Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Rada Polityki Pieniężnej trzeci miesiąc z rzędu pozostawiła stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna wynosi 6,75%). Rada uważa, że dotychczasowy cykl podwyżek stóp w Polsce, w połączeniu z zacieśnieniem monetarnym największych banków centralnych, wystarczająco ogranicza inflację. To umożliwia przedłużanie „pauzy w cyklu podwyżek stóp”. Więcej na ten temat w Makro Flash: Stara stopa na nowy rok .

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 1

 

EUR:

PKB strefy euro w 3q22 wzrósł o 0,3% q/q po wzroście o 0,8% q/q w 2q22, a zrewidowane dane były lepsze niż wstępny szacunek na poziomie 0,2% q/q. Pozytywny wkład do wzrostu w ujęciu q/q miały nakłady na środki trwale (+0,8pp), konsumpcja (+0,4pp) oraz zapasy (+0,2pp). Znacząco ujemny wkład miał natomiast eksport netto (-1,1pp). W ujęciu r/r PKB zwiększył się o 2,3% wobec 4,3% w 2q22. Również tu głównym motorem wzrostu były inwestycje (+1,6pp). Aktywność w gospodarce strefy euro w 3q22 była wciąż przyzwoita – w szczególności wydatki konsumentów rosły w ujęciu realnym, pomimo gwałtownie rosnącej inflacji. Relatywnie dobry punkt startowy daje nadzieję, że recesja, w której blok najpewniej już się znajduje, będzie krótka i zamknie się czasowo w sezonie grzewczym. Na taki scenariusz wskazywał we wtorkowym wywiadzie główny ekonomista EBC, P.Lane.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 2

Reklama

 

EUR:

Liczba zatrudnionych w strefie euro w 3q22 wzrosła o 0,3% q/q, podobnie jak w poprzednim okresie. W ujęciu r/r odnotowano wzrost o 1,8% wobec 2,6% w 2q22. W całej UE zatrudnienie wzrosło o 0,2% q/q i 1,5% r/r. Kwartalna dynamika wahała się od +1,4% w Hiszpanii do -0,8% w Finlandii. W Polsce zatrudnienie wg Eurostatu zmniejszyło się o 0,4% q/q oraz 0,9% r/r, w tym drugim ujęciu spadek był najsilniejszy w UE. Wydajność pracy w strefie euro (na bazie liczby pracujących) wzrosła o 0,5% r/r. W latach 2013-2018 dynamika wydajności pracy fluktuowała w okolicy 1% r/r, a pandemia znacznie zwiększyła jej zmienność. Ciekawe, nowe badanie Komisji Europejskiej zwraca uwagę na fakt, iż w UE w 2021 jednocześnie występowały niewykorzystane zasoby pracy oraz nastąpiło znaczne zacieśnienie warunków na rynku pracy (niedobory pracowników), co zdaniem autorów analizy jest zjawiskiem tymczasowym. Niedobory na rynku pracy biorą się przede wszystkim z jego ożywienia, a nie z utrudnionej realokacji zasobów.

 

GER:

Produkcja przemysłowa w październiku spadła o 0,1% m/m po zrewidowanym w górę wzroście o 1,1% m/m we wrześniu. W ujęciu r/r dynamika produkcji wyniosła 0% wobec 3,1% miesiąc wcześniej. Podobnie jak wcześniejsze dane o zamówieniach, produkcja była lepsza od oczekiwań. W ciągu miesiąca wzrost produkcji odnotowano jedynie w przypadku dóbr kapitałowych (o 1,4% m/m). Produkcja dóbr konsumpcyjnych obniżyła się o 1,9% m/m, a zużycie pośrednie o 1,8% m/m. W przypadku energii nastąpił spadek produkcji o 7,6% m/m, najgłębszy od kwietnia 2020. W danych widzimy negatywne skutki kryzysu energetycznego – produkcja w branżach energochłonnych spadła o 3,6% m/m oraz o 12,6% r/r. Sytuacja w niemieckim przetwórstwie jest trudna, jednak nie następuje jej dalsze pogorszenie – sama produkcja jest wspierana przez realizację wcześniejszych zamówień, możliwą dzięki odblokowaniu łańcuchów dostaw.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czekamy na sygnał - 3

 

EUR:

Reklama

F.Panetta powiedział, że kryptowaluty stały się „bańką spekulacyjną pokolenia”. Członek Zarządu EBC podkreślił, że ryzyka związane z kryptoaktywami wynikają z ich trzech głównych wad: (1) niezabezpieczone kryptoaktywa nie przynoszą żadnych korzyści społeczeństwu, (2) stablecoiny nie są wcale stabilne, (3) giełdy walut są silnie lewarowane i wzajemnie połączone. F.Panetta wezwał do pilnej regulacji rynku w celu ochrony konsumentów (zdefiniowania zarządzania ryzykiem i ładu korporacyjnego oraz zmniejszenia ryzyka zarażenia stablecoinów). W jego ocenie krypotoaktywa należy opodatkować zgodnie z ich kosztami społecznymi – ekologicznymi oraz związanymi z uchylaniem się od płacenia podatków. Członek zarządu EBC uważa, że ekosystem finansów cyfrowych potrzebuje kotwicy stabilności w postaci cyfrowych aktywów wolnych od ryzyka, które mogą zapewnić tylko pieniądze banku centralnego. Dlatego EBC pracuje nad cyfrowym euro i przyszłością rozliczeń hurtowych za pomocą pieniądza banku centralnego.

 

POL:

Według źródeł Bloomberga Polski rząd „szybko” przeforsuje przepisy, które spełnią żądania Unii Europejskiej dotyczące niezawisłości sędziowskiej, jeśli uzyska ze strony Brukseli gwarancje wypłaty środków w ramach KPO.

 

CAN:

Bank Kanady, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł główną stopę procentową o 50pb do 4,25%. Była to już 7. podwyżka stóp procentowych w trwającym od marca 2022 cyklu, w którym stopy wzrosły łącznie o 400pb. Bank centralny, biorąc pod uwagę wysoką inflację, rozważa dalsze podwyżki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama