strefie euro zbliża się lub osiągnęła już szczyt, po którym zacznie spadać. Głównym źródłem niepewności pozostają ewentualne szoki energetyczne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 5

 

GER:

Reklama

Nadwyżka handlowa po październiku (suma 12-miesięczna) obniżyła się kolejny raz, do 1,9% PKB z 2,0% PKB we wrześniu. W samym październiku nadwyżka w ujęciu nominalnym była nawet nieco wyższa niż we wrześniu (6,9 mld EUR vs 2,8 mld EUR). W październiku silnie spadł import (-3,7% m/m), a nieco słabiej eksport (-0,6% m/m) (por. wykres na marginesie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 6

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rynek pracy w USA nie poddaje się - 7

 

POL:

W.Janczyk (RPP) ocenił, że obecny poziom stóp procentowych NBP jest właściwy. Nie widzi informacji, które mogłyby go skłonić do wznowienia podwyżek stóp na grudniowym posiedzeniu. Podkreślił przy tym, że wiele banków centralnych wycofuje zapowiedzi dotyczące szybkiego tempa podwyżek stóp.

Reklama

 

EUR:

Wiceprezes EBC L.de Guindos powiedział, że pozytywnie odebrał dane świadczące o obniżeniu się inflacji w strefie euro w listopadzie oraz ocenił, że procesy cenowe zaczęły spowalniać. Ponowił forward guidance EBC, wskazujący, że dalsze podwyżki stóp EBC będą zależeć od nadchodzących danych.

 

POL:

W listopadzie średnioważona cena kontraktu terminowego na rynku gazu na kolejny rok (BASE_Y-23) wyniosła 645 PLN, co oznacza spadek o 19,9% m/m. Z kolei średnioważona cena terminowa energii na kolejny rok (BASE_Y-23) wyniosła 1018 PLN i spadła o 5,4% m/m.

 

CHN:

Reklama

Chiński PMI dla sektora usługowego w listopadzie spadł do poziomu najniższego od 6 miesięcy (46,7 z 48,4 w październiku) w efekcie rozszerzenia restrykcji pandemicznych. Polityka zero-covid, która jest kontynuowana przez władze Chin ma ciągle największy wpływ na aktywność drugiej gospodarki świata. Obszary objęte restrykcjami odpowiadają za ok. 25% chińskiego PKB. Zbilansowanie zarządzania pandemią oraz wynikami gospodarki pozostaje obecnie największym wyzwaniem, przed jakim stoją chińskie władze. Według doniesień medialnych weekend przyniósł dalsze łagodzenie obostrzeń covidowych w największych chińskich miastach.

 

ŚWIAT:

Państwa OPEC+ zdecydowały się na utrzymanie dotychczasowych limitów wydobycia ropy ustalonych na październikowym spotkaniu (czyli zmniejszenie wydobycia o 2 mln baryłek dziennie od listopada do końca 2023). Państwa OPEC+ przyjęły postawę wyczekującą, aby ocenić reakcję rynku na wprowadzone przez UE embargo na import ropy z Rosji oraz limit ceny 60USD/bbl na rosyjską ropę ustanowiony przez państwa grupy G7. Zapowiedziano, że członkowie OPEC+ są gotowi do spotkania w każdym momencie i wprowadzania ad hoc decyzji o ewentualnych dostosowaniach podaży, zależnie od aktualnych warunków rynkowych.

 

EUR:

F.Villeroy (EBC) powiedział, że EBC powinien podnieść stopy procentowe o 50 pb na najbliższym posiedzeniu w grudniu. Mniejsza skala podwyżki jego zdaniem wynika ze spowolnienia inflacji oraz sygnałów ze strony Fed o zmniejszeniu tempa podwyżek stóp. Dodał także, że spodziewa się kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej, ale nie jest w stanie ocenić, kiedy cykl się zakończy. Jego zdaniem szczyt inflacji nastąpić ma w 1h23, a powrót do celu nastąpi w 2024-25. Z oceną F.Villeroya zgodził się J.Nagel, którego zdaniem jest oczywiste, że stopy procentowe w strefie euro powinny nadal rosnąć.

Reklama

 

EU:

U.von der Leyen powiedziała, że UE musi uprościć i dostosować swoje reguły pomocy publicznej, aby przeciwdziałać negatywnym efektom wprowadzenia przez USA subsydiowania krajowej produkcji w ramach tamtejszego nowego pakietu klimatycznego (Ustawa o Zmniejszeniu Inflacji, Inflation Reduction Act). Rozwiązania wprowadzane przez Waszyngton wyzwoliły serię żądań ze strony państw UE, aby odpowiedź Brukseli była symetryczna w tym zakresie (był to jeden z punktów ostatnich rozmów E.Macrona z J.Bidenem). Von der Leyen powiedziała, że nowa polityka przemysłowa USA wymagać będzie odpowiedzi strukturalnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama