Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Inflacja bazowa (CPI bez cen żywności i energii) w lutym wzrosła do 12,0% r/r z 11,7% r/r w styczniu i 11,5% r/r w grudniu. Dane wskazują na dalsze narastanie fundamentalnej presji inflacyjnej i przenoszenie przez firmy wyższych kosztów na konsumentów. Na razie utrzymuje się wysoki impet inflacji bazowej, zbliżony do 1% m/m sa, co daje zannualizowaną dynamikę rzędu 12-13% % r/r (saar). Wzrost inflacji bazowej na początku roku był zgodny z naszą prognozą (choć należy podkreślić większe niż zazwyczaj znaczenie przypadku ze względu na noworoczne zmiany wag). Dostrzegamy wpływ noworocznych dostosowań cenników, który podobnie jak w poprzednim roku, częściowo przesunął się również na luty.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 1

Wzrosły także pozostałe miary inflacji bazowej – z przedziału 11,5-17,1% r/r w grudniu 2022 do 12,0-18,1% r/r w lutym 2023. Zakładamy, że dynamika roczna inflacji bazowej bez żywności i energii w lutym osiągnęła szczyt, a od kwietnia będzie spadać ze względu na bazę statystyczną oraz opóźniony efekt spadku realnych dochodów ludności. Dezinflacja w przypadku inflacji bazowej będzie jednak wolniejsza niż w przypadku inflacji ogółem. Dostrzegamy ryzyko dużej lepkości inflacji bazowej i jej utrwalenia na podwyższonym poziomie, aczkolwiek to ryzyko będzie ograniczane przez recesję w sektorze konsumenckim.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 2

Reklama

 

POL:

Oczekiwana przez nas poprawa bilansu płatniczego materializuje się. W styczniu rachunek bieżący miał 1,429 mld EUR nadwyżki (PKO: -1,191 mld EUR, kons: -0,723 mld EUR), co było najlepszym miesięcznym wynikiem od końca 2020. Duża w tym zasługa pierwszej od półtora roku nadwyżki handlowej i słabego importu (+3% r/r), co wskazuje na odwrócenie cyklu zapasów i normalizację cen surowców. W ujęciu płynnego roku relacja deficytu bieżącego do PKB obniżyła się do 2,7% z 3,1% po grudniu 2022 i była najmniejsza od marca 2022. Deficyt jest nadal z nawiązką pokrywany przez napływ FDI co potwierdza brak zależności gospodarki od napływu kapitału portfelowego. Więcej na ten temat w Makro Flash: Bilans płatniczy jak tuż po wybuchu wojny.

 

EUR:

EBC podniósł stopy procentowe o 50pb – refinansową do 3,50% a depozytową do 3,00%, zgodnie z oczekiwaniami. Tym razem w czasie konferencji prasowej zabrakło zdecydowanych zapowiedzi dot. kolejnych ruchów EBC, a prezes Ch.Lagarde podkreśliła, że decyzje będą zależne od napływających danych. W komunikacie dodano stwierdzenie, że zakres narzędzi jakimi dysponuje EBC, jest wystarczający, aby zapewnić wsparcie płynnościowe dla europejskich instytucji. Decyzji towarzyszyła publikacja nowej projekcji, która zawiera niższą ścieżkę inflacji oraz nieco wyższą dynamikę PKB w 2023, przy słabszym odbiciu w 2024 i 2025. Treść komunikatu oraz wypowiedzi Ch.Lagarde wskazują, że cykl podwyżek stóp EBC prawdopodobnie będzie kontynuowany, choć pewne złagodzenie retoryki i wyraźne przywrócenie warunkowości decyzji mogą wskazywać, że jego koniec jest bliższy niż wydawało się jeszcze dwa tygodnie temu. Więcej na ten temat w Makro Flash: EBC nie poświęci inflacji dla stabilności finansowej.

 

USA:

Reklama

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 192 tys., co sugeruje, że zeszłotygodniowy wyskok do 212 tys. należy interpretować raczej jako szum niż nowy trend. Cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek nieustannie wskazują więc na bardzo dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy i brak problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 3

 

USA:

Rozpoczęte budowy domów i liczba pozwoleń na budowę w lutym zaskakująco wzrosły (w przypadku rozpoczętych budów do 1,45mln z 1,32 mln w styczniu, w przypadku pozwoleń do 1,52 mln z 1,34 mln w styczniu). Obydwa odczyty były lepsze od prognoz, które zakładały stabilizację. W ujęciu rocznym nadal odnotowywane są znaczne spadki (odpowiednio o 18,4% r/r i 17,9% r/r). Dane wpisują się w sygnały płynące ze strony innych wskaźników amerykańskiego rynku nieruchomości sugerujące, że okres szybkich spadków został już zakończony i prawdopodobna jest stabilizacja/niewielka poprawa koniunktury.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 4

Reklama

 

USA:

Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie wg Fedu z Filadelfii wskazuje na pogłębianie się negatywnych tendencji. Wskaźnik bieżący w lutym nieznacznie poprawił się, ale pozostaje w trendzie spadkowym (por. wykres). Firmy z przetwórstwa wskazują na najsłabsze od maja 2020 oceny dla zatrudnienia. Z kolei subindeksy dotyczące cen (zarówno płaconych jak i otrzymywanych) pozostają w trendzie spadkowym i obecnie zbliżyły się do historycznej średniej, szybko spadając ze szczytów z początku 2022.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie panikuje - 5

 

HUF:

MNB utrzymał jednodniową stopę depozytową na poziomie 18%.

Reklama

 

POL:

L.Kotecki (RPP) powiedział, że na podstawie projekcji NBP na dziś nie ma warunków do obniżenia stóp procentowych, chyba, że kolejne projekcje pokażą, że one występują. Na podstawie marcowej projekcji nie ma warunków do obniżek stóp, ponieważ aż do końca 2025 inflacja nie wraca do celu. Dopiero zejście do celu pozwoli myśleć o obniżkach stóp. Zdaniem L.Koteckiego w RPP nie ma obecnie dyskusji o tym by luzować politykę monetarną. Członek Rady uważa, że obecnie nie widać istotnych, trwałych oznak słabnięcia inflacji oraz zmniejsza się szansa osiągnięcia jednocyfrowej inflacji na koniec 2023. L.Kotecki podkreślił też, że nadal rośnie i będzie rosła inflacja bazowa.

 

USA:

J.Yellen powiedziała podczas wysłuchania przed komisją finansów Senatu USA, że upadek banków Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank stwarzał poważne ryzyko "zakażenia" całego sektora. W ten sposób sekretarz skarbu USA tłumaczyła decyzję administracji prezydenta J.Bidena o podjęciu interwencji i zagwarantowaniu klientom tych banków pełnego dostępu do depozytów. J.Yellen zapewniała jednak, że system bankowy USA jest mocny, a Amerykanie mogą być spokojni, że ich depozyty są bezpieczne, ponieważ kroki podjęte przez administrację pozwoliły uniknąć runu na kolejne banki.

 

EUR:

Reklama

Wiceprezes EBC L.de Guindos powiedział we wtorek na regularnym spotkaniu Ecofin (spotkanie ministrów finansów UE), że niektóre unijne banki mogą być wrażliwe na konsekwencje podwyżek stóp procentowych ze względu na ich model biznesowy. Wskazał jednak, że europejskie banki są zdecydowanie bardziej odporne niż amerykańskie ze względu na wyższe bufory płynnościowe, które bazują również na aktywach wysokiej jakości. L.de Guindos zasygnalizował jednak występowanie konfliktu w mandacie EBC między zwalczaniem inflacji, a będącymi jego konsekwencją potencjalnymi stratami instytucji finansowych ze względu na wyższe stopy procentowe. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu EBC L.de Guindos powtórzył argumenty o odporności europejskiego sektora bankowego bez wskazywania na ryzyka.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama