Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Inflacja CPI w czerwcu znacznie przebiła oczekiwania, rosnąc do 9,1% r/r (kons.: 8,8% r/r) z 8,6% r/r w maju, a inflacja bazowa (CPI bez żywności i energii) spadła mniej od oczekiwań - do 5,9% r/r (kons.: 5,7% r/r) z 6,0% r/r. Spadek inflacji bazowej nie oznacza, że hamuje fundamentalna presja inflacyjna. Impet inflacji bazowej (śr. 3m % m/m SA) w dalszym ciągu przyspiesza, pomimo tego, że dynamika roczna spada za sprawą efektu wysokiej bazy. W dalszym ciągu przyspiesza też impet cen całego szeregu kategorii, w tym m.in. „schronienia” (czynsze i koszty właścicieli mieszkań), usług, posiłków poza domem czy nowych samochodów. W ciągu miesiąca ceny ogółem wzrosły o 1,3%, choć za aż połowę z tego wzrostu odpowiadają ceny energii (7,5% m/m), z czego paliwa aż o 11,2% m/m. Jako ciekawostkę obrazującą dotkliwość podwyżek cen paliw w USA można wskazać, że ich roczna dynamika (59,9% r/r) jest wyższa niż w Polsce (46,7% r/r). Podwyżki cen paliw w USA są też silnie odczuwalne ze względu na bardzo ograniczony transport publiczny oraz wysokie spalanie paliw w samochodach w USA. Wysoka inflacja pogłębia skalę spadku realnych dochodów Amerykanów, która w czerwcu wyniosła 3,6% r/r. Uwzględniając przy tym wpływ podwyżek stóp w USA, perspektywy dla konsumpcji rysują się w ciemnych barwach. Pozwala to oczekiwać, że słabszy popyt w końcu doprowadzi do odwrócenia dotychczasowych tendencji – tzn. spowolni impet inflacji bazowej. Dynamika roczna inflacji powinna w lipcu być już niższa, m.in. ze względu na spadek cen paliw i efekt wysokiej bazy. Ze względu na arytmetykę czerwiec prawdopodobnie wyznaczył szczyt CPI w tym cyklu. Dane inflacyjne będą silną przesłanką dla członków FOMC za koniecznością dalszego agresywnego ponoszenia stóp procentowych – oczekujemy, że posiedzeniu pod koniec lipca stopy Fed zostaną podniesione o 75pb, ale nie zdziwimy się jeśli Komitet zdecyduje się na silniejszą reakcję.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 3

CZE:

Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do 17,2% r/r wobec 16,0% r/r w maju. Do wzrostu tego wskaźnika (w ujęciu miesięcznym) przyczyniły się przede wszystkim podwyżki cen w kategorii żywności (0,5pp r/r) oraz użytkowania mieszkania (0,4pp r/r), w skład których wchodzą ceny gazu i elektryczności. W ujęciu rocznym ceny żywności są już o 18% droższe, ale największy wkład w wysoką inflację mają ceny użytkowania mieszkania (6,1pp z 17,2% vs 3,2pp dla żywności). Ceny żywności zarówno w Czechach jak i na Węgrzech mają bardzo wysoki impet, w przeciwieństwie do Polski, gdzie skala podwyżek żywności wyhamowuje. „Imputowane czynsze”, a więc odpowiadające za 12,2% koszyka inflacyjnego szacowane koszty właścicieli mieszkań rosną o 20% r/r. CNB w komentarzu do danych napisał, że w czerwcu inflacja była o ponad 2pp powyżej prognozy banku. Podkreślano, że rosnąca inflacja wywiera ryzyko w górę wobec ścieżki stóp z prognozy banku.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 5

RUS:

Gazprom poinformował, że nie posiada dokumentów bezpieczeństwa związanych z wyremontowaną w Kanadzie turbiną, co oznacza, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa przesyłu gazu w Nord Stream 1. Może to oznaczać, że Rosja planuje ograniczenie lub zakończenie dostaw gazu do Europy za pośrednictwem tego gazociągu.

POL:

Wiceminister finansów, A.Soboń, stwierdził, że obecnie prognozowanie inflacji jest utrudnione. Jego zdaniem prognoza z kwietniowego APK (9,1% na 2022) jest już „najprawdopodobniej nierealna”, ale chciałby, aby prognozy mówiące o szczycie inflacji w sierpniu były najbliższe prawdzie. Zdaniem Sobonia należy obecnie prowadzić restrykcyjną politykę monetarną i bardzo ostrożną fiskalną (pomagając osobom najbardziej narażonym na wysoką inflację). Wiceminister poinformował, że w sierpniu MF powinno przedstawić wstępny budżet na 2023, w którym powinny znaleźć się środki na 14. emeryturę, co mogłoby oznaczać, że świadczenie to będzie stałe.

GER:

Finalny odczyt inflacji CPI potwierdził spadek w czerwcu do 7,6% r/r z 7,9% r/r w maju. Do spadku przyczyniły się przede wszystkim administracyjne obniżenie podatków na paliwa oraz promocja na okresowe bilety kolejowe (bilety za 9 EUR). „Promocja biletowa” skutkowała spadkiem cen przejazdów kolejowych o 10% m/m, przejazdów na krótkich dystansach o 45,1% m/m, a biletów miesięcznych na tych dystansach o 92,7% m/m. Wpływ obniżek podatków na ceny paliw jest trudniejszy do określenia ze względu na jednoczesny wzrost rynkowych cen paliw. Ostatecznie w czerwcu ceny paliw spadły o 3,9% m/m, a w całej kategorii transport o 6,2% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 6

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 7

POL:

H.Wnorowski (RPP) powiedział, że lipcowa podwyżka stóp NBP o 50pb wynikała z sygnałów spowolnienia w różnych branżach oraz obawami o zbyt silne schłodzenie gospodarki. Powiedział również, że decyzja o niższej niż oczekiwana podwyżce jest „początkiem naszej troski o sygnały płynące z gospodarki”. Powtórzył za Prezesem NBP, że RPP jest bliżej końca podwyżek oraz stwierdził, że pogląd ten znajduje poparcie wewnątrz Rady.

POL:

Prezydent RP zapowiedział, że dziś o 11.00 podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym zawierającą rozwiązania pomocowe dla kredytobiorców (w tym wakacje kredytowe i reformę WIBOR) oraz przedłużenie obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnych do końca października.

EUR:

Produkcja przemysłowa w strefie euro w maju nieznacznie wzrosła (0,8% m/m) i tym samym odrobiła prawie całość strat z marca 2022 (natychmiastowy efekt wojny w Ukrainie). Do poprawy przyczyniło się odbicie produkcji dóbr kapitałowych (pierwszy wzrost m/m od grudnia 2021) przy utrzymujących się wzrostach produkcji dóbr konsumpcyjnych (szczególnie tych nietrwałych). W ujęciu rocznym występują podobne tendencje – bardzo silna produkcja dóbr konsumpcyjnych (6-7% r/r), trwa odrabianie strat przez producentów dóbr kapitałowych (0,9% r/r) oraz spadki produkcji dóbr pośrednich (-0,2% r/r), co można wiązać z wygasającym popytem i odwijaniem się cyklu zapasów w globalnym przemyśle. W kolejnych miesiącach kluczowymi czynnikami determinującymi wielkość produkcji będzie dostęp do energii (i ewentualne ograniczanie czasu pracy zakładów) oraz skala spadku zamówień.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 8Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejny „szokujący” wzrost inflacji - 8

POL:

Obecny model migracji przymusowej z Ukrainy wynikający z rosyjskiej agresji na ten kraj ma o wiele więcej wspólnego z mobilnością czy migracją cyrkulacyjną niż z typową migracją uchodźczą – wynika z artykułu M.Jaroszewicz i M.Krępy z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Wiąże się to m.in. z łatwością przemieszczania się uchodźców na terenie UE i bogatego doświadczenia pracy zarobkowej w tych państwach.

POL:

Reklama

KNF poinformował o rozpoczęciu prac przez narodową grupę roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych, która ma opracować „mapę drogową” i harmonogram działań sprawnego i bezpiecznego wdrożenia nowych wskaźników referencyjnych. Plan pracy zakłada, że w sierpniu 2022 grupa robocza określi optymalny scenariusz reformy.

POL:

Według prognoz MZ szczyt zakażeń koronawirusem (Covid-19) może w wakacje wynieść ok. 7 tys. dziennie. Jak na razie nie jest planowana zmiana polityki testowania. W tygodniu 7-13.07 stwierdzono 7,6 tys. nowych zakażeń, a liczba hospitalizowanych 12.07 wyniosła 694 osób.

CAN:

Bank Kanady zdecydował się podwyższyć główną stopę procentową o 100pb do 2,5% przy oczekiwaniach na poziomie 75pb. To czwarta z rzędu podwyżka od marca 2022. Prezes T.Macklem zapowiedział, że to jeszcze nie koniec podwyżek, których celem jest ograniczenie nadmiarowego popytu.

POL:

Premier M.Morawiecki powiedział, że niebawem spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych by złagodzić konflikt płacowy i zakończyć okupację siedzib PGG i Tauron.

EUR:

Według agencji Bloomberg najnowsze prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że wzrost PKB w strefie euro wyniesie 2,6% w 2022 oraz 1,4% w 2023 (wobec 2,7% oraz 2,3% prognozowanych poprzednio), a inflacja HICP sięgnie 7,6% w 2022 i spadnie do 4,0% w 2023 (wobec 6,1% i 2,7% prognozowanych w maju). Agencja Bloomberg zastrzega, że prognozy mogą się jeszcze zmienić do czasu ich publikacji (prawdopodobnie dzisiaj).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama