Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 15,6% r/r z 15,5% r/r, co oznacza rewizję wobec szacunku flash (15,5% r/r). Miesięczna dynamika cen (0,5%) była najniższa od sierpnia 2021 (pomijając luty br., gdy wprowadzano tarczę antyinflacyjną). Sugeruje to, że procesy inflacyjne wytracają impet, a przed nami dodatkowo okres z efektem wysokiej bazy, który pomoże obniżyć inflację. Z dokładnością do zmian cen nośników energii (możliwe dwucyfrowe podwyżki taryf mogą ponownie podbić dynamikę CPI na początku 2023) można więc stwierdzić, że inflacja znalazła się w punkcie zwrotnym. Więcej w Makro Flashu: „Inflacja wytraca impet”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 2

 

POL:

Bilans płatniczy za czerwiec pokazał utrzymanie zaskakująco pozytywnych tendencji widocznych w maju. Deficyt na rachunku obrotów bieżących w czerwcu wyniósł „tylko” 1,5 mld EUR (PKO: 2,5 mld; kons.: 2,3 mld) i był zbliżony do wyniku z maja. Co prawda w ujęciu 12-miesięcznym deficyt ponownie wzrósł i wyniósł 3,9% PKB, co jest najwyższym poziomem od grudnia 2012, ale tempo negatywnych zmian salda C/A wyraźnie wyhamowało. Co ważne, pozytywne zaskoczenie co do skali deficytu w obrotach bieżących wiąże się w dużym stopniu z dobrymi wynikami eksportu. Dane stanowią wsparcie dla złotego. Więcej w Makro Flashu: „Pozytywna niespodzianka eksportowa”.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 3

 

USA:

Wskaźnik koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w sierpniu wzrósł do 55,1 pkt. z 51,5 pkt. Wynik jest wprawdzie o 5 pkt. wyższy od najniższego odczytu w liczonej o 1952 historii, który zobaczyliśmy w czerwcu br., ale w dalszym ciągu bardzo niski. Poprawa, widoczna we wszystkich składowych indeksu oczekiwań, szczególnie silna była wśród najmniej i średnio zarabiających konsumentów. Można to wiązać ze spadkiem cen paliw. Jednocześnie spadła skłonność do dokonywania ważnych zakupów przez najlepiej zarabiających, którzy mają dysproporcjonalnie wysoki udział w wydatkach ogółem. Wraz z lipcowym spadkiem cen paliw obniżyły się oczekiwania inflacyjne konsumentów na przyszły rok (do 5% r/r). Z kolei długoterminowe oczekiwania inflacyjne (5 lat) wzrosły do 3% r/r z 2,9% r/r, przy czym od sierpnia 2021 miara ta zawiera się w przedziale 2,9-3,1%. Dane, pomimo pewnej poprawy, nadal wskazują, że perspektywy dla konsumpcji w USA są wciąż niekorzystne, głównie za sprawą wysokiej inflacji i podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 4

 

USA:

Indeks NY Empire State tąpnął w sierpniu o ponad 42 pkt., odnotowując drugi najsilniejszy spadek w historii danych. Obrazujący kondycję przetwórstwa przemysłowego indeks spadł do -31,3 pkt., najniżej od maja 2020, przy załamaniu komponentu nowych zamówień i bieżącej sprzedaży. Komponent obrazujący presję kosztową po stronie producentów obniżył się do najniższego poziomu od stycznia 2021. Gwałtownemu pogorszeniu ocen bieżącej sytuacji towarzyszył nieznaczny wzrost optymizmu co do przyszłości (+2,1 pkt. vs -6,2 pkt. w lipcu).

Reklama

 

POL:

Prezes NBP A.Glapiński w artykule dla Super Expressu napisał, że „zapewnienie średnioterminowej stabilności cen – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej”. Prof. Glapiński wskazał, że głównym źródłem wysokiej inflacji w Polsce pozostają: globalny szok inflacyjny, związany z odbudowywaniem się gospodarki po okresie pandemii, problemy podażowe oraz wzrosty cen surowców energetycznych. Prezes NBP przyznał, że w Polsce do inflacji przyczyniły się również czynniki popytowe, jednak ich oddziaływanie miało mniejszą skalę. Zdaniem szefa banku centralnego dezinflacja w Polsce nie jest możliwa bez działań o globalnym zasięgu, czyli m.in. bez zacieśniania polityki pieniężnej przez największe banki centralne świata. Według Prezesa wstępne dane inflacyjne za lipiec świadczą o wyhamowaniu presji inflacyjnej, a dane gospodarcze wskazują na spowolnienie gospodarcze w kraju i na świecie, co wspiera scenariusz przedstawiony w projekcji NBP. Rozumiana jako proces ekonomiczny inflacja osiągnęła już swój szczyt, choć w wymiarze statystycznym może być podbijana przez czynniki regulacyjne (m.in. taryfy na prąd i gaz oraz zmiany podatkowe). Zdaniem A.Glapińskiego bardzo silny wzrost taryf na początku 2023 mógłby skutkować znacznym przebiciem szczytu inflacji z 2022, ale nie można całkowicie wykluczyć scenariusza, w którym podwyżki taryf byłyby tylko nieznaczne, a różnice w cenie zostałyby spółkom zrekompensowane przez państwo. Według Prezesa NBP czynniki popytowe będą jednoznacznie oddziaływać w kierunku stopniowego spadku inflacji.

 

CHN:

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 2,7% r/r, słabiej niż miesiąc wcześniej (3,1% r/r) i poniżej rynkowych oczekiwań (5% r/r), a na danych ciążył spadek m.in. w sprzedaży mebli, produktów budowlanych. Poniżej oczekiwań są też dane o produkcji przemysłowej za lipiec, które pokazały wzrost o 3,8% r/r, słabszy niż miesiąc wcześniej. Wraz z hamowaniem sprzedaży i produkcji ograniczeniu ulega aktywność inwestycyjna. W pierwszych siedmiu miesiącach roku inwestycje wzrosły o 5,7% r/r wobec 6,2% r/r po połowie roku. W największym stopniu wyhamowały inwestycje w obszarze nieruchomości, przy nieznacznym ożywieniu w realizacji projektów infrastrukturalnych. Przed publikacją danych bank centralny Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe – stopa rocznych kredytów spadła z 2,85% do 2,75%, a stopa 7-dniowa, do 2,0% z 2,1%. Ostatnia obniżka stóp procentowych, także o 10pb, miała miejsce w styczniu br.

 

POL:

Na koniec lipca w budżecie państwa zanotowano nadwyżkę w wysokości 34,7 mld PLN, wobec 27,7 mld PLN po pierwszej połowie roku. W samym lipcu nadwyżka dochodów nad wydatkami wyniosła 6,9 mld PLN. Na mocny wynik budżetu składają się silnie rosnące dochody podatkowe (15,5% r/r), wsparte wypłatą zysku NBP. Po stronie podatkowej lipiec przyniósł solidny (największy od stycznia) wzrost wpływów z VAT (14,4% r/r w samym lipcu). W efekcie, w ujęciu narastającym i pomimo wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, dochody z tego tytułu były po lipcu o prawie 10% wyższe niż w okresie sty.-lip.2021. Nadal solidnie rosną wpływy z CIT (narastająco 47,2% r/r), przy wyhamowaniu wpływów z tytułu PIT (narastająco 12,5% r/r po lipcu vs 13,6% r/r po czerwcu – lipiec był pierwszym miesiącem obowiązywania w tegorocznych rozliczeniach obniżonej pierwszej stawki w podatku PIT). Wydatki wzrosły narastająco o 14,7% r/r, a w samym lipcu o 16% r/r. W lipcu wyraźnie wzrosły koszty obsługi długu, które narastająco są o 11,1% wyższe niż rok wcześniej (vs. 8,4% r/r po czerwcu). W komentarzu do danych Ministerstwo Finansów zastrzegło, że w kolejnych miesiącach wpływ na wynik budżetu będą miały wypłata dodatku węglowego (koszt ok. 9,5 mld PLN, który zostanie pokryty ze środków przekazanych do budżetu z zysku NBP) oraz koszt dopłat dla indywidualnych posiadaczy innych źródeł ciepła (koszt ok. 10 mld PLN).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 5

 

EUR:

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu wzrosła o 2,4% r/r (wobec 1,6% r/r w maju), przy mocnym wzroście w segmencie dóbr kapitałowych (7,6% r/r) oraz spadku produkcji dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (-1,1% r/r) i dóbr pośrednich (-0,5% r/r). Wśród największych gospodarek przemysł Niemiec był w stagnacji, produkcja we Włoszech obniżyła się (o 1,2% r/r), a we Francji wzrosła (o 1,7% r/r). Dane dla wszystkich państw UE potwierdziły, że w czerwcu polski przemysł, który rósł w tempie dwucyfrowym w ujęciu rocznym, pozostawał w czołówce, obok Irlandii, Danii i Bułgarii.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 6

 

UK:

PKB w 2q22 obniżył się o 0,1% q/q. Jest to pierwszy kwartalny spadek PKB od 1q21, gdy na gospodarkę silnie negatywnie oddziaływały pandemiczne restrykcje. Obecnie do spadku PKB przyczyniło się ograniczenie konsumpcji prywatnej o 0,2% q/q (najsilniejszy spadek w zakupach usług turystycznych, odzieży, żywności), które zostało tylko częściowo zrekompensowane przez wyższy eksport netto. W ujęciu sektorowym odnotowano spadek produkcji w usługach o 0,4% q/q (w największym stopniu przyczyniły się do niego spadki w segmencie zdrowie, usługi społeczne i handel). Wartość dodana w przemyśle wzrosła o 0,5% q/q, a w budownictwie o 2,3% q/q. Bank Anglii w ostatniej (sierpniowej) projekcji, przy założeniu stałych stóp, prognozował długotrwałą recesję (choć relatywnie płytką) i zakładał, że do 2q24 tylko w jednym kwartale (3q22) poziom PKB wzrośnie w ujęciu q/q.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Jak ostre hamowanie? - 7

 

RUS:

PKB Rosji w 2q22, czyli w pierwszym pełnym kwartale od inwazji na Ukrainę, spadło o 4% r/r, mniej od oczekiwań (konsensus wskazywał na spadek o 7% r/r).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama