Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR)

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER:

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, spadł w sierpniu mniej niż zakładał konsensus, do 88,5 pkt. z 88,7 pkt. w lipcu. Nieznacznie pogorszyły się zarówno oceny sytuacji bieżącej (97,5 pkt. wobec 97,7 pkt. miesiąc wcześniej), jak i oczekiwania (spadek do 80,3 pkt. z 80,4 pkt.), a pesymizm prognoz jest już blisko poziomu obserwowanego w czasie pandemii. Oceny koniunktury w przetwórstwie nie zmieniły się w ciągu miesiąca – gorsze oceny bieżące były wyrównane przez nieco mniej pesymistyczne oczekiwania, co można wiązać z łagodzeniem ograniczeń podażowych. W usługach klimat poprawił się nieznacznie po gwałtownym pogorszeniu w lipcu, lepiej niż przed miesiącem wygląda też sytuacja w niemieckim budownictwie. Dalsze wyraźne pogorszenie koniunktury w handlu wynika z wysokich kosztów, które coraz trudniej jest przerzucać na konsumentów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR) - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR) - 1

 

EUR:

Z opisu dyskusji na lipcowym posiedzeniu EBC wynika, że decyzja o podniesieniu stóp o 50pb nie została podjęta jednomyślnie. „Bardzo wielu” członków Rady Prezesów zgodziło się, że należy podnieść podstawowe stopy procentowe EBC o 50pb, zgodnie z propozycją głównego ekonomisty EBC, co uzasadniano pogorszeniem perspektyw inflacji od czerwcowego posiedzenia. Niektórzy członkowie Rady Prezesów opowiadali się natomiast za podniesieniem stóp procentowych o 25pb, co pozwoliłoby zachować spójność z wcześniejszym forward guidance. W ich ocenie, w obliczu ryzyka recesji, wzrost stóp o 25pb bardziej odpowiadałby zapowiedzianej stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Minutes ujawniły, że poparcie dla propozycji podejmowania decyzji z posiedzenia na posiedzenie, w zależności od napływających danych, było szerokie. Wprawdzie forward guidance było potężnym instrumentem w czasach, gdy stopy procentowe były bliskie „efektywnej dolnej granicy”, ale jego użyteczność została oceniona jako znacznie zmniejszona w fazie normalizacji polityki pieniężnej. Członkowie Rady Prezesów jednogłośnie poparli stworzenie nowego instrumentu ochrony transmisji polityki pieniężnej (TPI). Uznano, ze mechanizm zwiększa odporność Unii Gospodarczej i Walutowej, która – ze względu na zdecentralizowaną politykę fiskalną oraz brak w pełni rozwiniętych rynków kapitałowych i unii bankowej – była nadal niekompletna i narażona na asymetryczne wstrząsy. W ocenie perspektyw gospodarki bankierzy centralni widzieli podwyższone ryzyko zarówno dla inflacji, jak i wzrostu gospodarczego. Wydaje się jednak, na co wskazuje wynik posiedzenia, że obawy związane z inflacją przeważyły. Dużym zmartwieniem EBC stał się w ostatnim czasie kurs walutowy, uczestnicy posiedzenia zwracali uwagę, że deprecjacja euro stanowiła ważną zmianę w środowisku zewnętrznym i pociągała za sobą większą presję inflacyjną dla strefy euro, w szczególności poprzez wyższe koszty importu energii fakturowane w USD.

Reklama

 

EUR:

Ch.Lagarde powiedziała w wywiadzie prasowym, że EBC nie może już polegać wyłącznie na prognozach dostarczonych przez modele – w ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie musiały one być korygowane w górę. Podkreśliła, że są rzeczy, których modele nie rejestrują, które zdarzają się nieoczekiwane. Dlatego EBC musi zwracać uwagę na tradycyjne wskaźniki, jednocześnie monitorując dane empiryczne i to, czego oczekuje w zakresie geopolityki, zmian cen energii i demografii. W podobnym tonie wypowiadała się niedawno I.Schnabel, w której ocenie trudności w modelowym przewidzeniu przyszłości skłaniają bank do większej zależności od napływających, bieżących danych.

 

POL:

Według minutes z lipcowego posiedzenia RPP członkowie Rady ocenili wówczas, że nadal występuje ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. W związku z tym Rada uznała, że dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie należy ponownie podwyższyć stopy procentowe o 50pb. W dokumencie dodano, że podwyższanie stóp oddziałuje w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych oraz powinno sprzyjać aprecjacji złotego. Podczas dyskusji na temat perspektyw inflacji zaznaczano, że zgodnie z lipcową projekcją pozostanie ona w najbliższym czasie wysoka. Jednocześnie podkreślano, że w kolejnych latach będzie następował stopniowy spadek inflacji w kierunku celu. Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że proces dezinflacji może przebiegać wolniej niż wskazuje projekcja, m.in. ze względu na możliwe poluzowanie polityki fiskalnej. Członkowie Rady wskazywali, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacjidotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.

 

USA:

Reklama

Produkt Krajowy Brutto w 2q22 spadł o 0,6% q/q saar po spadku o 1,6% q/q saar w 1q22. Chociaż ostateczne dane były nieco lepsze niż wstępny szacunek (-0,9%), to gospodarka znalazła się w 1h22 w technicznej recesji. Rewizja odzwierciedla wyższy szacunek wydatków konsumentów oraz wzrost prywatnych zapasów, które były częściowo zniwelowane przez niższe inwestycje mieszkaniowe. Konsumpcja wzrosła w 2q22 o 1,5% q/q saar wobec 1,8% q/q saar w 1q22, głównie za sprawą wzrostu wydatków na usługi. Drugi kwartał z rzędu negatywny wpływ na wzrost miały zapasy, których ujemna kontrybucja pogłębiła się do -1,8pp z -0,4 pp w 1q22. W 2q aktywność była dodatkowo ograniczana przez znaczny spadek inwestycji mieszkaniowych (o 16,2% q/q saar), który odjął 0,8pp od kwartalnego tempa wzrostu saar.

 

USA:

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 243 tys. z 245 tys. tydzień wcześniej. Wnioski o zasiłek przerwały w ostatnich dwóch tygodniach trwający od marca trend spadkowy, ale sytuacja na rynku pracy w USA pozostaje bardzo dobra, pomimo spełnienia przez PKB warunków technicznej recesji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR) - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC nie lubi słabego euro (EUR) - 2

 

GER:

Reklama

PKB Niemiec wzrósł w 2q22 o 0,1% q/q (sa) po wzroście o 0,8% w 2q22. Nie potwierdziły się więc pierwsze szacunki, które mówiły o stagnacji PKB w największej europejskiej gospodarce. PKB osiągnął w minionym kwartale poziom sprzed pandemii. Głównym motorem gospodarki była konsumpcja, której wzrost o 0,8% q/q, sa był związany z ożywieniem w usługach po zniesieniu pandemicznych restrykcji. Inwestycje w maszyny i urządzenia zwiększyły się o 1,1% q/q, sa, podczas gdy inwestycje budowlane zmniejszyły się o 3,4%. Postępujący kryzys energetyczny sprawi, że niemiecka gospodarka prawdopodobnie znajdzie się w drugiej połowie roku w recesji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama