Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: długo wyczekiwany spadek inflacji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: długo wyczekiwany spadek inflacji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Według szybkiego szacunku GUS inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 17,4% r/r (PKOe: 17,6%, kons:18,0%) z 17,9% r/r w październiku. To pierwszy spadek inflacji od czerwca 2021 (z wyłączeniem lutego, gdy wprowadzono Tarczę Antyinflacyjną). Do obniżenia inflacji przyczyniły się przede wszystkim ceny nośników energii i, w mniejszym stopniu, spadek cen paliw (% m/m). Wyhamowało tempo wzrostu cen żywności (m/m i r/r). Według naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła do 11,2-11,3% r/r z 11,0% w październiku, a jej impet (zmiana m/m) wyhamował. RPP ma zatem dużo argumentów, aby nie wznawiać cyklu podwyżek stóp. Więcej w Makro Flashu: „Pierwszy od czerwca 2021* spadek inflacji CPI”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 1

 

POL:

Wzrost PKB w 3q22 został zrewidowany w górę, do 3,6% r/r (z 3,5% r/r w szacunku flash). Główną składową odpowiadającą za spadek rocznego tempa wzrostu PKB z 5,8% w 2q22 była sprzedaż krajowa (popyt krajowy bez zapasów), co sygnalizuje, że oczekiwane wcześniej spowolnienie wzrostu gospodarczego zaczęło się już wyraźnie materializować. W końcówce bieżącego roku i na początku 2023 dynamika PKB będzie się nadal obniżać, odzwierciedlając recesję w sektorze konsumenta. Struktura PKB staje się coraz mniej inflacjogenna, a słabnąca konsumpcja nie będzie sprzyjać wzrostom cen. To wspiera dotychczasowe podejście do krajowej polityki pieniężnej (stabilizacja stóp). Więcej w Makro Flashu: „Mocne hamowanie sektora konsumenckiego”

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 3

 

EUR:

Inflacja HICP w strefie euro w listopadzie obniżyła się po raz pierwszy od połowy 2021, do 10,0% r/r z 10,6% r/r w październiku. Wcześniej „niski” odczyt zapowiadały mocne spadki inflacji HICP m.in. w Niemczech (z 11,6% do 11,3% r/r), Hiszpanii (z 7,3% r/r do 6,6% r/r) i Holandii (z 16,8% r/r do 11,2%). Główne przyczyny obniżenia inflacji to niższe dynamiki cen energii, żywności nieprzetworzonej oraz – choć w mniejszym stopniu – usług, co może sygnalizować słabnięcie presji popytowej. Inflacja bazowa nie zmieniła się (5,0% r/r), choć jej nieznaczny spadek jest widoczny w danych niezaokrąglonych (z 5,02% do 4,95% r/r).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 4

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 5

 

USA:

J.Powell w wyczekiwanym wystąpieniu przypieczętował oczekiwania na zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych. Przewodniczący Rezerwy Federalnej ocenił, że czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu FOMC, a taka strategia dobrze bilansuje ryzyko wyższej inflacji i słabszego wzrostu gospodarczego. Powtórzył jednak, że biorąc pod uwagę postępy w zacieśnianiu polityki monetarnej, moment tego złagodzenia jest znacznie mniej istotny niż pytania o to, o ile jeszcze stopy będą musiały wzrosnąć, aby kontrolować inflację i jak długo będzie konieczne utrzymanie stóp na restrykcyjnym poziomie. J.Powell dodał, że pomimo zacieśnienia monetarnego i wolniejszego wzrostu w ciągu ostatniego roku, nie widać wyraźnych postępów w spowalnianiu inflacji.

 

USA:

Opublikowane w Beżowej Księdze Fed wyniki regionalnych ankiet sugerują, że aktywność gospodarcza w ostatnich tygodniach była mniej więcej stała lub nieznacznie wzrosła od poprzedniego raportu, podczas gdy na początku października wskazywano na skromne przeciętne tempo wzrostu. Rosnące stopy procentowe i inflacja nadal ciążyły na aktywności, a ankietowani wskazywali na większą niepewność lub zwiększony pesymizm co do perspektyw gospodarki. Ceny konsumpcyjne rosły w umiarkowanym lub silnym tempie w większości Okręgów. Mimo to tempo wzrostu cen ogółem spowolniło, odzwierciedlając łącznie poprawę w łańcuchach dostaw i słabnący popyt.

Reklama

 

HUN:

Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, jednak wypłata środków (5,8 mld EUR) będzie zależna od spełnienia kamieni milowych. Jednocześnie KE podtrzymała rekomendację zamrożenia wypłat części środków z polityki spójności (7,5 mld EUR). Droga do napływu unijnych środków do Węgier wciąż jest daleka.

 

POL:

 

GUS poinformował, że Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a do 2050 liczba ludności spadnie o 4,4 mln osób. Na 100 kobiet w wieku 15-49 lat przypada obecnie 133 urodzonych dzieci, podczas gdy do stabilnego rozwoju demograficznego ich liczba powinna wynosić ok. 210-215. Niski poziom dzietności będzie potęgować starzenie się społeczeństwa - mediana wieku w 2050 ma wynieść ponad 52 lata, czyli o ok. 11 lat więcej niż obecnie.

 

POL:

Reklama

I.Duda (RPP) stwierdziła, że stopniowe dochodzenie do celu inflacyjnego jest słuszne, aby nie wywołać głębokiej recesji, a przez to nie ponosić nadmiernych kosztów społecznych i gospodarczych dezinflacji. Jednocześnie stwierdziła, że w świetle bieżących danych oraz dostępnych prognoz poziom stóp procentowych jest optymalny.

 

POL:

H.Wnorowski z RPP powiedział, że zaczęło się hamowanie polskiej gospodarki, jednak nie realizuje się jeden z najczarniejszych scenariuszy. Członek RPP ocenił, że wyniki gospodarki w 3q22 są umiarkowanie dobre i pozwalają przypuszczać, że nie grozi nam recesja, chociaż dynamika PKB w 2023 będzie niższa niż w 2022.

 

USA:

Zrewidowany wzrost PKB w 3q wyniósł 2,9% q/q saar (rewizja w górę z 2,6%) wobec spadku o 0,6% q/q saar w 2q. Wyższa niż w pierwszym odczycie dynamika PKB odzwierciedla przede wszystkim rewizję w górę wzrostu konsumpcji (przede wszystkim usług, w towarach 3q z rzędu odnotowano spadek) oraz inwestycji przedsiębiorstw. Największy wkład do wzrostu – co już widzieliśmy przy wstępnym odczycie - miał eksport netto. Wraz z danymi o PKB opublikowany został wstępny szacunek zysków przedsiębiorstw z bieżącej produkcji, który pokazał ich spadek o 1,1% q/q wobec wzrostu o 4,6% q/q w 2q.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 6

 

USA:

Zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP) wzrosło w listopadzie o 127 tys., czyli znacznie mniej niż oczekiwano (200 tys.) i najmniej od stycznia 2021. Podobnie jak przed miesiącem, najmocniej wzrosło zatrudnienie w rozrywce i zakwaterowaniu (o 224 tys.) oraz transporcie (62 tys.). Znacząco pogłębił się natomiast spadek zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym (z 20 tys. w październiku do 100 tys.). Słabszemu popytowi na pracę towarzyszyło niewielkie spowolnienie dynamiki płac (o 0,1 pp) zarówno wśród osób niezmieniających zatrudnienia jak i podejmujących nową pracę. W raporcie ADP oceniono, że możemy mieć do czynienia z punktem zwrotnym na rynku pracy, który pozostaje pod wpływem polityki Fed i być może będzie stanowić sygnał do piwotu w polityce pieniężnej. Oznaki schłodzenia rynku pracy widać też w danych z ankiety JOLTS. Liczba wakatów w październiku obniżyła się o 353 tys., do 10,3 mln (wobec 10,7 mln we wrześniu). Niewielkie zmiany dotyczyły liczby przyjęć oraz zwolnień co może wskazywać, że choć popyt na pracę słabnie, przedsiębiorstwa na razie chomikują zatrudnienie. Pewne łagodzenie napięć na rynku pracy widoczne jest we wskaźniku liczby wakatów do liczby bezrobotnych, który obniżył się do 1,7 z 1,9 we wrześniu. Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem (NFP) oraz stopie bezrobocia, które zostaną opublikowane w piątek, dostarczą pełniejszego obrazu amerykańskiego rynku pracy. Jeśli potwierdzą sygnały nakreślone przez raport ADP, wzrosną rynkowe oczekiwania na rychły zwrot w polityce Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wyczekiwany spadek inflacji - 7

 

CHN:

Reklama

PMI w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie wzrósł lekko do 49,4 (z 49,2 poprzednio) pozostając poniżej poziomu neutralnego. Poluzowanie restrykcji pandemicznych może sprawić, że w najbliższym czasie chiński przemysł wyjdzie „na plus”, jeżeli chodzi o aktywność.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama