Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER:

Eksperci Bundesbanku w miesięcznym biuletynie dostrzegają coraz więcej oznak, że niemiecka gospodarka wpada w recesję rozumianą jako jednoznaczny, szeroko zakrojony i długotrwały spadek aktywności w gospodarce. Niemiecki bank centralny szacuje, że PKB spadnie już w 3q22, oraz skurczy się gwałtownie w miesiącach zimowych, za sprawą niezwykle napiętej sytuacji na rynku energii. Wysoka inflacja i niepewność dotycząca dostaw energii i jej kosztów wpływają wg Bundesbanku nie tylko na branże gazochłonne i energochłonne oraz ich aktywność eksportową i inwestycyjną, lecz także na prywatną konsumpcję i zależny od niej sektor usługowy. Bundesbank ocenia, że wg obecnej wiedzy, jest szansa na uniknięcie racjonowania gazu dzięki wyższym dostawom z innych kierunków oraz dokonanym do tej pory oszczędnościom, ale niezbędne będzie dalsze ograniczenie zużycia, w szczególności przez gospodarstwa domowe. Pomimo pogorszenia perspektyw gospodarczych, Bundesbank wierzy, że sytuacja na rynku pracy postanie względnie stabilna. Recesja w 2023 jest już bazowym scenariuszem dla niemieckiej gospodarki w wynikach ankiety Bloomberga wśród rynkowych analityków/ekonomistów (patrz wykres na 1 stronie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC - 1

 

POL:

Według doniesień Dziennika Gazety Prawnej Rząd pracuje nad osłonami przed wzrostem cen gazu, podobnymi do tych ogłoszonych dla rynku energii elektrycznej. Według gazety brane są pod uwagę dwa scenariusze - ograniczony wzrost taryf lub zamrożenie taryfy do pewnego poziomu zużycia. Koszty rozwiązań dla rynku gazu byłyby jednak znacząco wyższe niż w przypadku energii elektrycznej (które szacuje się na 30 mld PLN). Zapowiedziane wcześniej działania osłonowe obejmują zamrożenie cen energii do pułapu zużycia (2 tys. kWh rocznie) oraz ustalenie dopłat dla osób ogrzewających domy prądem, w wysokości co najmniej 1 tys. PLN. Rząd przygotowuje też mechanizmy, które mają doprowadzić do obniżek cen energii na rynku hurtowym.

 

POL:

Reklama

Poczta Polska od października 2022 podniesie ceny usług krajowych o kilka-kilkanaście procent. Podwyżka uzasadniana jest rosnącymi kosztami pracy i transportu, ogólnoświatowym wzrostem cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadającym wolumenem przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji. Szacujemy, że zapowiedziane zmiany podbiją wskaźnik rocznej inflacji CPI o 0,1-0,2pp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bundesbank straszy recesją, rynek wstrzymuje oddech przed FOMC - 2

 

POL:

W.Buda powiedział, że blisko 2/3 gospodarstw domowych może liczyć w 2023 na zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2022, mieszcząc się w limicie zużycia prądu na poziomie 2 tys. kWh lub 2,6 tys. kWh. Minister rozwoju i technologii poinformował, że liczba odbiorców mających realne zużycie w 2021 poniżej 2 tys. kWh (dane od 5 największych operatorów systemów dystrybucyjnych za URE) wyniosła 10,7 mln, a powyżej 2 tys. kWh 6,05 mln.

 

EUR:

P.H.de Cos z EBC i Banku Hiszpanii powiedział, że Europejski Bank Centralny będzie nadal normalizować politykę pieniężną w tempie i skali, które będą zależeć od materializacji ryzyka dla średnioterminowego celu inflacyjnego. Kluczowe znaczenie będzie miała zdolność Banku do zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych i ograniczenia rozprzestrzeniania się wzrostu cen poza energię. Bankier centralny ostrzegł jednak, że działania monetarne nie powinny skupiać się tylko na krótkoterminowej inflacji, biorąc pod uwagę opóźnienie wpływu wzrostu stóp procentowych na ceny. Powiedział też, że głębokość spowolnienia gospodarczego będzie kluczową determinantą dla średnioterminowych oczekiwań inflacyjnych, a więc i przyszłych decyzji w polityce pieniężnej.

Reklama

 

EUR:

Analiza wrażliwości dla strefy euro wskazuje, że w środowisku niskich stóp procentowych wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych o 1pp powoduje spadek cen nieruchomości o 9% oraz ograniczenie inwestycji mieszkaniowych o 15% w okresie 2 lat od podwyżki. W artykule opublikowanym w Biuletynie Ekonomicznym EBC autorzy twierdzą jednak, że obserwowany po pandemii strukturalny wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi i lokalizacjami bardziej oddalonymi od centrów wielkich miast będzie łagodzić negatywne przełożenie wyższych stóp procentowych na rynek mieszkaniowy.

 

CHN:

Jednoroczna stopa procentowa dla kredytów została utrzymana na poziomie 3,65%. Chińskie banki nie zmieniły też stopy pięcioletniej (4,3%), która jest benchmarkiem dla kredytów hipotecznych. Powyższe stopy są ustalane przez 18 banków i publikowane na stronie banku centralnego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama