Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 1,0% r/r wobec 4,6% r/r w listopadzie (PKO: 0,8%; kons.: 1,7%). Po oczyszczeniu z wahań sezonowych dynamika produkcji w przemyśle wzrosła do 5,6% r/r (z 4,4% r/r w listopadzie), a w porównaniu do listopada 2022 poziom produkcji był o 0,7% m/m wyższy. Mocne wzrosty odnotowały branże eksportujące, szczególnie te, do których napływają inwestycje zagraniczne. Produkcja budowlana w grudniu spadła o 0,8% r/r (wobec wzrostu o 4,0% r/r w listopadzie; PKO i kons.: 2,7%). Słabsza dynamika to m.in. efekt warunków pogodowych w grudniu, które mocno utrudniały prace w inżynierii lądowej. Inflacja PPI w grudniu obniżyła się czwarty miesiąc z rzędu i wyniosła 20,4% r/r (vs 21,1% w listopadzie). Inflacja bazowa PPI (przetwórstwo po wykluczeniu rafinacji ropy) spadła do 12,4% r/r (vs 13,4% r/r w listopadzie), potwierdzając sygnały dezinflacyjne. Więcej informacji w Makro Flash „Powiało chłodem”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 2

 

POL:

Dynamika sprzedaży detalicznej w grudniu spowolniła do 0,2% r/r (PKO: 1,2%, kons: 1,4%) vs 1,6% r/r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach rosła sprzedaż przede wszystkim dóbr pierwszej potrzeby (żywność, odzież i obuwie, farmaceutyki i kosmetyki oraz sprzedaż w dyskontach). Wzrost sprzedaży został osiągnięty dzięki napływowi uchodźców z Ukrainy. Szacujemy że wydatki przeciętnego, krajowego konsumenta spadają realnie o 3-4% r/r. Dane wpisują się w nasz scenariusz recesji konsumenckiej na przełomie 2022/2023. Więcej w Makro Flash „Święta nie były „na bogato”.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 3

 

POL:

Minister ds. UE, Sz.Szynkowski vel Sęk, stwierdził że realnym terminem otrzymania środków z KPO jest 3q23 lub 4q23. W jego ocenia Polska wypełniła prawie wszystkie tzw. kamienie milowe.

 

POL:

Deficyt sektora publicznego wg metodologii ESA po 3q22 wyniósł 2,3% PKB (wobec 1,5% PKB po 2q22, suma 4 kwartałów krocząco), a silny wzrost w samym 3q22 wynikał przede wszystkim z transferów socjalnych, w szczególności związanych z pomocą dla uchodźców. Jednocześnie, wysoki wkład po stronie dochodowej miały ubezpieczenia społeczne, co najpewniej wiąże się ze wzrostem liczby Ukraińców ubezpieczonych w ZUS. Po skorygowaniu o inwestycje publiczne, wynik fiskalny plasuje się w okolicach zera, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle regionu (średnio -3,5% PKB) oraz całej UE (średnio -2,1% PKB). Szacujemy, że deficyt w całym 2022 wyniósł 2,6% PKB (co oznacza rewizję z szacowanych przez nas wcześniej 1,7%).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Koniec roku słabszy od oczekiwań - 4

Reklama

JPN:

Z minutes z grudniowego posiedzenia Banku Japonii wynika, że po raz pierwszy od czerwca 2021 w jego trakcie zarządzono przerwę umożliwiającą przedstawicielom rządu (biorącym udział w spotkaniu, ale bez prawa głosu) skonsultowanie się z odpowiednimi ministerstwami, co stanowi rzadką praktykę. Ostatecznie przedstawiciele rządu nie zgłosili zastrzeżeń dot. decyzji o poszerzeniu dopuszczalnego zakresu wahań rentowności w ramach kontroli krzywej dochodowości.

ŚWIAT:

Z doniesień medialnych wynika, że Brazylia i Argentyna wkrótce poinformują o prowadzeniu prac nad wspólną walutową. Początkowo unia miałaby charakter bilateralny, ale z czasem zostałaby otwarta na członkostwo innych gospodarek z Ameryki Łacińskiej. Pomysł nie jest zupełnie nowy, a etap prac jest bardzo wstępny i ich zwieńczenie może zając wiele lat.

EUR:

Prezes EBC, Ch.Lagarde, powiedziała, że bank zrobi wszystko, aby przywrócić inflację do celu 2%, wskazując na znaczące podwyżki na kolejnych posiedzeniach. Co więcej, po stopniowym podniesieniu stóp do wystarczająco restrykcyjnego poziomu, pozostaną one bez zmian przez odpowiednio długi czas. Lagarde zwróciła uwagę, że podczas gdy dynamika cen energii spowalnia, inflacja bazowa nadal rośnie. P.Kazimir z Rady Prezesów EBC (a zarazem szef słowackiego banku centralnego) wyraził poparcie dla podwyżek stóp o 50pb na dwóch kolejnych posiedzeniach.

Reklama

EUR:

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w strefie euro w styczniu poprawił się do -20,9 z -22,2 w grudniu, co jest najlepszym odczytem od wybuchu wojny w Ukrainie. Nastroje pozostają słabe na tle historycznym, ale trwająca od września poprawa daje nadzieję na szybszy koniec dekoniunktury.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama